Cote d´Ivoire, Libeeria, Benini reis

Antud kolme riigi külastamiseks on Eesti passi omanikule vaja viisad ning enne reisi vaja teha kollapalaviku vaktsiin ja võtta kaasa vaktsineerimist tunnistav dokument ehk kollane raamat.

Cote d´Ivoire (just Cote d´Ivoire mitte Elevandiluurannik) viisa sain siit: https://snedai.com/e-visa/. Viisa saamiseks on vaja elektrooniliselt esitada passi koopia, sinna-tagasi piletite koopiad, hotelli broneering. Raha 73 eurot võtakse pangakaardilt ning saadetkase esmane dokument-kinnitus, et taotlus viisa saamiseks on vastu võetud ning raha saadud. Kolme tööpäeva pärast sain kinnituse, et ma võin saada viisa Abidjani lennujaamas. Mõlemad dokumendid (kinnitus raha saamisest ja kinnitus viisa saamiseks lennujaamas) trükkige välja sest need on vaja esitada lennukisse nimekuks ning viisa saamiseks lennujaamas Abidjanis.

P.S. snedai leheküljel on kirjas, et taotleja saab multi-entry viisa. Tegelikult väljastatakse ainult single-entry. Arvestage sellega.

Libeeria viisa ei ole võimalik saada Monrovia lennujaamas. Viisa sain 3 päeva jooksul Libeeria saatkonnast Pariisis. Viisa maksab 100 USD. Saatkonna inimesed olid väga sõbralikud, alati vastasid telefonile ning abistasid. Passi ja taotluse saatsin saatkonda DHL kulleriga. Minu käest küsiti ainult hotelli broneering, piletid sinna ja tagasi ning kollapalaviku vaktsineerimise raamat. Passi tagasitoomist samuti korraldasin DHL kulleriga.

Benini viisa sain elektrooniliselt 5 minuti jooksul siit: https://evisa.gouv.bj/en/. Vajalik hotelli broneering, piletid sinna ja tagasi.

Kulud (reisisin üksinda):

1.       Tallinn

  • Milan pilet (AirBaltic) = 80 eurot.

2.       Milan – Abidjan pilet (TAP Portugal) = 200 eurot.

3.       Abidjan – Monrovia piletid (Cote d´Ivoire airlines) = 200 eurot.

4.       Monrovia – Abidjan (1 tund 20 minutiv peatus) – Cotonou (Cote d´Ivoire airlines) = 230 eurot.

5.       Cotonou – Addis Ababa (2 tundi 20 minutit peatus) – Paris (Ethiopian airlines) = 450 eurot.

6.       Paris – Tallinn (AirBaltic) = 110 eurot.

7.       Milan hotell 1 öö = 35 eurot.

8.       Abidjan hotell 2 ööd = 60 000 XOF (90 eurot).

9.       Monrovia hotell 4 ööd = 260 USD (230 eurot).

10.   Cotonou hotell 2 ööd = 37 000 XOF (55 eurot).

11.   Pariisis hotell 1 öö = 40 eurot.

12.   Takso Abidjanis (lennujaam – hotell) = 20 000 XOF/1 suund (30 eurot).

13.   1 päeva reis Abidjanis ja Grand Bassam´is= 150 eurot.

14.   Transfer/takso (korraldas hotell) Monrovia lennujaamast hotelli = 40 USD/1 suund (35 eurot).

15.   Libeeria 3 päevane reis (korraldas Libeeria kohalik reisifirma) = 640 USD (560 eurot).

16.   Takso Cotonou lennujaamast hotelli = 5000 XOF/1 suund (8 eurot).

17.   1 päeva reis Cotonou – Abomey – Cotonou = 80 eurot.

18.   1 päeva reis Cotonou – Ganvie – Ouidah – Cotonou = 80 eurot.

19.   Ganvie paadi rent 1 tund = 20 000 XOF (30 eurot).

20.   DHL kuller (dokumentide saatmine Pariisi ta tagasi) = 100 eurot.

21.   Cote d´Ivoire viisa = 73 eurot.

22.   Libeeria viisa = 100 USD (90 eurot).

23.   Benini viisa = 50 eurot.

24.   Söök – mul kulus kokku 2 nädala jooksul ca 150 eurot.

Kokku reis läks maksma umbes 3200 eurot.

Kontakt/taksojuht Abidjanis: Yves Saint, saint_Yves225@outlook.fr, WhatsApp (+225) 07542454. Võib korraldada reise kogu Cote d´Ivoire´is. Hind ca 120 eurot/päev + kütusekulu.

