Tai valitsuse otsusega tehti 28. mail 2024 muudatusi riigi viisapoliitikas. Muuhulgas pikendati 57 riigi kodanikel, kes said seni Tais viisavabalt viibida 30 päeva, viisavaba viibimise perioodi 60 päevani. Mainitud riikide hulka kuulub ka Eesti.
Viisavaba viibimise pikendamine oli Tais kaalumisel juba alates 2023. aasta augustist. Nüüd siis jõuti lõpuks otsuseni.
Destination Thailand Visa (DTV)
Teiseks oluliseks uuenduseks on uus viisatüüp Destination Thailand Visa (DTV), mis on mõeldud diginomaadidele ja teatud kultuuriüritustel osalejatele (kokakursused, Tai poksi treeningud, seminarid jms).
DTV viisa on 5-aastane, mitmekordse sisenemisega, võimaldab korraga Tais viibida kuni 180 päeva (pikendatav veel 180 päeva võrra) ning maksab 10 000 bahti (250 eurot). DTV viisat on võimalik taotleda ka diginomaadi kaasale ja lastele. Viisa eelduseks on tõend või garantii rahaliste vahendite olemasolust vähemalt 500 000 THB (12 635€) ulatuses. (Foreigners who wish to apply for this visa must have a proof of funds or a guarantee of not less than 500,000 Baht for the duration of stay. The visa fee is 10,000 Baht.)
DTV viisat saab taotleda thaievisa.go.th lehel.
Jõustumine
Olgu märgitud, et Tais muutuvad kõik asjad ametlikuks alles pärast seda, kui otsus on avaldatud Tai ametlikes teadaannetes Royal Gazette. Seega pole hetkel kindel, kunas viisapoliitika muudatused jõustuvad. Levima hakanud info, et muudatused kehtivad juba alates 1. juunist, pole seega täpne.
Täpsustus: muudatused viisapoliitikas hakkasid kehtima alates 15. juulist 2024.
Kommentaariks
Tai valitsuse otsust viisapoliitikat muuta tuleb tervitada. Küsimus pole ainult selles, et talvel saab Tais ilma liigse bürokraatiata pikemalt viibida või teha diginomaadi viisa. Tai otsus avaldab paratamatult survet ka teistele Kagu-Aasia riikidele, sest turismi valdkonnas ollakse üksteisele konkurendid.
Vietnami pikendas e-viisa kehtivust 90 päevani, kuid turismiringkonnad soovitavad pidevalt viia enamike riikidega sisse viisavabadus. Indoneesia on viimasel paaril aastal liikunud pigem vastupidises suunas, kaotades ära piirilt saadava viisa ja ähvardades viisatasu kolmekordistada.