Virunga rahvuspark Kongo DV-s on suletud

Kongo Demokraatli...

Virunga rahvuspark Kongo Demokraatlikus Vabariigis on bioloogiliselt üks mitmekesisemaid piirkondi maailmas ja koduks ohustatud mägigorilladele. Huvitava faktina on 1925. aastal Belgia kuninga Albert I poolt asutatud Virunga rahvuspark vanim rahvuspark Aafrikas. Lisaks gorilladele tõmbavad seiklusaltimaid turiste seal ka kaks Virunga mägedes asuvad aktiivset vulkaani Nyiragongo ja Nyamuragira. Aja jooksul on park näinud paremaid ja halvemaid aegu, kuid hetkel näitab olukord jälle oma halvemat palet.

Pärast seda, kui 2018. aasta mais oli kaks Briti rändurit ja nende autojuht pangavangi võetud (hiljem nad vabastati), neid saatnud pargivaht tapetud ning arvestades seda, et viimase 10 kuu jooksul oli konfliktides militaarsalkade ja salakaubavedajatega surma saanud vähemalt 12 pargivahti, otsustati Virunga rahvuspark sulgeda vähemalt 2018. aasta lõpuni. See tähendab, et sel perioodil ei korraldata sinna ei gorillasafareid ega matku eelmainitud vulkaanidele.

Selle aja jooksul vaadatakse üle kõik turvameetmed ning otsitakse võimalusi kindlustada loomade ja pargi külastajate turvalisuse eest hoolitseva 700 pargivahi turvameetmeid. Igatahes on selge, et need peavad olema varasemast oluliselt tugevamad ja raske on prognoosida, kunas Virunga taasavatakse.

Õnneks leidub gorillahuvilistel alternatiive. Piirkonnas on kokku neli rahvusparki, kus gorillasid näeb. Neist Volcanoes Rwandas ja Mgahinga Ugandas asuvad samuti Virunga massiivil. Neist veidi eraldi asub Bwindi rahvuspark Ugandas.

Soodsaim on meie looduses elavate lähisugulaste (inimesed ja gorillad jagavad sama genoomi 98% ulatuses) külastamine Ugandas, kus gorillaluba maksab kõrghooajal 600 dollarit, madalhooajal (aprill, mai, november) 450 dollarit (on olnud jutte, et madalhooaja soodustus enam ei kehti). Virunga rahvuspargi gorillaluba on/oli piirkonna odavaim – 400 USD. Rwanda 1500 dollarini tõstetud gorillaloast oli pikemalt juttu siin.

Hea uudis on aga see, et mägigorillade arvukus on tõusuteel. Hiljuti avaldatud loendusandmete põhjal elas 2016. aasta juunis eeltoodud neljas rahvuspargis kokku 1004 gorillat, neist 604 Virunga mägedes ja 400 Bwindi rahvuspargis. 8 aastat varem loendati gorillade arvuks 786 isendit, kellest 480 elas Virungas. Seega on mägigorillade arvukus tõusnud 8 aastaga veerandi võrra.