Head lugemist Everesti kohta?

[[img 3310]]Seoses Eesti Everesti-ekspeditsiooniga tekkis küsimus - kust leida head lugemist Everesti ja Himaalaja kohta? Vana hea "Lumetiiger" ja "Cho-Oyu - jumalate arm" on vist kõigil kuskil raamaturiiulis, poodidest võib leida ka Krakaueri "Hõredasse õhku" ning Messneri "Mallory teise surma", aga veel?

Ah jaa, sakslaste Geo on Everesti esmavallutuse aastapäevaks andnud välja mahuka erinumbri, ilmselt tuleb midagi samalaadset ka National Geographicult.

Sealkandis (Nepaal, Hiina, India) käib kõva võitlus selle nimel, et ei kasutataks terminit Mt. Everest, vaid hoopis kas Dzhomolungma (Tiibet, antud nimekuju varieerub natuke) või siis Sagarmatha (Nepaal). Põhjus selles, et Everest on siiski inglise kolonisaatorite pärand ja selle nime kasutamisega justkui põlistataks inglise kolonisatsiooni Hindustanis.

Olen sama kuulnud, kuid Läänes jäädakse ilmselt seda mäge aegade lõpuni Everestiks kutsuma :( Aga ikkagi - raamatud?

ilmselt tuleb midagi samalaadset ka National Geographicult.

Njhah, Everest 50-teemaline number väljas, uhke kahepoolne kaart ka kaasas.

Ise võtaks selle mehe ees mütsi maha mitte seepärast, et Ta tipus ära käis, vaid see eest, et Ta tohutult on teinud rajamaks sealkandis (Nepaalis sherpade asuala) koole ja haiglaid.

.. on kirjutanud raamatu "Climbing High: A Woman's Account of Surviving Everest"... näib hea olevat, ise hakkasin just saksakeelset tôlget lugema sellest.

Everesti ja Himaalaja kohta kirjandust tonnide viisi, eriti kui näiteks mõnest internetipoest otsida või suurde lääne poodi minna: klantspildialbumeid, teejuhte, resisikirju, kaarte... Kui küsimus on, et mis hõlpsamini või eesti keeles saada on siis lisaks eelnimetatutele Herzogi Annapurna (klassika), Maailm ja mõnda sarja Mäetippudel pole jumalaid, paar aastat tagasi ilmus Werner kopacka Everest, sinisekaaneline, vist praegugi poodides saada. See viimane on vist fiktsioon, kuid asjatundlikult kirjutatud, umbes nii see ongi, ainuke möödalask mumeelest, et viimasele tipurünnakule asutakse liiga vara (st üks aklimatitsükkel jääb puudu). Meilgi müüdi suures tiraazhis venekeelset Messneri Hrustalnõi Gorizont, Messneri hapnikuta-mussooniga soolotõusust (ja muidugi on sel raamatul ka originaal). Nat. Geographic on läbi aegade avaldanud vähemalt kümmekond stoorit sealtkandist: Annapurnast (3/79, 9/89), sherpad (10/66, 12/92), Messner Everestil (10/81), Sagarmatha rahvuspark (6/82), Everesti Kangshungi seina ronimine (7/84), Everest ja Brahmaputra (11/88),vel Everest (9/97), Mallory (10/99), lumeleopard (6/86) jne... Eriti hea number oli 11/1988 tänu väga täpsele Everesti kaardile, mis parem praegu maikuus ilmunust.

lumeleopold