Guyana viisa piirilt.

Eesti Vabariigi kodanikel on võimalik saada Guyana viisa piirilt:

http://moha.gov.gy/images/immigration/immigration.pdf

MINISTRY OF HOME AFFAIRS ADVISORY ON NEW IMMIGRATION PROCEDURES/VISA FEES

The Ministry of Home Affairs wishes to advise the general public of the new procedures governing the issuance of visas for visitors, employment, students and business persons. These requirements shall come into effect from May 11 th , 2011.

For persons travelling from countries whose passport holders require a visa to enter Guyana and who may be unable to apply at any of Guyana’s Mission or Consulates, visas will be issued on arrival.

The following guidelines are offered:

CRITERIA FOR ACCEPTING APPLICATIONS FOR VISAS ON ARRIVAL Visitors

  1. a. Two photographs, as well as name and address of inviter/sponsor to be provided on arrival; b. Name and address of hotel if visitor is a tourist;

  2. Letter of invitation from inviter/sponsor to be presented on arrival;

  3. Telephone number and/or e-mail address of inviter/sponsor and intended place of stay to be provided on arrival;

  4. Evidence of finances to cover expenses for 30 days to be provided on arrival;

  5. Applications will be rejected if the above criterior are not fulfilled;

  6. A maximum of two 2 Extensions of Stay will be granted. Each Extension of Stay will be for a period of one (1) month.


Saabusin Guyanasse Brasiiliast (Bomfin - Lethemi piiripiiripunktist) 25 aug.2013, kuu aega kehtiv multiple viisa piirilt läks maksma 25 USD.

Lahe, kas küllakutset keegi samuti soovis näha? Oskad äkki ütelda ka Suriname viisatingumuste kohta?

0
0

Küllakutset ei soovinud keegi näha, 1 passipilt oli vaja, ja 25 USD. Ning mingi ööbimiskoha (hosteli vms) aadress. Aga ma tulin üle maismapiiri Brasiiliast, võib-olla lennujaamas on muud nõuded.

Suriname jaoks pole viisat vaja, riiki saab külastada "Tourist Cardiga", mida saab Georgetownis asuvast Suriname Saatkonnast (Aadress: 171 Peter Rose & Crown Streets, Queenstown, Georgetown), vaja oli pass, koopia passi pildiga lehest ja guyana piiriületustempliga lehest ja 25 USD.

Seinal on suur kiri, et maksta ei saa 100 dollarilistega ja 1 dollarilistega ja teibiga paigatud kupüüridega. Kui täpset raha ei ole, siis tagasi saab ikkagi üheseid.

Täiendavalt oli saatkonna väraval suur-suur plakat, kus olid kirjas riietumisnõuded, et viisat ei tohi tulla taotlema plätudes, ja lühikeste pükstega, ja määrdunud t-särgiga jne. Kogu protseduur võttis aega u pool tundi.

1
0
Lennupakkumised
Reisikaaslased