Sri Lankale reisimise uued nõuded

Neid kordi, kui Sri Lanka on turismile taasavamist plaaninud või avamisest teatanud, on raske kokku lugedagi. Viimati sai seda kajastatud 2020. aasta detsembris, kui avamispäevaks kuulutati 26. detsember. Seda sellise huvitava reegliga, et turistide riigis viibimise minimaalne aeg oli 14 päeva.

Tundub, et sellise nõude ilmselge jaburus on juba kuu ajaga kellelegi kusagil pärale jõudnud, sest nüüd on välja kuulutatud turismile avanemise uus kuupäev ja seda veidi leebemalt. Alates 21. jaanuarist 2021 ei kohustata saabujaid enam Sri Lankal vähemalt 2 nädalat viibima.

Ülevaade Sri Lanka reisitingimustest

  • Minimaalne reisipäevade arv ei ole määratletud.
  • Esimeseks 14 päevaks (vastavalt reisi pikkusele) tuleb broneerida "Safe and Secure" Level 1 sertifikaadiga hotell, mille nimekirja leiab siit. Hotelle on lääne-, lõuna- kui idarannikul, aga ka saare keskel.
  • Saabumisele eelneva 96 h jooksul tehtud koroonatest.
  • Ettemakstud koroonatestid (40 USD). Esimene test saabumisel, edasi vastavalt reisi pikkusele – teine test 5-7 päeval 7 päevase reisi puhul ja kolmas test reisidel, mis on pikemad, kui 7 päeva.
  • Kohustuslik Sri Lanka 50 000 USD kattega Covid-19 reisikindlustus, mis maksab 12 USD.
  • Eeltaotletud viisa, milleks on vaja hotelli broneeringut.

Hotellid ja ekskursioonid

Esimese 14 päeva jooksul tuleb peatuda ühes 55 Level 1 hotellist. Need hotellid on kontaktide vältimiseks mõeldud ainult välismaalastele, kohalikud neid broneerida ei saa (see asjaolu on Sri Lankas juba teatavat pahameelt tekitanud). Nende 14 päeva jooksul hotelli territooriumilt lahkuda ei tohi, küll aga saab kasutada kõike hotellis pakutavat, näiteks basseinid.

Hotelli saabumine ja sealt lahkumine toimub hotelli poolt organiseeritud transpordiga.

Peale 14 päeva on lubatud broneerida kõiki Sri Lanka majutusasutusi ja kontakteeruda kohalikega, kuigi ühistranspordi kasutamist ei soovitata.

Hotellist on võimalik hotelli poolt organiseeritud giidiga külastada vaatamisväärsusi, mille nimekirja leiab siit.

Hotellide hinnad

Huvi pärast sai vaadatud ka kolme-nelja hotelli hindasid. Siin läheb asi huvitavaks. Hommikusöögiga kahene tuba maksis vabalt valitud kuupäevadel veebruaris vahemikus 190-450 USD (156-370€) öö. Seejuures pole tegemist liiga suure luksusega – lihtsalt korralikud toad. Tavaline Sri Lanka majandamine – küsida tuleb.

Lennufirmad

Praegu saab Sri Lankale lisaks Sri Lankan Airlines-ile lennata veel M3-ga ehk Emirates, Etihad ja Qatar Airways.

Lisainfo

Täiendavat infot leiab veebilehelt srilanka.travel, eriti sektsioonist Hello Again.

Kokkuvõtteks

Turism on Sri Lankale väga oluline majandusharu. Turistide riiki meelitamine seevastu ei näi ametnikke väga huvitavat. Ei, selle kallal tehakse tohutut tööd – ma ei tea ühtegi teist riiki, kus selle nimel niivõrd palju pingutatakse – kuid kõik selle töö tulemused kaovad reegliterägastikku ja kommunikatsioonihäiretesse. Kui ei suudeta paika panna reegleid vähegi pikema aja peale, siis ei oska mitte keegi oma reisi planeerida ja mitte ükski reisikorraldaja plaane teha.

Sri Lankal on paika pandud, et päevas võib riiki saabuda kuni 2500 välisturisti. Kui see arv tundub kuidagi väiksena, siis reaalsus on praegu selline, et iga turismigrupp, mis riiki saabub (enamasti Ukrainast), leiab kohe meedias kajastamist.

Teine asi, millest on üllatavalt raske aru saada – reisimine on tehtud kas lihtsaks või turistid lihtsalt ei tule. Überpõhjalikest ohutusprotokollidest pole vähimatki kasu, kui puhkus muudetakse mõttetult keeruliseks ja/või mõttetult kalliks.

Sisuliselt pakub Sri Lanka pregu puhkajatele ainult sooja ja päikest piiratud liikumisvabaduse juures, tehes seda juurdehindlusega, mida pole häbi küsida.