Siem Reap saab 85 meetri kõrguse vaateratta

Siem Reap Kambodžas on turistide radaril eelkõige Angkori templite pärast. Varsti saab linn ühe atraktsiooni juurde, kui aasta lõpus valmib 7,2 miljonit dollarit (6,4 miljonit eurot) maksev vaateratas. 85 meetri kõrgune vaateratas saab olema ASEANI riikide üks kõrgemaid. Näiteks Hongkongis ilmuv South China Morning Post ei jäta mainimata, et Siem Reapi vaateratas saab olema tervelt 25 meetrit kõrgem, kui Hongkongi analoog Hong Kong Observation Wheel. Võrdluseks: Tallinna T1 keskuse vaateratas on 45 meetri kõrgune.

Angkor Eye nime kandvat vaateratast ehitab Jaapani lõbustusparkidele spetsialiseerunud firma CQ Amenic Co koostöös kohaliku partneriga (see on möödapääsmatu, sest välisfirmad Siem Reapis maad osta ei saa). Vaaterattale tuleb 48 gondlit, mis mahutavad kokku 192 inimest.

Siem Reapi tulevasel vaaterattal on ainult üks pisike puudus - selle asukohas pole mitte kõige vähematki vaadata. Angkor Wat ja teised templid jäävad liiga kaugeks, sama lugu on ka Siem Reapi keskusega. Lennujaama tee ääres leiab vaid hulganisti suuri hotelle, mis eranditult kõik majutavad vaid Hiina, vähemal määral ka teisi Aasia turismigruppe. Sisuliselt kõik, mida vaaterattalt vaadata, on kitsad ja tolmused (vihma ajal mudased) äärelinna tänavad. Lähedal asuvad ka üsna uus Box Ville turg ja söögikohad ning ebaatraktiivne Cultural Village. Või kui veidrad kogemused huvi pakuvad, siis ÜRO poolt kehtestatud sanktsioone rikkuv Põhja-Korea restoran Pyaongyang.

Niisiis võib arvata, et vaateratta majandusprognoos tugineb suuresti Hiina gruppide külastustele. Kuigi ehitus on käinud vaid nädala jagu, on vaateratta tugikarkass juba püsti. Ah jah, vaateratta ehitamise üks ametlikke põhjendusi on muuhulgas see, et see "aitab turistidele tutvustada khmeri kultuuri".