Tühjad rannad: kuidas mõjutab Wuhani viirus Aasia turismi?
veigo
veigo
29. jaan 2020 06:37

Hiina turistide arv on viimasel kümnendil kasvanud kõikjal maailmas. Nii mõneski riigis on Hiina turiste nähtud põhilise võimalusena turisminumbreid kasvatada, Hiinast ja Hiinasse on avatud hulk uusi lennuliine, Hiinas tavalised makseviisid on levinud üle maailma. Nüüd on äkitselt tekkinud täiesti uus reaalsus, kus Hiinast on grupireisid Wuhani viiruse leviku tõkestamiseks keelatud ja mitmed riigid on asunud Hiinast saabuvatele reisijatele seadma piiranguid.

Loomulikult on hetkel veel vara rääkida Hiina turistide äralangemisest tingitud täpsetest tagajärgedest, kuid need riigid ja ärid, mis sõltusid olulisel määral Hiina turistide rahakotist, on hakanud viirusepuhangu mõjusid juba tunnetama.

Kõige ilmsem on mõju muidugi Aasias, kus paljude riikide SKP-st moodustavad turismitulud üle 5%. Näitena saab tuua Tai, Malaisia, Vietnami, Kambodža, Hongkongi ja Singapuri. Järgnevalt lühiülevaade riikide kaupa.

Tai

Ilmselt pole Hiina turistide arvu drastiline vähenemine kusagil mujal nii valus, kui Tais. Hiina on Tai suurim välisturg, kust saabus 27-28% Taid külastavatest turistidest. 2019. aastal külastas Taid ligi 11 miljonit Hiina turisti. Sellele on kaasa aidanud paljude uute lennuliinide avamine, mis on Hiinast Taisse reisimist lihtsustanud. Näiteks Tai suuruselt teist linna Chiang Maid külastas eelmine aasta üle 2 miljoni hiinlase.

Turismi tipphooajal võisid Hiina turismigrupid moodustada kuni poole hotellibroneeringutest. Näiteks puhkusesaar Phuket toetub suures osas Hiinast saabuvale turismile. Viimased päevad on Phuketis olnud aga ebatavaliselt vaiksed.

Hiinast alanud viirusepuhang mõjutab ka reisiotsuseid Taisse. Tai reisibürood on märganud, et näiteks Venemaalt on huvi Taisse reisida viimastel päevadel kahanenud ja broneeringuid on hakatud tühistama, sest kardetakse viiruse levimist Taisse. Tai hotellid prognoosivad, et veebruaris kukuvad eelbroneeringud 30%.

Malaisia

Alates 1. veebruarist ei saabu Malaisiasse enam ühtegi Hiina turismigruppi. Malaisia hotellide katusorganisatsiooni teatel prognoosivad Langkawi ja Kota Kinabalu hotellid täituvuse langemist 30-60% vähemalt veebruari lõpuni, Kuala Lumpuris, Melakas, Penangis ja Port Dicksonis arvatakse kukkumise suuruseks 10-50%. Malaisia on peatanud viisade väljastamise Hubei provintsist pärit reisijatele.

Filipiinid

Filipiinid sarnanevad Malaisiaga kahes mõttes: mõlemas on Hiina number kaks riik sissetuleva turismi osas ning ka seal ei lubata praegu riiki Hubei provintsist pärit turiste. Erinevalt paljudest teistest Kagu-Aasia riikidest ei olnud Hiina Filipiinide jaoks sama oluline turistide allikas ja seetõttu ei jõutud Hiina turistide ootuses teha ka suuri investeeringuid hotellidesse nagu näiteks seda tehti Tais. Samas on Filipiinid Hiina turistide jaoks populaarsuselt kiirelt tõusev sihtkoht. 2019. aasta 11 kuuga külastas Filipiine üle 1,6 miljoni Hiina turisti, mida on 40,2% rohkem, kui aasta varem samal perioodil.

Vietnam

Vietnam on Hiina turistidele aastaringne sihtkoht. 2019. aastal külastas Vietnami 16,9% rohkem Hiina turiste, kui aasta varem. 18 miljonist eelmiselaastal Vietnami külastanud välisturistist saabus ligi kolmandik ehk 5,8 miljonit Hiinast.

Hiina turistide vähenemine on kõige tuntavam Põhja-Vietnamis Hiina piiri ääres sellistes populaarsetes kohtades nagu Sapa ja Lao Cai, samuti Hanois.

Maldiivid

Eelmisel aastal oli Hiina Maldiivide jaoks suurim turg, kust saabus Maldiividele 284 000 turisti 1,7 miljonist. Kuna broneeringute tühistamine on keeruline, kasutatakse sunnitud alternatiivina reiside edasilükkamist.

Sri Lanka

2019. aastal saabus Sri Lankasse 37% vähem turiste, kui aasta varem. Põhjuseks lihavõtete aegsed terrorirünnakud. Nüüd on hiinlaste reisikeelu tõttu saabunud reiside tühistamiste uus laine.

Myanmar

Myanmari ja Hiina vahel toimuv piirülene liiklus on viimastel päevadel oluliselt vähenenud.

Indoneesia / Bali

Hiina turistid olid Balid külastanud turistide numbrite poolest suurim välismaalt saabuv grupp. Isegi kui mujalt saabuvate inimeste arv kasvab, ei suuda need täita Hiina turistide äralangemisel tekkivat tühimikku.

Jaapan

Hiina turistid on Jaapanis poodlejatena äärmiselt oluline seltskond, sest paljud hiinlased sõitsid Jaapanisse just ostureisile. 2019. aastal moodustasid Hiina turistide poolt Jaapanisse jäetud summad ligi 37% kõigist välisturistide poolt Jaapanis tehtud kulutustest. Keskmine Hiina turist kulutas Jaapanis 210 000 jeeni (1750€) rohkem, kui ükskõik missugune teine Aasia turist.

Kokkuvõtteks

Need riigid, hotellid, reisibürood, lennufirmad ja ärid, mille sissetulekud sõltuvad olulisel määral Hiinast saabuvast turismist, näevad lähemas tulevikus päris karme aegu. Järgmisel aastal, kui numbrid teada, näeme, kui palju koroonaviirus erinevate riikide SKP-st minema pühkis, aga 2-3% ei tohiks tulla üllatusena.

Näis, kuidas korrigeerivad lende Hiinasse lennufirmad. Finnair on juba teatanud, et veebruaris – märtsis on peatatud lennud Pekingi uude Daxingi lennujaama ja Nanjingi. Võib eeldada, et sarnaseid korrektuure tuleb ka teistelt lennufirmadelt.

Reisijaid võib paljudes Aasia populaarsetes sihtkohtades ees aga oodata meeldivalt soodsad hotellihinnad, eriti seal, kus on hotellidesse üleinvesteeritud. Ja tänavapilt on ilmselt samuti palju rahulikum.

British Airways peatas ajutiselt lennud Mandri-Hiinasse

https://www.bbc.com/news/uk-51292590

0
0
Reisikindlustus – milleks? Mul on Euroopa ravikindlustuskaart!?
If Kindlustus
Sisuturundus
Reisikindlustus – milleks? Mul on Euroopa ravikindlustuskaart!?
Kuidas muuta reisifotod unustamatuteks mälestusteks?
PrintMeEasy
Sisuturundus
Kuidas muuta reisifotod unustamatuteks mälestusteks?
Lennupakkumised
Foorum
Reisikaaslased