Eurotrip 18 kuu vanuse lapsega - nõuanded?

Tere!

Olen siin foorumis täitsa uus ja tegu minu esimese postitusega :) Seega vabandan ette kui küsin midagi, millest juba juttu olnud. Otsingut küll kasutasin ja erinevaid postitusi lugesin, aga oma küsimusele rahuldavat vastust ei leidnud.

Nimelt oleme perega (mina, mees ja meie 18 kuune tütar) septembri keskpaigast minemas autoga eurotripile marsruudil Eesti-Läti-Leedu-Poola-Tsehhi-Austria-Itaalia-Sitsiilia-Monaco ja sealt tagasi Tallinna siis. Reisi pikkuseks oleme arvestanud kuskil 3-4 nädalat, ei mingit kiirustamist, sõidame lapse järgi st. et kuidas laps jaksab ja tahab, kui ei jaksa enam,siis teeme pausi. Meie reisi sihtpunkt on Sitsiilia, kus tahame 3-4 päva kindlasti paigal olla. Ööbime kämpingutes või hostelites. Minu küsimus aga seisneb selles, et kuna me pole eelnevalt lapsega reisinud, siis oleks teretulnud KÕIK nõuanded, millega sellisel reisil kindlasti peaks arvestama, mida Eestist kaasa võtma, kas enne vaktsineerima jne. Eriti oodatud on nende inimeste nõuanded, kes enne Sitsiilias käinud! Aitäh!

Kõige parem nõuanne on : jäta reis ära või mine ilma lapseta. Kas sa tead, kui raske saab see sinu lapsele olema?

Päris sellist soovitust ma küll ei oodanud :)

no 3-4 päeva jääb Sitsiilia jaoks väheks, pigem võiks siis osta lennupiletid sitsiiliasse ja seal oma nädal või 2 olla. Lapsega võib-olla tõesti Etna vulkaani otsa ei roni, ent kui juba Sitsiiliasse minna, siis võiks külastada:

  • pealinn Palermo, mõnus linn, täitsa jalutatav, ei pea ühistranspordiga jändama, ilusad vanad katedraalid ja muud hooned, botaanikaaed. Kaputsiinide katakombid - lapsele ei soovita, sest seal on (balsameeritud??) surnukehad, täiskasvanu jaoks ei ole nii õudne ja päris huvitav kogemus. Palermo peale kulub 1 päev kohe kindlatsi ära.
  • väikesaared - omaette kogemus ja maailm ja laevasõit on alati vahva.
  • Etna vulkaan (ilma lapseta siiski soovitaks)
  • Agrigento Templite Org - vanade templite jäänused, kes pole Ateena templeid vaatama jõudnud, selle kindlasti elamus.
  • siis kuskil catania või taormina läheduses on (ise ei ole käinud, aga olen tuttavate pilte näinud) sellised kõrged kaljud või koopad, mille vahel voolab allikas - väga ilusate vaadetega koht.
  • suvituskuurort Cefalu - väike linnake, mis populaarne päevitajate seas. Väike ja jalutatav, ent siiski mitte lapsekäruga, kuna enamus teid on munakiviteed. Mõned päevad tahaks ju niisama rahulikult ka rannas või looduses olla, ilma midagi konkreetselt vaatamata ja 4 päeva jääb minu arvamuse kohaselt väheks. Eriti kui arvestada et nii kaugelt nagu Eestist kohale sõidate. Ja kui arvestada ka seda, et nii väikse lapsega koos ei saa väga kiiresti ja aktiivselt ka liikuda.
    Sitsiilias reisimise kohta nii palju, et selliseid supermarketeid nagu meil Eestis, ma ei leidnud (mõni kuskil võib-olla on), pigem on sellised väikesed poekesed. Puuvilju ostetakse turult, saiakesi/pizzalõike väiksest kohvikust (Palermos on tavaline see, et kohvikus endas eriti istumisruumi ei ole, vaid on kohviku ette tänavale pandud paar plasttooli ja -lauda, ümberringi siis inimesed käivad ja autod sõidavad). Muidugi itaallased lapsi armastavad ja võib juhtuda et võõrad onud-tädid tulevad su lapsele ligi ja tahavad teda katsuda või midagi kinkida - kui laps on väga võõrastav võõraste inimeste suhtes, siis võib see teda hirmutada. Ühesõnaga, endal mul lapsi pole ja ei tea, kuidas nii väiksed lapsed üldiselt käituvad, kuid usun et reis on teostatav, kui tõesti asja rahulikult võtate, ent toonitan, et kui eesmärgiks sitsiilia, sii 3-4 päeva on liiga vähe.

Suur tänu väga asjaliku kommentaari eest! Mõtleme üle ka oma Sitsiilias oleku aja, sest hakkas tõesti tunduma et paarist-kolmest päevast jääb väheks. Veelkord tänud!

Meie kogemus, et kõigeks arvesta poole rohkem aega kui täiskasvanutega olles. Selleks siis jook-söök-magamine-jalutamine, ikka lapse päevaplaanist lähtudes. Et siis jõuad 3-4 nädalaga sama palju kui teised 2 nädalaga. Ise oleme lastega 2-2,5 nädalat käinud ja lapsed harjuvad selle sõitmisega ära ja selles osas meil probleeme polnud.

