Saudi Araabia avas Qatar Airwaysile oma õhuruumi

Saudi Araabia avas 4. jaanuari õhtul Katarile oma õhuruumi, maa- ja merepiiri. See tähendab Katarile suurt läbimurret alates 2017. aasta juunist kestnud Araabia riikide ja Katari vahelise diplomaatilise tüli lõpetamisel. Katarile tõi konflikt lisaks Saudi Araabiale ka Bahreini, Araabia Ühendemiraatide, Egiptuse, Jeemeni ja Liibüa õhuruumi sulgemise. Araabia riigid süüdistasid Katari radikaalsete islamirühmituste rahastamises ja liiga soojades suhetes Iraani ja Iisraeliga.

Saudi Araabia otsusel on ülisuur mõju Qatar Airwaysile, mis oli sunnitud paljudel liinidel kasutama pikemaid marsruute. Loomulikult pikenes sellega lennuaeg ja kaasnes suurem kütusekulu.

Qatar Airwaysi varasemad lennukoridorid Euroopasse, USA-sse ja Aafrikasse

Praegu lendab Qatar Airways Euroopasse ja Põhja-Ameerikasse Iraani ja Türgi õhuruumi kasutades. Kohati on kasutusele võetud päris omapärased marsruudid. Näiteks lend Dohast Beirutisse kulgeb väga suure ringiga Iraani ja Türgi kaudu.

Qatar Airwaysi uus lennumarsruut Dohast Beirutisse.

Lisaks ebamugavatele marsruutidele seisnes mõju Qatar Airwaysile ka kahe kõige tähtsama turu äralangemises. Saudi Araabiast ja Araabia Ühendemiraatidest tuli üle 10% Qatar Airwaysi reisijatest, kellest paljud lendasid Qatar Airwaysile tulusates kõrgemates teenindusklassides. Näiteks lennati Doha ja Dubai vahel 14 korda päevas ja mitmel lennul oli kasutuses hiiglaslik Airbus A380, kuigi kahe linna vaheline kaugus linnulennult jääb alla 400 km.

Qatar Airways loomulikult protesteeris ja väitis rahvusvahelisele tsiviillennunduse konventsioonile viidates, et blokaad on ebaseaduslik ning soovis saada 5 miljardi dollari suurust kompensatsiooni. Kuigi ÜRO Rahvusvaheline Kohus nõustus, et ICAO (Rahvusvaheline Tsiviillennunduse Organisatsioon) jurisdiktsioon kehtib ka Araabia riikide suhtes ja blokaad pole seaduslik, puudus reaalne jõud, mis oleks lennukeelu lõpetanud. Õnneks jõuti nüüd diplomaatilisele kokkuleppele, tundub, et eelkõige tänu Kuveidi vahendustööle. Nagu aru saada, loobus Katar vastutasuks igasugustest kompensiooninõuetest Araabia riikide suhtes.

Nüüd jääb veel küsimus, kas ja kunas liituvad Saudi Araabiaga teised Araabia riigid, eelkõige Araabia Ühendemiraadid. Kuigi Saudi Araabia õhuruum on Qatar Airwaysile taas avatud, näitab tulevik, kas liinid Saudi Araabiasse ja teistesse Araabia riikidesse saavad taas avatud. Reisijatele tähendab kokkulepe Saudi Araabiaga, et Qatar Airwaysi lennud on tulevikus veidi lühemad.

Täiendus: Katariga taastasid suhted ja avasid piirid ka Araabia Ühendemiraadid, Egiptus ja Bahrein.