Filipiinid 2019: transport ja hinnad
Kuna ma sain tohutult palju abi siit foorumist oma reisi planeerimisel, siis teen ülevaate transpordist ja hindadest Filipiinidel, äkki on ka kellelegi abiks.

Manila - väga hästi toimib Uberi sarnane äpp Grab. Kas seda saab kasutada välismaa numbriga, ei tea. AGA, kõik hotelli respad peaks olema valmis sulle selle kaudu taksot tellima (kui ilusti küsida) ja vähemalt domestic terminali juures on neil oma stand, kus tublid abilised sulle auto tellivad. Hind öeldakse ette (ja on aus), maksad sularahas juhile. 5km raadiuses ei tohiks ületada 200php (kuigi meil juhtus rohkem ka olema - liikluse tihedus, autode suurus/saadavus). Võid ka keelduda, kui hind ei sobi. Auto tuleb üldiselt 5 min jooksul.
Juba linnas sees olles saab kasutada kohalikku ühistransporti Jeepney't. Jällegi küsi respast järele kust peale saab ja juhile võid öelda kus maha tahad. Meie kasutasime Google Mapsi juba seal sees olles ja oskasime ennast ise õiges kohas maha küsida. Marsruut on paigas, aga peale/maha sellel trajektooril saab igal pool. Üks inimene 10php.

(Boracay) Caticlani lennujaam - Jetty Port - 100php tricycle (see on juba ette määratud hind, kauplema ei pea) ja võtta saab neid natuke lennujaamast eemale jalutades mäe all.
Jetty Port'is tuleb maksta: Terminal fee (100php, ka tagasi tulles), Enviromental fee (100php), paadi pilet (25php, õhtupoolikul 30php).
Kui paadiga Cagban'is (Boracay), siis tricycle hotelli on muidugi olenev viimase asukohast, Station 3 oli 120php (kauple).
Boracay - elektritakso (auto ta pole, päris kolmerattaline ka...kuidas teda kutsuda?) sõidab marsruudil Cagban - Puka (edasi-tagasi) ja sinna saab ennast peale hääletada 25 php. Jällegi peale/maha millal iganes, aga kui on sõiduk tühi, siis nad tahavad sind privaatselt ja hoopis teise hinna eest viia. Küsi alati non-charter - ehk et siis nö marsruuttakso varianti. Kindel võid olla, kui teisi inimesi seal juba peal. Puka rannast tagasi saada non-charteriga on raske. Kuna kõik inimesed sealt tagasi tahavad ja jäme ots on nüüd juhtide käes, siis nad tahavad sulle ainult privaatsõitu pakkuda (ca 200php), meil õnneks vedas, keegi seal sündinud ameeriklane hakkas inimesi kokku koguma ühe sõiduki peale, kuni juht murdus ja oli nõus näkku 25php võtma ja tee pealt inimesi juurde korjama.
Jetty Port'ist lennujaama vist isegi saaks jalgsi, sest departures on sadamale palju lähemal, maksime ainult 75php ja mõneminutiline sõit. Googelda!

Cebu city - taksomeetriga takso saad lennujaama eest ja on aus - kui mujalt võtad, siis veendu, et taksomeetriga (küsi kohe alguses), aga sain aru, et jällegi Grab toimib seal.
Cebu City lennujaam - South Bus Terminal 320php (45 min sõitu)

Moalboal (Cebu City South Bus Terminalist) - konditsioneeritud Ceres buss 140php näkku, ca 3 tundi sõitu. Mitte-konditsioneeritud oleks ilmselt paarkümmend odavam olnud, aga meid (õnneks) selle peale ei lastud - võtab lihtsalt kauem aega, sest kohalikud kasutavad hinna tõttu suuresti neid ja tahavad peale/maha igal nurgal. Kuigi muidu ma pigem soovitan neid nö aknad-lahti-busse, A/C võib olla brutaalne. Hoia ligi ntx sokke, mida saad katkistesse A/C ventidesse toppida :) Kohalikud pistsid sinna bussi kardina. Ja valmistu kurviliseks teekonnaks - kui oled vähe jänespüks, siis istu tahapoole (mitte viimasesse kõrgemasse ritta) nii et ette ei näe.
Bussi peatusest hotelli ei tohiks üle 120php maksta (tricycle) - nad ütlevad sulle, et hotell väga kaugel. Aga 3km kaugusele oleks pidanud ca 100'ga saama, nii et tee endale kaugus enne selgeks, siis saad väidelda.
Rolleri päev 300php.

Oslob - kõigepealt Moalboal'ist bussiga Bato'sse (70php näkku) ja siis Batost bussiga Oslob'i (30php). Ajaliselt läks umbes 4 tundi, enam täpselt ei mäleta. Kui hotell on vaalhaide lähedal (soovitan, sest muud seal pole üldse teha), siis küsi ennast maha, ära lase ennast linna viia. Või jälgi jällegi mõne elektroonse kaardi abil oma marsruuti ja karjata, kui vaja :) Segaduste vältimiseks ja ajakulu vältimiseks kasuta Ceres (A/C) busse, Batos on Ceresi bussiterminal ühes kohas aga muud bussid peatuvad teises kohas. Jah, ainult 600m vahet, aga kui juba Ceres'i peal oled, siis ei pea enam pead vaevama. Üldse, soe soovitus, ärge olge üle ühe öö, seal pole mitte halligi muud teha, kui vaalhaid ära vaadata.

