Tai elevanditurismi tumedam pool
veigo
veigo
30. juuli 2014 09:05

Võtke lahti suvaline turismibrsožüür, kus reklaamitakse Tai reise ja võib olla üsna kindel, et templite, ujuvturu ja valge liivaga randade kõrval leiate ka pildi, kus turistid sõidavad džunglis elevandi seljas. Aga vähem on teada, et džungliretkel elevantidega, mis paljudele turistidele tundub reisi ühe kõrghetkena, on ka teine ja tumedam pool. Netiväljaanne Quartz kirjutab hiljuti avaldatud rahvusvahelist taimede ja loomade kaubandust monitooriva võrgustiku TRAFFIC raportile tuginedes, et märkimisväärne osa turismitööstuses kasutatavatest elevantidest on saadud illegaalseid kanaleid pidi.

Foto: Tripadvisor.com

TRAFFIC vaatles perioodil 2011-2013 kokku 108 Tai hotelli, turismilaagrit ja valitsusele kuuluvaid elevantide pidamiskohti ning leidis, et 79-81 elevanti on loodusest kinni püütud ebaseaduslikult. Kõikide elevantide päritolu ei õnnestunud lõpuni jälgida, kuid 92% juhtudel olid elevandid Taisse smugeldatud naaberriigist Myanmarist.

Probleem seisneb selles, et Aasia suurima imetaja, Aasia elevandi populatsioon on viimase 75 aasta jooksul vähenenud poole võrra. Looduses elab kokku 40-50.000 elevanti 13 Aasia riigis. Kui eelmisel sajandil kütiti elevante eelkõige naha, liha ja elevandiluu saamise eesmärgil, siis tänaseks on illegaalse elevandikaubanduse põhikliendiks saanud turismitööstus. Siin aitas suurel määral 1989. aastal vastuvõetud seadus, mis keelas elevantide kasutamise metsatööl. Turismitööstus oligi "töötutele" elevantidele uus rakendus.

Selleks, et elevanti turistide jaoks ette valmistada, eraldatakse noor elevant perekonnast ning toimetatakse treenerile, kes asub elevante mentaalselt murdma, aheldades neid kinni ning hoides ilma toidu ja joogita. Lisaks pekstakse elevante regulaarselt bambuskeppidega, et elevantidest saaksid kuulekad loomad. Kuna noor elevant on oluliselt väärtuslikum, kui vanemad isendid, siis noorlooma karjast eemaldamiseks tulistatakse aina sagedamini neid kaitsvaid vanemaid elevante automaatrelvadest.

Myanmaris lõksu püütud elevandipoeg. Foto: TRAFFIC Konfiskeeritud elevandipoeg. Foto: TRAFFIC

Myanmarist Taisse smugeldatud elevandid jõuavad peamiselt kolme kohta – Chiang Mai provintsi, Phuketti ja Surini, kus iga aasta novembris peetakse elevandifestivali. Festival toimib ka elevandituruna, kus kodustatud elevantideks maskeeritult müüakse ka metsikuid elevante. Elevantide seadustamiseks kasutatakse ära Tai seaduseauku, mis ei nõua kodustatud elevantide registreerimist kuni 8. eluaastani.

Viimase 15 aasta jooksul on elevantide turuhind vähemalt viiekordistunud. Hetkel maksab terve elevandilaps 33.000 dollarit (24.600 eurot). Arvestades, et metsiku elevandi tapmise eest on trahv 1330 dollarit ja/või kuni nelja-aastane vanglakaristus, siis tasub risk metsiku elevandi püüdmiseks ära. Turismitööstuse nõudlus elevantide aina kasvab. Pole ka ime – 2013. aastal külastas Taid ligi 27 miljonit välisturisti. Sel aastal Tais aset leidnud rahutused on turistide arvu küll mõnevõrra vähendanud, kuid võimalust elevandi seljas sõita soovitakse rohkemgi.

TRAFFICu täieliku raporti (pdf) leiab siit.

Soovitan vaadata filmi "An Apology to Elephants" kui keegi saab... Pärast seda te küll enam tsirkusesse elevante ei taha minna vaatama... ja voimalik, et teist saab hoopis äge looma-õiguste eest võitleja...

0
0
Kuidas muuta reisifotod unustamatuteks mälestusteks?
PrintMeEasy
Sisuturundus
Kuidas muuta reisifotod unustamatuteks mälestusteks?
Reisikindlustus – milleks? Mul on Euroopa ravikindlustuskaart!?
If Kindlustus
Sisuturundus
Reisikindlustus – milleks? Mul on Euroopa ravikindlustuskaart!?
Lennupakkumised
Foorum
Reisikaaslased