Sansibarile kerkib Aafrika kõrguselt teine pilvelõhkuja
veigo
veigo
28. sept 2021 04:49

Kui rääkida rekordeid purustavatest pilvelõhkujatest, siis pole Tansaanias asuv Sansibari saar just see koht, mis esimese hooga mõttesse kerkiks. Pigem mõtled New Yorgi, Dubai või Shanghai peale. Aga teatav võimalus on, et nelja aasta pärast näeme Sansibaril Aafrika kõrguselt teist pilvelõhkujat Egiptuses kerkiva 385,8 meetri kõrguse Iconic Toweri järel.

Sansibari lähedale tehissaarele planeeritud rohkem kui 70 korrusega Domino Tower läheb eeldatavalt maksma 1,11 miljardit eurot, mis on kolmandiku võrra rohkem, kui kogu Sansibari 2021/22 finantsaastaks kinnitatud eelarve. Arenduse taga on Tansaania AICL Group ja Edinburghi Crowland Management, arhitektuuriline lahendus tuleb New Yorgis ja Dubais asuvalt arhitektuuribüroolt xCassia.

Domino Tower on kohalike võimude unistus suurest välisinvesteeringust, mis peaks hakkama tulevikus saarele raha sisse tooma. Sellest peaks saama turismi tõmbenumber, kus elanike, külaliste ja äride jaoks on kombineeritud turismi-, meelelahutus-, kultuuri- ja konverentsiteenused.

Kogu arendus koosneb kolmest osast – lisaks Domino Towerile tuleb saarele Arrivals Plaza ja Island Resort. Domino Toweri kõrghoonesse on planeeritud korterid, 5- ja 6-tärni hotell, kuni 1000 osalejale mõeldud konverentsikeskus, katusel asuv bassein, vaateplatvorm, panoraamliftid, akvaarium, spaa, kino, helikopterite maandumisplatsid ning söögi- ja joogikohad. Hoone ümbrusest leiab villad, jahisadama, golfiväljaku ja abiellujatele mõeldud kabeli.

Domino Toweri arhitektiks on arhitektuuribüroo xCassia asutaja Jean-Paul Cassia, kes sai hoone idee lastega doominot mängides. Pikaaegne unistus kunstlikule saarele ehitatud kõrghoonest saab realiseeruda, kui büroo leidis asukoha ja investorid.

Kas Sansibarile tuleb tõesti Aafrika kõrguselt teine pilvelõhkuja?

Plaani kohaselt peaks ehitustööd Sansibaril algama lähema 6 kuu jooksul. Kas ehitus aga ka reaalselt käima läheb, pole veel kindel. Sisuliselt identne, kuid veelgi kõrgem, 99 korruseline Domino Tower pidi rajatama Vietnamis Halong Bay lahte. Vietnamis tõusid projekti vastu paljud protestihääled, viidates, et selline pilvelõhkuja rikuks vaated UNESCO maailmapärandi nimekirjas oleva unikaalse loodusega lahele täielikult. Pärast koroonapandeemia algust tõmmati Halong Bay torni ehitusplaanidele kriips peale.

Halong Baysse planeeritud Domino Tower

Fotod: xCassia

Analoogne küsimus kerkib üles ka Sansibari puhul – kuidas haakub ülimoodne kõrghoone suahiili ranniku traditsioonilise arhitektuuriga (Stone town kuulub samuti UNESCO maailmapärandi nimekirja) ja kuidas hakkab see sellises asukohas ennast üldse ära tasuma? Lubaduste kohaselt võtab Domino Toweri ehitus aega 4 aastat. Järgmisel aastal näeme, kas lähebki ehituseks või oli tegemist suurejoonelise, kuid ebarealistliku plaaniga.

Stone Town

6-tärni hotell? Ise jagavad neid tähekesi endale? Üle viie nagu keegi ametlikult tärne hotellidele ei anna. 

Aga plaan on vägev. Liiga vägev. Karta on, et see doominomajake vajub kokku juba enne ehituse algust.

0
0
Mis on Airalo eSIM?
Airalo
Sisuturundus
Mis on Airalo eSIM?
Aristokraatlikud lossid ja mõisad Gauja rahvuspargis
Gauja Rahvuspark
Sisuturundus
Aristokraatlikud lossid ja mõisad Gauja rahvuspargis
Lennupakkumised
Foorum
Reisikaaslased