Autoga Peterburis, infoks ka mõned hinnad

Tellisime Eurolines firma kaudu Venemaa viisad ja broneerisime hotelli.
Oma naiivsuse sõitsime kohe Narva piiripunkti järjekorda.Õnneks selgus üsna pea, et kõigepealt tuleb sõita linna ääres olevasse transiidipunkti, kust tuleb võtta väike roheline paber auto numbriga.Seal platsil veetsime ligi 3 tundi järjekorras.Autosid lasti sealt välja iga 20 minuti takka 5 kaupa.Seega kogu piiriületusprotseduur võttis aega 3,5 tundi.Venemaa poolel läbisime 4 putkat, kus istusid väga tähtsa olemisega ametnikud.Igas putkas tuli mingid paberid ette näidata.Kord said sõimata, miks sa seda bumagat näitad, kord selle eest, miks toda bumagat ei esita.Esimesed 60 km Peterburi poole on tee väga halb.Edasi läheb tunduvalt paremaks.(Ilmselt põrutas autot nii, et tagasiteel tollis ei avanenud kapott tükk aega.)Läbi otsitakse auto päris korralikult.Taskulambiga valgustatakse ja koputatakse igale poole.
Venemaale omane liikluskultuur (või kultuuritus) kestab edasi.Paremalt poolt tee servast möödasõit on tavaline nähtus.Õnnetuseks jõudsime Peterburgi tipptunni ajal ja saime istuda päris suurtes ummikutes.Tomtomist autoga reisides on igatahes väga suur abi, alati juhatab õigesse kohta välja.
Hotelli juures tasulise parkla eest maksime (neljapäevast pühapäevani) 540 rubla.1 rbl.on 0,44 eek.
Nimekiri kohtadest, mida külastada tahtsime, oli pikk, aga reaalsus näitas, et aega jäi väheks ja rahakott oleks ka puuga seljas pidanud olema.Nimelt maksavad välisturistid sissepääsude eest oluliselt rohkem kui kohalikud.Küsid küll omateada väga heas vene keeles "dva bileta", aga aru saavad kohe, et pole kohalikud.
Peeter-Pauli kindlusesse sissepääs 300 rbl. ,kirik Spas na krovi 300, Jussupovi palee 500 rbl., Petrodvorets 520 rbl., Katariina loss Tsarskoje Selos 550 rbl.(Need on piletihinnad ühele inimesele).
Muidugi, mis Venes on odav, need on sigaretid ja viin.Marlboro pakk 32 rbl.ja kallim viinapudel 95-130 rbl.Odavad on ka kohalikud ravimid.Pensionäridest vanematele sai toodud korvalooli, mis meil maksab 20 eek, aga seal 3.30 eek ja validooli, mille hind meil on 8 eeki, aga seal 1.80 eeki.
Eelviimasel päeval saime tunda, et midagi on Vene majanduselus lahti, sest dollarite rubladeks vahetamisega tekkis raskusi.Ühes valuutavahetuspunktis saime teada, et nad just olid saanud korralduse mitte raha vahetada.Meie hotelli fuajees olevad vahetusautomaadid olid enamuse sealoldud ajast suletud.Lõpuks leidsime riikliku Sberbanki.Dollari eest saab 26,9 rbl.Näiteks väga suures supermarketis kaardiga maksta ei saanud.
Söökide hinnad restoranides meie tasemel.Tellisime hotellis pitsa, 180 rbl.Korra sõime ühes bistroos.Võtsime praed, mille juurde mingit toorsalatit ei pakutud, 2 õlut ja see lugu maksis 320 rbl.Ühes suures toitlustusketis "Tšainaja loška" maksid kummalegi 1 pannkook ja tassike teed 201 rbl.
Poodides on personali üleküllus.Ühe käest küsid kauba, teine kirjutab tšeki, kolmas võtab raha ja neljas komposteerib tšeki.Müüjate käitumine ka selline, nagu meil stagnaajal.(Mis sa kurivaim tuled segama), rääkimata sellest, et kassapidaja sulle "tere" ütleb.
Venemaal on palju ajaloolist ja huvitavat, aga küll oli hea tunne, kui tagasi tulles olid ületanud Narva piiripunkti ja jõudsid Eestimaa pinnale.

Mind huvitab, kas kindlustuse tegite piiri peal? Mis aegadel see putka seal lahti on? Plaanis nädalavahetusel minna, suht hilisel/öisel ajal piiri ülatada. Jutt käib siis Narva piirist.

