Infot: Istanbulis lennujaamast lennujaama

Pärast ma ei tea mitmendat Istanbulis käiku, aga seekord esimest korda kahe lennujaama vahel pendeldanuna jagaksin natuke infot neile, kes mingil põhjusel peavad Istanbulis liikuma lennujaamast lennujaama, aga tahaksid kas märgatavalt raha kokku hoida ja/või veidi sellest imelisest linnast aimu saada. Muidugi leiab infot veidi asja süüvides ka netist (nagu ka mina tegin), aga siit sellisel kompaktselt kujul saab selle ehk valutumalt kätte.

Mina liikusin Atatürgi lennujaamast Sabiha Gökçenisse, kuid sama kehtib ka vastupidisel suunal (k.a mis puudutab Istanbulkarti). Kahe inimese liigutamine lennujaamast lennujaama läks maksma 38 liiri (praeguses vääringus 13,5 € ehk u 6,5 €/inimene). Sellise summa saladus on Istanbulkarti kasutamine (meenutab Tallinna rohelist kaarti), sest see annab ühe sõidu pealt märkimisväärse soodustuse (nn jetoni 4 liiri asemel 2,15 liiri) ning mitme kasutaja korral esimesele neist veel soodsama hinnaga jätkusõidu, kui see toimub 2 tunni jooksul.

Esmalt tuleb soetada Istanbulkart. Atatürgi lennujaamas asub Istanbulkarti-silti kandev iseteenindusmasin enne metroojaama sisenemist – terminalis saabuvate lendude alalt väljudes tuleb suunduda paremale ja trepist alla, kuni hakkavad silma piletite müügi masinad. Masin võtab jutule paberraha. Istanbulkarti ostmiseks tuleb talle sisse sööta 10 liiri, sellega saab kaardi ja sellele 4 liiri krediiti. Ostumasina ekraani ülesehitus on veidi segane, selle mõlemal pool seda on nimelt kaks rida nuppe, mida mööda menüüdes liikuda, aga kui valida vasakpoolne rida, peaks ostmine lihtsalt minema. Pärast kaardi ostmist tuleb sellele laadida raha – arvesta ühe inimese kohta 15 liiri. Selleks tuleb enne raha laadimist esmalt Istanbulkart ekraanist paremal üle vastava koha liigutada ja siis raha sisse sööta. Kaarti saab rahaga turgutada ka kõikides ühistranspordipeatustes.

Nüüd lihtsam osa – liikumine. :) Istanbulkarti kasutamine väravates on lihtne: tuleb kaart üle vastava ala liigutada, sõitja väravast läbi lubada, uuesti kaarti lehvitada ja järgmine sõitja läbi lubada.

  1. ots: Atatürgis metroo M1 (punane liin) suunaga Aksaray poole: peatuseni Zeytinburnu (6 peatusevahet).

  2. ots: Zeytinburnus tramm T1 (sinine liin) suunaga Kabataşi poole: peatuseni Eminönü (17 peatusevahet). Kui saab istuma, kasuta võimalust, sõit võtab omajagu aega. Kui on enam aega, võib Sultanahmetis peatuse teha ning Hagia Sophiale ja Sinisele mošeele pilgu peale heita.

  3. ots: otsi Eminönüs peatusest väljudes üles praami Eminönü-Kadıköy väljumiskoht (igal praamisuunal on oma hooneke) ja võta sappa. Praam peaks väljuma iga 20 minuti tagant (graafik http://www.sehirhatlari.com.tr/tr/seferler/kadikoy-eminonu-354.html). Praamisõit kestab 15-20 minutit ja on hea ilma korral väga mõnus.

  4. ots: Kadıköys otse sadama ees asub meeletu bussipadrik. Kui tahad läbi erinevate linnaosade aeglasemat sõitu ja liiri võrra odavamalt, otsi üles buss E10 (sõidab 2 h 55 min, väljub 20 min tagant, graafik http://www.iett.gov.tr/tr/main/hatArama/hatsaatleri/E-10_SAB%C4%B0HA-G%C3%96K%C3%87EN-HAVAL%C4%B0MANI---KURTK%C3%96Y---KADIK%C3%96Y-%C4%B0ETT-Otob%C3%BCs-Sefer-Saatleri) või E11 (sõidab 2 h, väljub 20 min tagant, graafik http://www.iett.gov.tr/tr/main/hatArama/hatgecissaatleri/E-11_SAB%C4%B0HA-G%C3%96K%C3%87EN-HAVAL%C4%B0MANI---KADIK%C3%96Y-hatt%C4%B1n-durak-ge%C3%A7i%C5%9F-saatleri/D/&durak=A1871A). Umbes pooleteise-kahe tunniga sõidab lennujaama Havataş (hind 8 liiri, väljub eraldi peatusest laeva saabumispaigast veidi vasakule minnes, väljub 30 min tagant, graafik http://www.havatas.com/). Kui ei ole tipptund, viib see ära tunniga.

Kui palju aega planeerida, sõltub liikumisajast. Tipptunnil võib ettevõtmine suhteliselt piinarikkaks osutuda, kuid muul ajal on selline reis kindlasti põnevam kui lennujaamas transfeeri võtmine. :)

Istanbulis ühistranspordiga liiklemiseks tasub alla laadida äpp "Trafy Türkiye" lihtne kasutada ja on ka inglise keeles. Esimeses punktis on viga: metroo ikka Aksaray suunas.

Lisaksin juurde ka ühe pisut lihtsama variandi: Havatasi bussiga Atatürgi lennujaamast Taksimi platsile ning sama firma bussiga samast Taksimi peatusest Sabiha Gökcenisse.

Mõlemad bussid liiguvad 30 min intervalliga, hind kokku 25 YTL üks suund. Hind seega paar eurot kallim linna ühistranspordi variandist, plussina peab aga vaid ühe korra ümber istuma, seega tunduvalt mugavam.

Üksikasjalikum info, väljumisajad ja hinnakirjad leiab siit: http://www.havatas.com.tr/yolcuservisi/taksim-ataturkhavalimani.aspx

Jaa, ma täiesti nõustun, Buldooza, aga kui aega on kahe ümberistumise vahel veidi enam või plaanis veeta Istanbulis üks öö, siis saab minu kirjeldatud moel linnast mõnusa tere-ülevaate, ning muidugi sõita lühikese aja jooksul nii rongi, trammi, laeva kui ka bussiga. :)

Täiesti nõus, kui aega ja soovi Istanbulis ringi vaadata, siis on ühistranspordi variant kindlasti etem - kuna aga postituse pealkiri oli Istanbulis lennujaamast lennujaama, siis arvasin et kui keegi otsib infot erinevatest võimalustest kahe lennujaama vahel liikumiseks, siis see täiendav teave ei teeks paha :)