Autoga Balkanisse

Tere!

Plaanis juuli lõpp-augusti algus teha pikem autoga reis. Marsruut näeb ette Eestist Kreekasse ja tagasi. Seetõttu läbime autoga Balkani riigid nagu Serbia, Põhja-Makedoonia, Kreeka, Albaania ja Montenegro.

Kas on kellegil kogemust piiri ületustega nendes maades? Kas on täitsa piiripunkt või lihtsalt ülesõit? Huvitab enim see, kas ID-kaardist ka piisab või peaks ka pass olema.

Ette tänades

Piiripunktid. Osades kohtades on ühine piiripunkt. Pakun peast, et näiteks kiirteel Serbia ja Põhja-Makedoonia vahel, kus saab mõlema riigi kontrollid korraga läbida (tihti tähendab see seda, et toimub ainult järgneva riigi kontroll). Enamikel piiridel on eraldi piiripunktid. Läbid lahkuva riigi oma ja siis järgneva riigi oma.

EL-i ID-kaart on ametlikuks reisidokumendiks kõigis Balkani maades.Vastav info on vajadusel ka iga üksiku riigi ametlikel lehtedel olemas. Vahel tekib siin lõputuid vaidlusi ;)

0
0

Albaaniasse sisenemisel peab olema pass. Tempel lüüakse passi. Ma ei usu, et ID kaardiga Albaania piiri autoga ületada saab. Ületasin ise autoga Montenegro Albaania piiri 2023 aastal ja minu jutt põhineb minu praktilisel kogemusel. Olid eraldi piiripunktid (putkad) mõlemal riigil. Ma ei tea kuhu kanti Kreekas sõidetakse, aga põhimõtteliselt saab Montenegrot ning Albaaniat teekonnal vältida.

0
0

Nüüdseks on isegi VM lehel kirjas, et kõgisse neisse riikidesse saab ID-kaardiga. Montenegro-Albaania piiriületuse kogemus on 2023 septembrist. Lisaks veel sealseid piire samal reisil ja ka eelnevatel erinevate maade numbrimärkidega autodega. Pole kordagi passi küsitud. Reaalselt käib registreerimine samuti nagu meil lennujaama Schengeni piiri ületades. ID-kaardi masinloetavalt ribalt läheb skännides info süsteemi ja süsteemist on neil hiljem vajaduse korral võimalik vaadata, kuna antud riiki sisenenud ja sealt väljunud oled nii samal reisil kui ka eelnevatel aastatel. Kui isegi süsteemis peaks olema mingi tõrge, siis reaalselt EL-i ID-kaardiga ei hakkaks keegi mingit jama tegema, sest nendega liigutakse seal väga palju ringi.

Piiril annad lihtsalt kõigi reisijate ID-kaardid, autodokumendid ja kindlustuse. Sellest piisab. Vajadusel võib vahel toll soovida pagasnikut näha. Eesti numbriga autod enamasti kahtlases nimekirjas ei ole ja nendega jamama ei hakata, kui ise normaalselt käitud.

Kreekasse sisenedes võidakse rohkem pagasit vaadata. Muudel piiridel huvitab neid enamasti vaid alkohol ja tubakas.

0
0

nagu Vatse juba ütles, et igalpool on piiripunktid. Mõnes neist võivad ka õelad olla ja asju uurida ning muidu küsitleda, ka sõltub kellaajast - mõnes on need päris pikad järjekorrad. ID kaart kõlbab igal pool, aga tuhmimat kaadrit on igal pool, muide ka meie piiril. See siis Albaania piiri osas, meie käisime juunis 2023 ja mingit passi ei tahetud.

0
0

Sai nädal tagasi tuldud: ...Horvaatia-Bosnia-Montenegro-Albaania-Kreeka- Bulgaaria-Rumeenia....

Igal pool ID kaart, autodokumente taheti näha 2 korda ja pagaasnikusse vaadati ka 2 korda. Ainus "jama" oli Albaaniast välja sõites. Kuna sisenesime ühest väikesest piiripunktist, kus Monteneegro pool oli putka, aga Albaania pool polnud, siis välja sõites tekkis arusaamatus, kuna neil ei olnud riiki sisenemisest jälge. Jama lahenes peale 10 minutilist kukla kratsimist sellega, et visati dokumendid letile ja rehmati käega.

Kindlustus ja roheline kaart ei huvitanud kedagi.

0
0

Vabandan juba ette, kuna mu estionin on inglise-eesti tõlge. Olen pärit Albaaniast ja jah, sisenemiseks ja lahkumiseks on teil vaja passi. Jah, mõnikord töötab ka ID, kuid turvalisuse huvides peaks teil olema pass kaasas. Kui teil on pass, lüüakse teie passi tempel.

2
0
Lennupakkumised
Reisikaaslased