Kontakt/reisifirma Monrovias: Infinity Shuttle Service, info@infinityshuttle.com või võtke ühendust otse omanikuga: padadevoh@yahoo.com. Firma võib korraldada reise kogu Libeerias, hinnad küsige nendelt ise.

Kontakt/taksojuht Cotonou´s (väga soovitan): Gbaguidi Edme Sothene, sostheneg@yahoo.fr, WhatsApp (00229) 96795179. Võib korraldada reise Beninis ja Togo´s. Hinnad küsige tema käest ise.

Cote d´Ivoire.

Maandusin kell 23:20. Läksin vormistama viisat. Näitasin trükitud kinnitused viisa saamise kohta, võeti sõrmejäljed ning kleebiti viisa passi. Aega võttis ca 20 minutit. Seejärel piiri läbimine. Lugesin internetist, et riigi sisenemisel saab turist tuua max. 700 eurot, ülejäänud vaja deklareerida. Astusin tolli ruumi. Kena noor neiu istub mängib pasjansi. Ütlen talle, et mul vaja deklareerida raha. Küsib –palju? Kaasas oli 1200 USD ja 800 eurot. Kutsub oma ülema. Ülem ütleb, et deklareerime alates 5000  USD-st. Ma ikka nõuan, et raha deklareeritakse, kuna ei taha, et äralennul mult raha ära võetakse. Ülem ikka on meelt, et ei ole vaja deklareerida ja probleeme ei tule. Räägin talle, et OK, aga proovige mult äralennul raha ära võtta – teen lennujaama maatasa. Kordab, et probleeme ei teki. Ütlen ette, et tõesti mingeid probleeme polnud äralennul. Samuti internetis on kirjas, et äralennul on vaja maksta 5000 XOF tasu. Mingit äralennu maksu ma samuti ei maksnud.

Lennujaamas vahetasin raha hotelli ja takso jaoks. 1 euro = 656 XOF. XOF raha on käigus nii Cote d´Ivoire´is kui Beninis. Ärge lennujaamas näidake, et teil on palju sularaha. Enne vahetamist soovitan vahetatav raha eraldada teise raha hunnikust eelnevalt, et seda mitte teha kõikide ees lennujaamas, kuna teid koheselt seal ümbritsetakse ringi. Olge alati tähelepanelikud, et keegi raha käest ei võtaks. Raha vahetasin ning koheselt hüppasid juurde taksojuhid. Ma näitasin, et et mul on vaja hotelli FARAFINA (koordinaadid 5.295161, -3.927553). Üks taksojuht ütles, et öisel ajal antud hotelli sõit ei ole turvaline. Parem minna linna turvalisemasse kohta. Küsin, kas lennujaamast on üldse praegu pimedal ajal turvaline välja sõita? Vastab jah, kui sõidame mööda peamaanted mis ühendab lennujaama linnaga. Pakub mulle turvalist hotelli linna turvalises kohas. No mis teha - lähme. Ta tõi mind hotelli „Le Crepuscule“(koordinaadid 5.2878, -3.97346). Hotell oli täitsa OK. Ütles, et ümbritsev territoorium on turvaline, kuid üksinda öösel ära kuskile mine igaks juhuks. Küsisin tema käest, kas ta saab järgmine päev mulle linna näidata. Vastas jah. Leppisime kokku aja ja summa. Järgmine päev ta tuli kohale ja sõisime linna.

Linn

Mango puu:Mango vedeleb tänavatel:Loomaaed. loomad väga näljased. Loomaaed väga halvas seisukorras.

Nii elavad vaesed

Grand Bassam

Need kes soovivad heas hotellis peatuda siis soovitan Sofitel hotelli (koordinaadid 5.327173, -4.005006). Hotell asub väga turvalises ja ilusas kvartalis.P.S. kellel vaja kohalik SIM kaart internetiga, siis andke talle sellest teadata viib teid telefoni poodi ja Teile seal kõik seadistatakse. Ma täpselt ei mäleta, aga 1 nädalaks 5 GB maksis vist 5000 XOF. SIM kaardi müümisel tehakse pilt näost ja passist.

 Libeeria.