"kallim viinapudel 95-130 rbl" Odavamad viinad ikka.
See saab olla ainult mingis urkas, kus korraliku viina ei müüa.
Paar aastat tagasi soovitas müüa sellistest viinadest mööda vaadata. Joodavad viinad maksid 150 ja üles. Ja ülemise otsa hinnad olid neljakohalised. No ei usu, et kahe aastaga hind kukkunud on. Pigem vastupidi

Loomulikult oli viinasorte nii odavamaid kui ka kallimaid.Tõin näiteks sellise keskmise hinnaklassi.Pudelid olid vähemalt ilusad ja ega see viinaost polnudki meie reisi eesmärk nr.1.
Transiidipunkt asus kohe linna alguses, Statoil jäi vasakule ja sealt tuli pöörata paremale.Heaks orientiiriks on rekkad.Ka nemad seisavad seal ja ootavad, et sealt piirile sõita.Ühtegi kirja väljas ei olnud, kas see koht ööläbi töötab.Ega sealt muud antudki, kui paberilipakas auto numbriga.Ilmselt reguleeritakse autode sealt jaokaupa väljalaskmisega seda, et tänavale kindluse juures liiga suur ootajate järjekord ei tekiks.
Autokindlustuse tegime samuti Eurolines-i firmas, 600 krooni, ja samuti reisikindlustuse.Äkki oskavad nemad selle "imelise" platsi lahtioleku kohta midagi öelda?

T.

peab ka autode järjekord olema eraldi EU kodanikele ja kolmandate riikide koos alienidega,mis tähendab,et ei ole vaja seista ühises järjekorras vaid küsida,kus on EU kodanike järjekord.Kui umbkeelsed seletavad midagi ühisest järjekorrast,siis tuleb lihtsalt sõita piiripunkti ja piirivalvele seda öelda,et EU kodanik.Vastavalt EU välispiiri seadusele PEAB olema eraldi järjekord EU kodanikele,kui hetkel pole EU kodanikke,siis kutsutakse sinna aknasse kolmandate riikide järjekorrast.Sama kehtib ka jalgsi piiri ületajate kohta.Olen ise mitmeid kordi läinud pikas järjekorras ette,kui Narvas on vaid üks aken kirjaga ALL PASSPORTS ja piirivalve on kohustatud ilma järjekorrata teenendama EU kodanikke,kui on vaid üks aken.Tagasi tulles Venemaalt sama asi.

Kui olime jõudnud kindluse juurde piiriületamise järjekorda, läksime välja olukorraga tutvuma.Meie ees seisvad autod olid küll Eesti numbrimärgiga, kuid nägime, et kõikidel olid valmis pandud punased passid.Sõitsimegi kõikidest mööda teadmises, et EU kodanikele on eraldi läbipääs.Seepeale saime aga tõkkepuu juures selges vene keeles sõimata ja lisaks mainiti, kas need teised polegi EU kodanikud!Tegelikult ei ole ju, mis sest, et Eestis elavad!Aga katsu sa seal oma õigust nõuda.

ongi see ükskõiksus korra suhtes ehk Narvas on vene värk,kuigi EL välispiir.Tuleb lihtsalt NÕUDA ja eesti keeles,et need umbkeelsed terminaalivatid saaks aru,mis on EL seadus.Ja veel,vastavalt EL piiriseadusele välispiiri kohta on üldreegel selline,et autoga reisija EI PEA piirikontrolli ajal autost väljuma,vaid piirivalvur PEAB ise tulema auto juurde,küsima dokumente ja edastama need oma putkasse kontrollimiseks.Tuleb lihtsalt teadlik olla,muidu istuvad pähe.

Lugesin viimaseid muljeid piiriületamisest ja meenusid aastatetagused kogemused. Venemaal on palju huvitavat aga selline reisimine enam huvi ei tekita. Närvirakud ei taastu. Pigem viin oma raha sinna, kus ma ei pea pidevalt mingitele jobudele tõestama, et ma kaamel pole.
Aga kummaline, et ka Eesti poolel vatijoped kamandavad. Paar varjatud kaameraga tehtud videolõiku Reporteri uudistes paneks ehk mõne ülemuse kiiremalt jalgu liigutama. Peab vist Maakri tänava reporteritele vihje saatma...