Tai hakkab pakkuma pikaajalisi viisasid (nüansiga)

Tais liigutakse ettevaatlikult piiride avamise suunas. Äsja teatas Tai peaminister, et valitsus on heaks kiitnud pikaajalise turistiviisa skeemi (special tourist visa scheme, STV), mis võimaldab välismaalastel riigis viibida 90 päeva, pikendamisvõimalusega kuni 270 päevaks.

Bangkok Posti info kohaselt on STV suunatud Tais pikemalt peatuvatele turistidele, kel on plaan seal pikemalt peatuda või kasutada Tai tervishoiuteenuseid. Pikaajaliste viisade programmiga loodetakse Tais aastas teenida 12 miljardit bahti (326,5 miljonit eurot). Uus viisatüüp peaks hakkama kehtima 2020. aasta oktoobris ning neid võimaldatakse kuni 2021. aasta novembrini. 90 päevase viisa hind oleks 2000 bahti (55 eurot) ning seda saaks 90 päeva kaupa pikendada kuni 2 korda ehk maksimaalselt 270 päevaks.

Kui Tai pikaajaline viisa jõudis juba huvi äratada, siis sellega kaasnevad ka mõned nüansid, mis kõigile ei pruugi sobida:

  • STV viisa saab ainult siis, kui taotleja on nõus 14-päevase karantiiniga kas haiglas või vastavalt sertifitseeritud hotellis (Alternative State Quarantine, ASQ).
  • Taotleja peab tõendama oma peatumisplaanid karantiinijärgsel perioodil. Selleks võib olla majutuse broneering, rendileping või tõend maja või korteri omandi kohta.
  • Taotlejal peab olema piisavalt rahalisi vahendeid ja reisikindlustus.

Kõige suuremaks piirajaks saab ilmselt hoopis pikaajaliste viisade piiratud arv. Valitsuse pressiesindaja teatel plaanitakse nädalas üks kuni kolm erilendu STV viisade omanikele ehk selle programmi raames võetakse ühes kuus vastu umbes 1200 inimest ehk aastas nii 15 000 turisti. Siinkohal lähevad numbrid juba päris huvitavaks.

2019. aasta oktoobris külastas Taid üle 3 miljoni turisti. Sisuliselt igast maailma riigist saabus Taisse üle 1200 inimese, seda isegi sellistest kaugetest riikidest nagu Argentiina ja Brasiilia. Kui STV viisaprogramm käima läheks, võõrustaks Tai võrreldes eelmise aastaga tervelt 0,04% turiste ehk see oleks tilk meres. Võib arvata, et neid välismaalasi, kes on Taisse elamise soetanud, on kümnetes, kui mitte sadades tuhandetes.

Kuid tundub, et STV viisa polegi päris igaühele mõeldud. Pressiesindaja teatel prognoositakse 1200 turisti pealt teenida ühes kuus 1 miljard bahti ehk 27,2 miljonit eurot. See teeb ühe turisti pealt 22 685 eurot kuus. 90 päevane Tais viibimine läheks seega maksma 68 000 eurot, 270 päevane 204 000 eurot. Mille peale võiks iga päev kuluda 756 eurot, pole selge, kuid näib, et see viisaprogramm on esmajoones suunatud väga rikastele välismaalastele, kes ootavad kannatamatult, et saaks tšarterlennu turistiklassis Taisse lennata. Tore, kui sellist optimismi jagub.

Tai valitsus ei täpsustanud, mis riikide kodanikud STV skeemi alla mahuvad.