Uuring Aasia elevanditurismi julmast telgitagusest

Tai
Sri Lanka

2015. aasta võttis rahvusvaheline loomakaitseorganisatsioon World Animal Protection ette ambitsioonika projekti dokumenteerida Aasia meelelahutustööstuses kasutatavate elevantide elutingimused. Kokku külastati 2923 elevanti 220 sedasorti meelelahutust pakkuvas kohas Tais, Sri Lankas, Indias, Laoses, Kambodžas ja Nepalis. Kaks aastat hiljem on uuring valmis ja tulemused vägagi murettekitavad.

See, et paljud turiste lõbustavad elevandid elavad masendavates tingimustes, sai selgeks juba projekti alguses. Suured loomad on jalgupidi aheldatud, neid hoitakse kitsastes tingimustes, nad ei saa teiste elevantidega suhelda, söök on nadi ning pidev sunnitud kontakt turistidega on stressirohke.

Uuringust selgub, et 77% vaadeldud elevantidest on sunnitud elama äärmiselt ebarahuldavates tingimustes. Kõik need elevandid pakkusid turistide seas populaarset sõitu elevandi seljas. Kõigest 7% elevante hoiti parimates võimalikes tingimustes.

Kõige populaarsem on elevantide seljas sõitmine Tais, kust leiab 3/4 meelelahutuses kasutavaid elevante Aasias. Et turistide hulgas nõudlust on, näitab see, et alates 2010. aastast on lõbustusi elevantidega pakkuvate kohtade arv kasvanud 30%. Mõnda sellist kohta külastab päevas üle 1000 turisti. Elevandid peavad päevast päeva turiste vedama, trikke tegema ja nendega suhtlema. Ja rahvale see meeldib. Kuid kehtib seos, et mida suurem ja populaarsem koht, seda viletsamad on elevantide elutingimused.


Foto: World Animal Protection

Peaaegu üksi turist, kellega uuringu käigus suheldi, polnud teadlik, et paljud neist elevantidest, keda nad vaatasid või kellega sõitsid, on väiksena oma ema juurest ära võetud ja saanud karmi treeningu enne seda, kui nad peavad oma ülejäänud elu ängistavates tingimustes turiste lõbustama.

Tunneli lõpus paistab siiski valgus. Aasiasse on tekkinud sellised kohad, kus elevantide eest hoolitsetakse parimal viisil. Selle üks võtmemomente on piirata aega, palju elevandid peavad turistidega suhtlema. Elevantidega sõitmine või pesemine on asendatud nende vaatlemisega. Näiteks mõnes kohas saab elevante jälgida poollooduslikes tingimustes.

Enamik inimesi läheb elevandituurile seepärast, et nad armastavaid neid suuri intelligentseid loomi. Kui teataks, mis seisab tegelikult nende elamusrikaste džunglisõitude, trikkide ja pildistamise taga, seda ilmselt ei tehtaks.

Turismihooaeg Taisse ja mujale Kagu-Aasiasse on algamas. Seetõttu palun mõtle enne, kui ostad nurgapealsest reisibüroost elevandituuri. Eriti hull, kui lähed reisile organiseeritud grupireisiga ja seda vahendab reisijuht või elevandid ongi paketi üks osa.

Allikas: Southeast Asia Globe

Samal teemal:
Suured broneerimiskeskkonnad loobuvad loomaturismi vahendamisest
Tai elevanditurismi tumedam pool