Venemaa lennujaamad said ametlikult uued nimed

Venemaa

2018. aasta sügisel korraldasid Venemaa valitsusega seotud organisatsioonid rahvahääletuse, mille eesmärk oli leida Venemaa lennujaamadele väljapaistvate ajalooliste isikute nimesid. Seni oli lennujaamasid nimetatud peamiselt nende geograafilise asukoha järgi (näiteks kõik Moskva lennujaamad). 31. mail vormistas Venemaa president hääletuse tulemused ametlikuks dekreediks. Kokku sai uue nime 44 lennujaama. Päris vaba nimevalik siiski polnud. Näiteks ei saanud ühegi lennujaama puhul hääletada Ivan Julma, V.I. Lenini, Jossif Stalini või Feliks Džeržinski poolt.

Nii mõnigi lennujaamadele nime andnud isik ei ütle Venemaa ajalugu väga põhjalikult mittetundvale inimesele suurt midagi. Kes olid näiteks Vladimir Kokkinaki (Anapa lennujaam), Aleksander Pokrõshkin (Novosibirsk) või Dmitri Karbõšev (Omsk)? Küll aga võiks meelde jätta Moskva suuremate lennujaamade uued nimed, et ei tekiks üllatust, kui pileti peal on sihtkohaks Moskva Puškini lennujaam.


Mõned Venemaa lennujaamade uutest nimedest (The Moscow Times)

Moskva suurim ja Aerofloti sõlmjaamaks olev Šeremetjevo lennujaam kannab nüüdsest poeet Aleksander Puškini nime. Lennujaama ametlik nimetus oleks Aleksander Puškini nimeline Šeremetjevo rahvusvaheline lennujaam. Domodedovo lennujaam kannab Mihhail Lomonossovi ja Vnukovo lennujaam Andrei Tupolevi nime. Kõik senised IATA koodid (vastavalt SVO, DME ja VKO) jäävad edasi kehtima.

Kuigi rahvahääletuses otsiti uusi nimesid 46 lennujaamale, sisaldab Vladimir Putini dekreet vaid 44 lennujaama uut nime. Miks ei pandud Peterburi lennujaamale hääletusel võitnud kirjanik Fjodor Dostojevski ja Volgogradi lennujaamale II maailmasõja aegse lenduri Aleksei Maresjevi nime, pole selgitust jagatud.

Küsimusi tekitas ka see, miks Kaliningradi lennujaam nimetati keisrinna Jelizaveta Petrovna, aga mitte rahvahääletusel populaarseimaks osutunud Saksa filosoof Immanuel Kanti järgi. Kuna Kant polnud ilmselt piisavalt patriootlik valik, nimetati Kaliningradi lennujaam keisrinna järgi, kelle väed okupeerisid linna viie aasta jooksul aastatel 1758 kuni 1762. Omskis protesteeriti selle vastu, et hääletada ei saanud kohaliku rokkmuusiku Jegor Letovi poolt.

Kokkuvõttes ei muutu rahvusvahelisele reisijale Venemaa lennujaamades mitte midagi, välja arvatud muutunud logod ja see, et nüüd näeb Moskva Šeremetjevo lennujaamas Puškini kuju.


Puškini kuju avamine Šeremetjevo lennujaamas (Meduza.io)

Loe ka: Pulkovo lennujaam – lähedal, kuid kauge