Selgusid maailma täpseimad lennufirmad

Tuntud ütluse kohaselt on olemas väiksed valed, suured valed ja siis on statistika. Selle heaks näiteks on, kuidas kaks lendude punktuaalsust analüüsivat firmat jõuavad üsna samade statistiliste algandmete põhjal küllalt erinevate järeldusteni.

OAG

Briti lennuanalüüsifirma OAG kuulutas 2019. aasta täpseimaks lennufirmaks Garuda Indonesia, mille kõikidest lendudest saabus kuni 15 minutilise hilinemisega tervelt 95,01%. Järgnevad Copa Airlines (Panama), Skymark Airlines (Jaapan), Hawaiian Airlines (USA) ja LATAM (Tšiili).

Euroopa suurematest lennufirmadest oli täpseim Azerbaijan Airlines, järgnesid Aeroflot ja Iberia. Loomulikult tekib küsimus, et miks ei kajastu Azerbaijan Airlines üldises paremusjärjestuses. Põhjuseks on metodoloogia: üldrankingu jaoks sooritatakse liiga vähe lende, kuid Euroopa edetabeli jaoks on see piisav.

Huvitav on ka OAG odavlennufirmade edetabel. Esikümnes ei kohta me Ryanairi, "kellel maandus järjekordne täpne lend", kuid samal ajal on seal Eurowings, mis on punktuaalsusega tõsises hädas olnud või Thai AirAsia, kelle puhul ei julge iialgi kohest jätkulendu planeerida.

Cirium

Teine analüüsifirma Cirium kasutab lennufirmade punktuaalsuse hindamiseks teistsugust metoodikat ja loomulikult saavad ka tulemused erinevad. Ciriumi andmetel on suurtest lennufirmadest maailma täpseimad Aeroflot, ANA, Delta, Azul ja JAL, esikümne lõpetab SAS.

Maailma täpseimad lennufirmad kahe analüüsifirma võrdluses:

Koht OAG Cirium
1. Garuda Indonesia Aeroflot
2. Copa Airlines All Nippon Airways
3. Skymark Airlines Delta Air Lines
4. Hawaiian Airlines Azul
5. LATAM Japan Airlines
6. Aeroflot Alitalia
7. All Nippon Airways Air France
8. Jetstar Asia Emirates
9. Singapore Airlines Korean Air
10. Thai AirAsia SAS

Nagu näha, suurt ühisosa kahes edetabelis ei näe. Mittespetsialist ei hakka iialgi metoodikate nüanssidesse tungima ning kokkuvõttes ongi selge vaid see, et selge pole suurt midagi. Ühes asjas on need kaks analüüsifirmat siiski ühel meelel: maailma suurtest lennujaamadest on täpseim Moskva Šeremetjevo.

Imelik, et Turkish ei mahu isegi Euroopa arvestusse.

Turkish suht loogiline - avati ju uus Istanbuli lennujaam ja eks rütmi sissetöötamine võttis aega.