Autoga läbi Venemaa ja Ukraina vahemere äärde

Sooviks kogenumate idapiiri taha reisijate nõuandeid, et kas selline trip on mõistlik ette võtta ja mida tuleks kindlasti teada, kui minna.

Plaan siis vahemere äärde sõita ja kuna tegin endale vene viisa eelmine kuu ja see veel kehtib üle nädala, siis mõtlesin et sõidaks läbi venemaa ja ukraina, et odavat kütust nautida ja idapoolset elu ka näha. Kas vene-ukraina piir on ilusti ületatav põhjas valgevene piiri lähedalt?
Teine varjant on valgevene kiir transiitviisa teha, aga jätaks selle heameelega vahele.
Kõik nõuanded on teretulnud.

Vahemere äärde sõiduks tuleb Ukrainast veel tükk maad edasi põrutada. Kui kaardile vaadata, siis kõige otsem oleks sõita läbi Poola Ukrainasse, läbida Lviv ja Chernovcy ning sealt jätkata üle Rumeenia - Bulgaaria - Kreeka. Läbi Venemaa minek pikendaks reisi ca 400 km ja mitme tüütu piiriületuse võrra ning slaavi külaelu võlu saab ka Lääne-Ukrainas piisavalt nautida. Kui Vene viisat tahta sealse külaelu nägemiseks ära kasutada, siis võib ju ka niisama nädalavahetuse tuuri Petseri-Pihkva-Novgorod-Puškini mäed-Petseri teha, 

Loodetavasti on autor ajanud segi Vahemere ja Musta mere. Kui mitte, siis peab olema tegu ikka tõsise maailmaränduriga, et selline teekond Vahemere äärde ettevõtta.

Ei pea segi ajama, sarnase reisu tegime, kui sõitsime mõned aastad tagasi Rumeenia – Blg kaudu Musta mere äärde ja siis  Kreeka, Korfu, Albaania ja Horvaatia kaudu Vahemere äärest koju tagasi. Ja ega see väga pikk teekond ei olnudki, vaatasin märkmetest, et kokku tuli 8330 km ja igati tore reis oli.

Oli meilgi siis mõte minna Rumeeniasse läbi Ukraina, et ühest küljest oleks otsem ja samas oli ka soov sõita läbi just Rumeenia põhjaosa piiriäärsetest mustlaste aladest. Kuid kui lugesin Ukraina endiselt pikkadest piirijärjekordadest ja endisaegsetest veel hullemaks muutunud teedest, siis loobusime ja sõitsime ikkagi läbi Ungari ja Oradea piiripunkti.

Varem oleme sellessuunas käinud Ukraina – Krimmi autoretkel ja ka siis olid nuhtluseks meile ettejäänud teedel paljud järskude servadega löökaugud, mis eriti häirivad olid just pimedas ja vihmaga.