Suur suvine ilmaprognoos 2018: missugune tuleb suvi Euroopas?

Euroopa

Trip.ee jätkab iga-aastast traditsiooni ja avaldab ilmaportaalis Accuweather koostatud Euroopa suvise ilmaprognoosi. Meeldetuletuseks: Accuweatheri pikemaajalised prognoosid sisaldavad eelkõige tooni andvaid kliimamustreid, mitte täpset ilma. Portaali senised üldprognoosid on osutunud mõõdukalt täpseks.

Sel aastal pole ülevaates mingitel põhjustel pikemaid selgitusi jagatud Hispaania, Portugali, Skandinaavia ja Baltimaade (v.a. Leedu) kohta. Seetõttu võtame lisaks Accuweatheri prognoosile appi info ka teistest allikatest.

Kuumalained Lääne-Euroopas

Prantsusmaal, Saksamaal ja Põhja-Itaalias võib sel suvel oodata lämmatavaid kuumalaineid, kus juunist augustini võivad temperatuurid tõusta 32 C ümbrusesse, Lõuna-Prantsusmaal ja Põhja-Itaalias kohati isegi kuni 38 kraadini. Pikemalt kestvad kuumalained halvendavad õhu kvaliteeti, mis võib olla probleemiks nõrgema tervisega inimestele. Ühtlasi suurendab kõrge õhutemperatuur ja kuiv maapind märgatavalt maastikutulekahjude ohtu. Samas võib piirkonnas suvel oodata ettearvamatuid äikesetorme koos raju tuule ja tugeva sajuga.

Kesk- ja Ida-Euroopa: rajud äikesetormid

Kui Lääne-Euroopas jääb risk kohaliku ulatusega äikesetormideks, siis Ida-Euroopas tekitab kombinatsioon tavapärasest kõrgematest temperatuuridest ja Vahemerelt saabuvast niiskest õhust soodsa pinnase veelgi laiemale alale ulatuvate äikesetormide tekkeks. Prahast kuni Minski ja Leedu lõunaosani ulatuvas vööndis on peamiselt pärastlõunal ja õhtupoolikul tekkivad äikesetormid võimelised lisaks tugevatele tuultele kaasa tooma rahet ja üleujutusi, mis võivad mõjutada reisimist selles piirkonnas. Välistatud pole ka tornaadode teke. Tugevale sajule järgneb jahedam ilm, kuid seda jahedust ei jätku kauaks. Temperatuurid on kokkuvõttes tavapärased või veidi kõrgemad.

Balkanimaad ja Lõuna-Itaalia: ettearvamatud sajud

Kui suuremas osas Euroopas tõotab ilm tulla tavapärasest kuivem, siis Balkani poolsaarel ja Lõuna-Itaalias võib oodata rohkesti sademeid. Bulgaarias, Rumeenias, Albaanias ja Roomast lõuna poole jäävas piirkonnas on oht üleujutusteks ja maaliheteks, mida põhjustavad tugevat sadu toovad aeglaselt liikuvad äikesepilved, aga ka kolm kuni viis päeva kestvad katkematud vihmasajud. Tänu ebastabiilsele ilmale pole sealkandis pikemaajalisi kuumalaineid oodata. Seega on selle suve ilm Balkanimaades ja Lõuna-Itaalias sootuks erinev eelmisest suvest.

Madalamaad ja Briti saared: soe ja kuiv

Suurbritannias, Iirimaal, Madalmaades ja Prantsusmaa põhjaosas on oodata sooja ja kuiva suve. Kesk-Euroopa kuumalained sinna ei ulatu, kuid temperatuurid on siiski pikemate perioodide vältel tavapärasest kõrgemad. Soojad ja kuivad ilmad toovad kaasa põuaohu.

Skandinaavia ja Balti riigid: soojalained

Kuigi AccuWeatheri prognoos meie piirkonnal eraldi ei peatu, võib kaardi järgi eeldada, et Eestimaa suvi tuleb ilus ja soe. Oodata on mitmeid soojalaineid, mida Eestis kipume arusaadavatel põhjustel nimetama kuumalaineteks.

Missugused on teiste prognoosid?

Ilmablogija Mark Vogan usub, et see suvi tuleb keskmisest kuivem, päikeselisem ja soojem Islandis, Põhja-Iirimaal, Põhja-Inglismaal, Šotimaal ja Skandinaavias. Tavapärasest niiskem ja jahedam on Portugalist Prantsusmaa ja Madalmaadeni. 2018. aasta suvi näib tulema sarnane 2010., aga eriti 2013. aasta suvega (kui keegi juhtumisi mäletab).


Sademete suvine erinevus võrreldes keskmisega (via tropicaltidbits.com)

ECMWF (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts) suviseid ilmaprognoose temeperatuuri ja sademete kohta kuude lõikes võib vaadata kokkuvõtvalt sellelt lehelt. Võttes aluseks varasemate aastate mustreid, tõotab ilm Eestis olla eriti augustis tavapärasest soojem ja kuivem.


Õhutemperatuuri prognoos augustiks (võrdlus keskmisega)


Sademete prognoos augustiks (võrdlus keskmisega)

Kuidas läksid täkke eelmised prognoosid?

Nagu märgitud, kaardistab Accuweatheri prognoos pigem üldisi trende, mitte täpset ilma. Samuti minnakse mööda infost, missugune tuleb ilm Euroopas erinevatele tähemärkidele. Võrdluseks Trip.ee-s avaldatud Accuweatheri varasemate aastate Euroopa suveilma prognoosid.