Kui Sa oled oma lapsega mööda Eestit ringi sõitnud ja ta autos paar tundi vastu peab, siis saate reisilgi. Teil ju aega on. Kui me esimest korda väikse lapsega reisile läksime, tekkis ka mul paar päeva enne reisi paanika ja mõtlesin, et mida kõike peaks veel varuma ja et kuidas me ikka hakkama saame ... Eelmise kirjutajaga täitsa nõus, lihtsalt aega peab olema ja siis saab see olema üks tore perega koos veedetud aeg, millest toredaid pilte-videot hiljem tore vaadata.

Aitäh julgustuse eest! Kuna meil tirtsu praegu üli-hea autolaps on, siis ainult seetõttu ma sellise reisi peale julgesin mõtlema üldse hakatagi. Vahel paneb ennast ka hämmastama - peamiselt ta magab ja kui ei maga, siis "jutustab" valjuhäälselt ja "räägib" oma telefoniga :) Aega on meil küllaga ja võtame asja väga rahulikult. Aga murelikuks teeb just see, et kas ikka võtan kõik vajaliku kaasa ja oskan reisi põhjalikult läbi mõelda..

Maha jäänud vajalikku pudi-padi saab ka teepeal soetada. Riideid tuleb lapsele hulgim kaasa võtta. Vähemalt meil oli mõni päev vaja riideid 3-4 korda päevas vahetada. Meie käisime Rootsis, siis oli vaja mitu kmpl õhukesi riideid ja mitu kmpl paksemaid riideid ja vihmariideid ja igasuguse ilma jalanõusid. Mõtlema pead sellele, kas ja kuidas sa vahepeal riideid pesta saad ja mis sul selleks vaja on. Meil oli jama just märgade riiete kuivatamisega, tihti said riided ja jalanõud märjaks ka vihma tõttu või märjal murul joostes. Muid probleeme varustusega eriti nagu ei olnud. Autos võiks kogu aeg olla varu näksimist ja juua ja mänguasju. Mingit uut nänni, kui vana ära tüütab, saab ka teepealt juurde osta. Pissimiseks oli meil autos pott. Käru oli ka kaasas ja kasutasime seda palju. Puudust tundsime mingisugusest muust lapsekandmise vahendist sest käru pole kõikjal just parim liikumisvahend.

Aga kas enne reisi peaks ka mingid vaktsiinid tegema või pole see Euroopas reisides niiväga oluline?

jätke paremini reis ära või minge ilma lapseta. olen käinud Eestimaal reisil, mis kestis 6 tundi. väsisin ära nagu oleks reisinud 2 päeva või rohkemgi. see on väga väsitav. ei jõu vaadata kõike, mida võiks. te kindlasti kahetsete kui lähete reisima koos lapsega

Ega Euroopa Kuul asu! Kui miskit maha jääb või teel probleeme tekib saab kõike endale soetada või küsida. Tittesid vaktsineeritakse kohe peale sündimist ja edasi tehakse regulaarselt kuni 18 aastaseks saamiseni kõik vajalikud vaktsineerimised ära. Seda muidugi juhul, kui hull emme nende tegemist ära ei keela. Riigi poolt määratud vaktsineerimistest piisab täiesti. Ja lõpuks emana ja suure reisijana soovitan: kui lapsega reisile asutamine tekitab üle oma mõistuse käivaid küsimusi ja probleeme, siis pole teie pere lihtsalt pikemaks reisimiseks veel valmis. Kasvatage titt titemuredest suuremaks ja vaadake seni Nuustakul ringi. Head reisi paari aasta pärast!

Meie käisime austrias aasta 8kuusega ja pidas ilusasti reisi vastu. Ainuke tõisne probleem tekkis natuke enne austria-saksa piiri, sest poja kadus bensukas ära. See oli moment ja läinud ta oligi aga õnneks hoonesse ja teisele korrusele. Hiljem naersin, et kui poja kadunud tuleb treppidelt otsida. Muidu sujus kõik hästi. Praegu selline iga, et muudkui läheb ja jookseb ja käskudest-keeldudest veel väga lugu ei peeta. Seega jälgimist palju. Meie ei kahetse, et oma pisikese kaasa võtsime ja ei tundunud lapsele ka see vististi piin. Meil ta muidugi eelnevalt harjunud juba auto sõitudega ja ratastel olemisega.

Mänguasju varu autosse kohe hulgim kaasa. Ja ikka selliseid, millega autos mängida saab. Samuti lasteraamatuid, ehk mõni lastelauludega plaat ka. Riideid läheb palju rohkem, kui kodus, eriti vihmase ilmaga. Ise olen pikkadel autoreisidel ka kõige rohkem just sellega hädas olnud, et märjad riided (vihmamärjad või siis ujumisvarustus ja käterätid) ei kuiva ära (õhtul hilja laagrisse, hommikul vara start).