Bohol - kui läheb hästi, siis saab otse paadiga 1000php näkku, see pole mingi ametlik liin, hotellist pakuti. Aga meie lahkumise hommikul oli tuul liiga kõva, seega buss Cebu City'sse, taksoga Pier 1 (u 60php) ja sealt praamiga Boholile (500php näkku, 25php terminal fee).
Roller 500php päev

Port Barton'i (Puerto Princesast) shared van lennujaama eest 500php näkku. Võib juhtuda, et viiakse esteks bussijaama, siis oodatakse seal inimesi ja siis minek. Hmm, oli see vist 3 tundi sõitu, aga ootamine jne...arvesta 5 tunniga door-to-door ikka. 50php enviromental card.
Island hopping 1200php (igal pool sama), aga vali Happy Bar'ist Santa Cools agentuur, kõige maitsvam lõuna!
Seal ei ole ühtegi ATM'i, võta kaasa piisav sularaha.

El Nidosse shared van 600php näkku (Port Bartonist), ka äkki 4 tunni pärast olime juba uues hotellis...
Island hopping 1200-1400php olenevalt missuguse paketi võtad, 200 läheb enviromental fee juurde ja vb ka ühel saarel 100 php juurde.

Coron'i (El Nidost) saab praamiga 1800 php näkku, aga soovitan teha ettebroneerigu Montenegro liini peale. Parasjagu oli seal kaos, sest teise firma praam oli katki ja tuhandete turistide plaanid nässus. Õnneks saime selle info varakut kätte, tegin internetis piletiostu ära.
Sadamast hotelli tricycle, aga me jalutasime natuke eemale ja hind kukkus kolinal. Kõik hilisemad sõidud mainitud sõidukiga olid alati odavamad, kui olime (kuuajalise Filipiini kogemuse põhjal) eeldanud :) Täitsa mõnna on niipidi!
Island hopping olenevalt paketist 900-1400php. Erineb agentuuriti, korjasime kõik pakutavad brosüürid sadamas kokku, valisime odavaima sarnase ja lasime hotellil helistada.
Transfer hotellist lennujaama 150php.

Kõik vaatamisväärsused on pisikese tasu eest - jah, ka kõige kaugemal urkas olnud juga oli u 20php. Aga need tasud varieeruvad, kuni 50php. Sellega minu meelest pettust ei tehta - ka mõned rannad on vaatamisväärsused ja maksavad väikese kopika.

Mis ma veel oskan öelda? Äkki on kellelegi kasulik ja kui on lisaküsimusi, siis mõne aja ma kindlasti olen võimeline vastama. Mida aeg edasi, seda hägusemaks läheb mälu :)

Terv,
Piret
Puka rannas vedas teil ikka tõesti hästi, saite vist lausa 2 eurot kokku hoida privaatsõidust loobudes.

Muide ma ei ole üldse hinnaülevaadete avaldamise vastu. Võib kasulik olla, kuigi hinnad pidevas tõusus.


Kommentaariks veel seda, et need 20-50 jugade juures on suvalised tüübid, kellele te maksite, ja kes ullikesi püüavad, reeglina on need kohad tasuta.

Kas ullike või mitte, aga edasi poleks saanud, kui poleks maksnud - tõkkepuu oli ees. Ja nii suuremosa kohtades. Mitte küll tõkkepuu, aga piletiputka (mille eest sai piletilaadse toote vastu). Sinna me paigutasimegi need 2 eurot ümber, mida ennist kokku hoidsime :)

Vaalhaid Oslob'is:  Kas ostsid pileti kohapealt ja kas oli oluliselt soodsam võrreldes Cebu city'st algavate tuuridega?Pilet kohapeal on 1000php (ka kõrvaloleva(te)st hotelli(de)st). Ülejäänu hinnale lisaks tuleb ilmselt transpordist Cebu City-Oslob ja tagasi. Ma ei pannud tähele mis hinnaga sealt oleks saanud. Aga... kuna Oslobis mitte halligi muud teha pole, siis soovitaks küll teha lihtsalt trip sinna kuskilt mujalt. Kas Boholist (hind oli vist 3000php kanti) või ülalmainitud Cebu City'st. Boholist oleks parem, sest aja kokkuhoid - 2 tundi paadisõitu üks ots vs. 3-4 tundi bussisõitu üks ots.

Inimesele kes pole seal käinud ei ütle ju  1000php või 2450php mitte midagi, kursi viide võiks ju alguses ikka olla :) 


1000 Philippine pesos =
16.92 Euros