Abidjanist Monrooviasse lennata 2 tundi. Maandusin kell 14.00.  Lennujaama saabudes vaja täita riiki sisenemise ankeet. Küsiti kas olemas vakstineerimise raamat. Ütlesin jah, pandi pitsat passi ja läksin välja. Lennujaam on väga väike ning räpane. Kõrval minu arust on ehitusejärgu lõpus uus lennujaama hoone. Lennujaamast väljudes mind ootas juba hotelli transfer. Sõit lennujaamst linna on ca 1 tund. Küsisin juhilt, kust võiks osta SIM kaardi internetiga. Ta viis mind linna (koordinaadid 6.30719, -10.79712). Antud asukohal müüjakse SIM kaardid. SIM kaart maksis 5 USD + 10 GB interneti maksis 10 USD. Tehti pilt näost ja passist ning seadistati kaart telefoni. Internet töötas suurepäraselt 5 päeva ning ma vabalt sain surfata netis ja youtubis. Libeerias on käigus nii kohalik Libeeria dollar kui ka Ameerika dollarid.

Esimesel päeval käisime Monkey Island´il. Saar asub koordinaatidel 6.13066, -10.36609. 

Teine päev oli Bassa village külastus ehk Bassa rahva küla külastus. Küla asub koordinaatidel 6.2546, -10.43721. Midagi erilist seal ma ei näinud. Soovitan ühendada seda reisi koos monkey saarega või paluda taksojuhil peatuda paariks minutiks kui ta teid lennujaamast linna viib. Visake pilk peale ja sõitke edasi.

papaya

Kolmas päev Monrovia linn koos tuntud West Point´iga, kus elavad vaesed inimesed.kesklinn:

kaasaegsed tuletõrjeautod Monrovias:West Point:Masonic Temple:vaade linnale Ducor hotellist:Registreerimine lennule ja piletite väljastamine Monrovia lennujaamas on väga huvitav. Esmalt astud juurde ühe tädi juurde kes registreerib lennule, seejärel teise juurde kes kirjutab piletid, seejärel kolmanda juurde, kes kontrollib, et esimesed 2 kõik õigesti tegid. Pärast 2 meest kontrollivad kollase vaktsineerimise raamatu olemasolu. Seisan järjekorras ca 15 minutit, et saada passi pitsat riigist lahkumise kohta. Saabub minu kord, astun akna juurde, mees ulatab mulle ankeedi mis vaja täita enne äralendu. Küsin kas seda ankeeti ei saa anda inimestele täitmiseks enne seda kui nad teie juurde tulevad ja järjekorras seisavad? Vastab, et ei saa. Lähen järjekorra lõppu, täidan ankeedi ja seisan veel 15 minutit.

Piletid Monrovias kirjutatakse käsitsi:

Pilet väljastati ainult Monroviast Abidjani lendamiseks. Abidjanis transiittsoonis trükiti mulle järgmine pilet Abidjanist Cotonusse. Lennukite vahetus oli 1 tund 20 minutit. Transiit on viisavaba kuni 8 tundi kui on ühine pilet.Benin.

Võrreldes Cote d´Ivoire ja Libeeriaga on Benin väga sõbralik riik. Vabalt võib liikuda ringi. Öösel parem ikka üksida mitte liikuda, kuid mul probleeme polnud. Benini väga soovitan külastada. Eriti meeldis Benini „Veneetsia“ Ganvie:

Ouidah linn:Äralennul Beninist mul kontrolliti pass ja piletid 5 korda! Milleks nii palju kontrollida ei saanud aru. Samuti nagu alati Aafrikas on valge inimene eriti tähelepanu all. Narkopolitseinik kontrollis mu kotti väga põhjalikult ja esitas 1000 küsimust mis tegin Beninis, kaua olin siin, milleks tulin, mis kohad külastasin, kellega rääkisin. Cotonou lennujaamas on väga hea ja kiire tasuta Wifi.

 Transiit/transfer lennujaamades (lihtsalt infoks):

Transiit/transfer Abidjani lennujaamas ühelt lennult teisele on võimalik kui on ühine pilet. Transiidi aeg max. 8 tundi (loodan, et ajanumbrist sain õigesti aru. Küsisin aega lennujaamas).

Transiit/transfer Monrovia lennujaamas ei ole võimalik. Lennukite vahetamiseks vaja viisa.

Transiit/Transfer Cotonou lennujaamas ei ole võimalik. Lennukite vahetamiseks vaja viisa.

Transiit/Transfer Addis Ababa lennujaamas ühelt lennult teisele on võimalik kui on ühine Ethiopia airlines´i pilet. Transiidi aeg max. 8 tundi on kirjas, aga arvan, et seda aega keegi ei jälgi seal.

Reisimise kaart:https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1X3FA9lVPK0A2PVit2IT1izrluA6lqTam&ll=31.69166384537179%2C-0.9659357426282895&z=3

 

maru huvitav kõik!Aitäh ka piltide eest, see teeb lugemise nauditavamaks! Muide, miks neil seal need vanad autorehvid nii korralikult laotud olid? Trepiastmed vms?