Olen sama vana lapsega käinud paarinädalastel reisidel. Meie tavaliselt esimese öö sõidame (naisega vaheldumisi), laps magab ja saame Poolast kiirelt läbi. Teise päeva veedame kuskil Slovakkia veekeskuses (laps on veehull) ja siis vaatame tasapisi edasi. Meie lapsed on kannatanud pea järjestikkust sõitu umbes ühe päeva, edasi liigume väiksemate juppidena ja lapse lõunaune ajal võimalusel alati sõidame. Enne pikemat sõitu tasub võimalusel paar päeva kuskil jalgsi liikuda või rannas puhata, siis on laps nõus jälle veidi pikema sõidu tegema. Kuid kunagi ei tasu midagi eriti broneerida, kui lapsel saab sõitmisest siiber, tuleb teha peatus ja/või ööbida seal, kus parasjagu ollakse. Alati tuleb olla valmis tehtud plaane ringi tegema. Ei tohi võtta raudseks eesmärgiks olla järgmiseks õhtuks kuskil mere ääres, sest võib-olla jõuate sinna alles päev hiljem. Meil on alati kaasa ostetud mõned lapsele uued asjad (raamatud, mänguasjad), mida kriisihetkel välja tuua. Alati ei saa ju välkpeatust teha (kiirteel näiteks) ja siis saab mõne uue asja välja tuua. Märgade riietega on nii, et need kuivavad kondiga autos päris hästi (konditsioneer kuivatab õhku), muidugi, kui on ruumi neid laiali laotada. Sitsiilia on siiski küll päris kaugel, esimese lapsega reisi teeks ma lühema. Meie esimene Lõuna-Austria. Aga 3-4 nädalaga käib Sitsiilias ära küll.

Kui neid lastega rändavaid peresid Euroopas vaadata, siis tekib vägisi kysimus, et milleks neid lapsi kyll kaasa veetakse? Neid lohistatakse mööda huviparke, muuseume, linnakive jne jne. Allameetrine ei jaga matsu ja suuremaid ei koti. Ja kui päike paistab veel +38C-+40C lagipähe, vöite ise ette kujutada, kuidas lapsed tavaliselt käituvad, kui neil on köigest siiber. On rikutud nii laste kui nende vanemate tuju ja kellelgi pole öiget puhkust. Vanemad, kes lähevad just selleks reisima, et näha vööraid maid ja kultuuri, ei saa seda täie rinnaga teha, kuna köik käib laste tingimustel. Lastega vöib puhata ju Eestiski ja palju lihtsamini. Ja need emmed, kes väidavad, et nad naudivad sellisest reisistiilist - pikk ja väsitav autosöit kusagile tundmatusse karupersse koos väikeste lastega - siis nad on töesti kas kangelasemad vöi valetavad iseendale.
Kui igati vöimalik, jätke lapsed koju ja puhake kahekesi. Teeb teile head :-)

loed siin nende lastega reisijatte komme,siis jääb kohe silma ,et kui laps kaasas,siis elu keerleb tema ümber...uinaku ajal vaja kindlasti sõita,broneerida midagi ei tohi... lapsel siiber saab,siis vanemad peavad "hüppama"..tekib küsimus,et mis puhkus see on?praktiliselt midagi ei näe,tegevused täiesti piiratud..näiteks kui lapsel muuseumis ei meeldi vaja külastus kohe ära jätta!? Autoreis lastega võib ikka piin olla küll, minge ennem lennukiga...aga jah nõustuks viimase kommenteerijaga,et võimalusel minge kahekesi,teeb head:)

Pigem kommenteerivad ning halvustavad lastega reisimist need inimesed kes ei ole, ei taha või ei saa lastega reisida. Olen korduvalt lastega reisinud ning kunagi ei ole olnud probleeme.

Kindlasti on 'halvustavate' kommijate hulgas ka neid, kes räägivad omadest sygavatest kogemustest.

Lapsega reisimine on ülilahe, nii eestis kui ka mujal maailmas. Ja olen enam kui kindel, et kõik sõltub lapsest, lastevanematest ja vanemate omavahelistest suhetest. Armastage teineteist ja teie laps on vääriline kambajõmm teie elus ja eluteel ja ka reisidel. Siin pole ühist retsepti kõikidele vanematele aga samas reisivad pidevalt need kelle lapsed naudivad ja võimaldavad oma vanematel nautida.

...neile, kes seda reisi-mõtet positiivselt ja omadest kogemustest toetanud! Sain palju targemaks ja alati on hea teiste kogemusi arvesse võtta. Aga sellest hoolimata seadsime prioriteediks ikka oma lapse heaolu ja otsustasime esimesks reisiks nii pikka ja rasket reisi siiki mitte teha (nagu siin ka PAPA soovitas). Lähme hoopis lennukiga kuskile vahemere äärde, rendime kohapeal auto ja vaatame, mis laps sellest pikemast reisimisest üldse arvab ja kuidas vastu peab. Kui läheb kenasti, siis järgmisel aastal hakkame autoreisi peale mõtlema.