Jerevan, Armeenia 2018

Tere. Paluks infot kas Jerevanis on keeruline sularaha automaadist saada?  Kas Eestis raha vahetada või kohapeal? Mida üldse selles linnas ja riigis tähelepanna, ohud jne. Siin on küll juttu olnud kuid suht vanad andmed. Ehk kellelgi midagi värskemat? Ostan Armeenia raha ka kui üle jäi kellelgi.  Ettetänades....

Kõige soodsam võtta eurosid kaasa ja vahetada kohapeal. Pankade sularahavahetuse hetkekursse näeb siin: http://rate.am/en/armenian-dram-exchange-rates/banks/cash. Praegu saab 1 euro eest 560 drahmi, Eestis ei pruugi  aga drahme üldse vahetada saada. Muidugi võib ka automaadist võtta, aga pangakurss ei pruugi nii soodne olla. Kui raha üle jääb, siis mõttekam on kohapeal tagasi eurodesse vahetada, samas ei ole üldse mõtet suurt summat vahetada, vahetuspunkte seal iga nurga peal ja hea kursiga. Eesti pankade kursse ma ei tea, ise kasutan Revoluti kaarti ja selle hetkekurss on 1:532, ehk siis kohapeal sularaha vahetada tunduvalt soodsam.
Ohtude osas võib tutvuda Briti välisteenistuse infoga: https://www.gov.uk/foreign-travel-advice/armenia, eriti mis puudutab teatud aladel ringiliikumist. Aga nagu Kaukaasias ikka, põhilised ohud on kihutavad juhid ning ületoitumine.

Metroo on sigaodav ja praktiline viis liikumiseks. Palaval ajal konditsioneeritud ja peatustes tasuta wifi. Vähemalt kesklinna jaamades.

Marsrutkad on samuti popid ja kui sulle võib tunduda, et meie mõistes sinna enam kuidagi ei mahu, küsis üks juht minu käest solvunult stiilis "mis minu autol viga on, et sa järgmise kohta pärid". Kiirelt tõmmati kuskilt lauajupp ja bussike, mis meil vaevu 16 kannaks, sai omale tubli kolmekümnenda reisija. 

Kui on pisut rohkem aega ja seiklusjanu, soovitan marsrutkaga Sevani avastama minna. Sõidad Sevani linnakesse, sealt juba kas jala või "taksoga" kloostri juurde või lihtsalt järve äärde.

Ka Ararati muu piiritusejoogi tehased on huvitavad ja omapärased. Kuulsin palju head, kahjuks ise ei saanud. Ei oskagi öelda, kas ainult sel päeval oli kinni või ei saanudki sinna üksik turist.

Tänud põhjalike selgituste eest. Läks kohe valgemaks:)

Käisime Hayastanis 2015 oktoobris ja vahetasime otse lennujaamas € enne passikontrolli. Kurss 1:528 polnud sel ajal ka üldse paha lennujaama kohta. Palju sai ka kaardiga makstud, pealinna poodides polnud probleemi.

Eeltöö käigus leidsin tookord kaks firmat, Noyantour ja Hyurservice, kelle tuuride sisuga sai kodukal lähemalt tutvuda. Valisime lõpuks viimase ja sealt mõned 1-päevased tuurid ning üheks päevaks auto koos juhiga - hinnad olid väga mõistlikud, teenustega jäime ülirahule.
Otsisin oma lapsepõlveradu, kui sai Sevani ääres pioneerilaagris oldud ning sattusime ka "Vehkleja" Armeenia esilinastusele :)
Jerevan pidas parasjagu oma 2797. sünnipäeva - olid üpris suured pidustused. 20. okt. tuleb üritus nimega Yerevan 2800. Ei kujuta ette, mis nüüd veel toimuma hakkab :)