Camino Portugues, Porto

Tere!

Äkki oskab keegi soovitada punkti, kust palverännakut alustada. Plaan oli küll alustada otse Portost, kuid natuke foorumites surfates, olid paljud soovitanud alustada just Maiast ja nii vältida kiirteid, tööstuslinnakuid. Kuid kui alustada coastal way'ga ja jätkata peateed mööda?

Lisaks oleksin huvitatud raamatust nimega Pilgrim's Guide to the Camino Portugues: Lisboa, Porto, Santiago (Camino Guides), äkki on kellelgi müüa?

Nüüd oled Sa ilmselt juba caminol ära käinud, aga ikkagi vastan :) Alustasin eelmise aasta aprillis Portost. Alguspunktiks oli Se katedral ja olen oma otsusega rahul. Mind ei häirinud kiirteed ja tööstuslinnakud, sest neile on ka alternatiiv olemas. Pilgrims Guide ´i ostsin Ebayst ja seal on ka alternatiivteed välja toodud. Üleüldse on sellel teel neid alternatiive kordades rohkem kui nt Francesi või Norte peal. Ära müüa seda ei taha, sest plaan on veel kord minna.

Mariotu, kas sa käisid rannikuteel? Keskmist teed (Camino central) olen käinud ja mulle jättis kaheksast erinevast käidud korrast kõige tagasihoidlikuma mulje, mulle liiga kivine-asfaldine jalgealune ja liiga palju linna-külavahel käimist. Tuleval aastal plaanin Portugali rannikuteed, sellepärast küsin. Rannikutee on mitu aastat juba valmis ja tähistatud. Mulle on kaartide jm materjali põhjal jätnud vaimustava mulje, juba Portos saab Douro paremkallast pidi ookeani äärde. Foorumites siiski harva jutuks.

Kriipsujuku, mis on sinu jaoks põhjendus rannikuteelt peateele pöörata? Kas meeldivad linnad?

Raamatuid ei ole kordagi kasutanud, teed on hästi tähistatud ja mulle sobib vaba kulgemine paremini, kuigi jah, viimastel aastatel olen ühe põhiskeemi või kaardi teekonna jaoks välja printinud paremaks orienteerumiseks öömajade osas.

Käisin seda keskmist teed pidi. Rannikuteed planeerisin kuid kohalikud soovitasid vältida ( aprill 2015), sest ilm oli väga heitlik ning ookeani ääres puhusid erakordselt tugevad tuuled. Tuulel olevat tühiasi mind koos mu seljakotiga õhku tõsta. Samuti pidavat üles keerutama liiva, mis silma ja suhu satub.
Kohtasin kahte härrat, kes olid rannikuteelt tagasi pööranud põhiteele, sest polnud saanud tuule tõttu käia.

See on oluline info, ise ei oleks niisuguse asja peale tulnud!

Minagi sain tagantjärgi targaks, et aprill ongi Portugalis ilma poolest kõige heitlikum kuu. Sain nii +33 kraadi ja päikest kui ka +8 kraadi ja vihma.

Caminol käidud ja jäin väga-väga rahule. Alustasin Matosinhosesest, et vältida tööstuslinnakut. Matosinhosest kõndisin Vila do Condesse, tee oli super maaliline ookeanikaldal mööda laudteed. Soovitan väga just sealt alustada, kindlast üks reisi tipphetki!
Esimesel päeval kõndisime kuskil 28 kilomeetrit ja just need viimased paar kilomeetrit olid üsna rasked, õhtuks jõudsime hotelli (nüüd on võimalus ööbida ka Vila do Conde albergues). Edasi jätkasin peateed mööda.
Üldiselt oli teekond väga ilus, suuremate linnade ümbruses oli ikka ka tööstuslinnakuid, kuid mitte palju.
Järgmisena valiksin rannikutee, sest isegi aprillis oli peatee suhteliselt ülerahvastatud, õhtul hilisemad tulijad enam ööbimiskohta ei saanud. Rannikutee pidi vaiksem ning veelgi ilusam olema. Läheksin edasi ka Finisterresse.
Soovitan caminot teha just aprillis-mais või siis sügisel, suvel kuumusega seda kõndimist eriti ette ei kujuta.

Rannikuteelt läksin peatee peale, sest arvasin, et kõik albergued pole aprillis veel avatud. Samuti hirmutasid need pikad vahemaad, kus alberguesid igas linnas ei olegi. Nüüd sain aru, et päevas 30 km kõndida pole midagi võimatut ning kuna rannikutee Matosinhosest oli niivõrd ilus, siis valiksingi järgmiseks just rannikutee.