Jalgrattamatk Lõuna-Eestis

Tere. Tahaks midagi huvitavat vaadata ralgtattga sõites. Näiteks Elva linna piirkonnas, Otepää piirkonnas, Põlva piirkonnas. Võib olla keegi oskab soovitada konkreetdeid marsruute? (lühikesed, mitte rohkem kui 10 km). P.S. Jalgrattad tahaksime laenutada mingis turismiinfopunktist

Mõned variandid: -Piusa ürgorg -Haanja ja Rõuge vaheline ala -ring ümber Pühajärve -Elva jõe äärsed matkarajad Elvast lõuna pool -Põhja-Kõrvemaa Kahjuks ei tea, kas nimetatud kohtades rattalaenutusi on, olen käinud enda rattaga. 10 km on nii lühike maa, et sellise pikkusega väga huvtava matka saab teha näiteks mõnes Tartu vanemas linnaosas või Viljandi järveäärses piirkonnas.

Ma ei tea kui hästi L-Eesti väikelinnades jalgrattaid laentuada saab, aga mõned mõtted:

Tartu jätaks mängust välja, mingit mõistliku tiiru ei oska siin soovitada. Mõned aastad tagasi oleks võinud Jänese rada soovitada, aga praeguseks on see mõtetult lühikeseks jupitatud. Kui on soovi Tartus või selle lähiümbruses (nt Ülenurme põllumajandusmuuseum, lennundusmuuseum) ringi vaadata, on seda mugavam muud moodi kui rattaga teha.

Päris hea valik oleks Elva, märksõnadeks Vapramäe-Vellavere-Vitipalu. Seal on päris palju erinevaid radasid, täpsemalt uuri siit: http://www.vvvs.ee/ See leht on parajalt segane, alustuseks kliki läbi lehe ülaservas olevad lingid. Enda esimene eelistus oleks Vitipalu piirkond. Seejuures pane tähele, et näiteks Vapramäel ei ole rattaga sõitmine lubatud (ning lisaks on sealsed rajad tavasõitjale liiga keerulised).

Samuti pole Otepääl ohtu, et sõitmata jääks. Kui soovid mugavalt asfaldil kulgeda, soovitan tiiru ümber Pühajärve teha. Järve läänepoolsel kaldal on kerkergliiklustee, mida mööda saad edasi Käärikule sõita. Ka teised Otepäält alguse saavad teed (nt Valgjärve, Kanepi, Puka suunal) on väga mõnusad. Juhul, kui kruusal ja metsaradel sõitmine pole probleemiks, soovitaksin Tartu Rattamaratoni rada, http://www.tartumaraton.ee/ alt leiad kaardi. Rada on tähistatud. Täispikkuses sõitmiseks muidugi palju, aga saad sobival ajal (mööda mõnda teist teed) tagasi sõita.

Kindlasti tasuks käia Apteekrimäel (http://kaart.postimees.ee/?zoom=8&lat=6437026.36719&lon=647843.75&layers=B00TTT&id=33026), märksõnadeks suusahüppemäed, alates sellistest kus saab suusad korraks maast lahti; kuni päris mäeni välja. Selle viimase otsa sai mõned aastad tagasi ka ronida, kuid selle seisukorda arvestades ei imestaks, kui ta praeguseks kokku kukkunud oleks. Kui jaksu jätkub, võib Väikese Munamäe otsa ronida. Kümmekond aastat tagasi olid selle tipus oleva metalltorni väravad lahti ja vaade oi kui vägev, aga kas ka praegu, seda ei tea. Lisaks veel sõjatamm, Pühajärve rand ja suusahüppetorn.

Põlva kohta tean, et rattaradasid on sinna plaanitud rajada, kuid kas midagi ka valmis on, pole kuulnud. "Materjali" selleks jätkub, ennekõike Ahja jõe äärsed vaatamisväärsused. NB, Taevaskojas on rattasõit keelatud.