juuli, august -puhkuste aeg

Hetkel  puhkuste aeg ja tahaks vahepeal kodust natuke kaugemale. Jagaks siin teemas muljeid praegustest reisitingimustest nii lähedal kui kaugel. Oleme iga-aastased suvised reisijad, seetõttu loen huviga erinevaid reisiteemasid, aga hetkel eriti neid, mis puudutab infot praeguse reisimise kohta.

Alustan: meie reisisime Lääne- Läti väikestes linnades. Meeldiv oli, et  2 meetrist distantsi hoiti siseruumides (selleks olid kohvikutes jooned maas)  ka väikelinnades piinliku täpsusega, Samuti  ei astunud keegi ülemäära lähedale ka poodides.  Riia kesklinna hotellis anti hommikusöök pakituna ja võis valida, kas süüa söögisaalis või toas. Riia kesklinna välikohvikud  olid üsna inimtühjad (va need, kus  olid turistid Soomest).

Tulime autoreisilt Baltimaad,  Poola, Ungari, Austria, Saksamaa, Poola, Baltimaad 12 päeva 4800 km. Piiridel keegi ei peatanud va Sloveenija, kus kontrolliti kiirteekleepsu olemasolu. Koroonameetmed erinevad: igal pool toidupoodides ja bensiinijaamades kantakse maski, mis tundus mõistlik. Hommikusöögilauas toitu tõstma minnes ka mask ette. Saksamaal tuli kohvikus täita paberil ankeet nime telefoninumbri ja külastuse aja kohta. Ei usu, et need töödeldavad oleks, minu käekirjast ja võõrapärasest nimest vaevalt keegi aru saab ja võin sinna kirjutada ka midaiganes. Ungaris hotelli teenindaja ei või külastaja dokumenti katsuda, peab ise paberid täitma. Erilist hirmu rahva seas ei täheldanud. Termaalbasseinid rahvast täis, aga väga lähedale ka üldiselt ei trügita.

Lendasime just Viini, lennuk oli 2/3 täis, juba enne lennukile minemist teadvustati et kõik peavad kandma maski, mõned slaavikeelsed kodanikud arvasid et neile see ei kehti aga kiirelt tehti selgeks, et kes maski ei kanna see pardale ei saa. Lennujaama infi kohaselt saavad maskita lennukisse alla 6 aastased lapsed, lennukis öeldi alla 12sed. Teistele tuletati ka lennu ajal meelde, et mask peab olema koguaeg peal v.a söömise aeg. Järjekorras seisti muidugi lähemalt kui 1m. Viini lennujaamas oli automaatne temperatuurikontrollivärav, kuid rahvast suht vähe. Viinis on mask kohustuslik ühistranspordis sh. Takso, trahv pidi olema kopsakas. Mujal siis kui uksel vastav silt. Mujal muidu väga maske ei näe, kuid ühistranspordis jah 95% kantakse ja osad siis jalutavad ka linnapeal sellega edasi.

Lätis ja Leedus tundub elu nagu alati. Hotellides on rootsilauad ja võid võtta ise mida tahad. Poe järjekorras peetakse veel u 0,5 m vahet nagu meilgi, aga rohkem mitte. Lätis on jätkuvalt mõnes söögikohas siseruumides osa laudu blokeeritud. Leedus nagu midagi oli ka, aga kui soovisid suuremasse lauda kolida, siis probleeme ei tehtud.

Kaunase kindluse juures toimus väljas opereti festival. Rahvast oli kindlasti lubatud piirides, aga minema liiguti ilusti massina. Druskinikai keskuses on suurel laval õhtused laulud ja tantsud. Keegi ei sunni pealtvaatajaid meetrit hoidma. Leedus ongi see soovituslik vahemaa nüüd meeter ja selle kohta sildid väljas. Vanalinnades käib kõrtsi- ja kohvikuelu täiega. Vilniuses, Kaunases tundub enamik kliente olevat kohalikud, aga kõik istumispaigad on õhtuti tihedalt täis. Palangas on tõenäoliselt igasugu rahvast. Seal käisime ainult ühel õhtul jalutamas. Vene numbrimärkidega autosid ei näinud, aga Valgevene omadega oli mitmeid. EL-i kaugeim esindaja oli Itaalia karavan. Briti numbritega sõitsid tõenäoliselt välisleedukad.

11 päeva jooksul nägi Leedus umbes 11 maskikandjat. Zemaiciu Kalvarijas sattus usupühadele ja seal kirikus oli tõenäoliselt maskikandjaid rohkem, aga kaugele rahvasse ei hakanud trügima. Seda, et mingi viirus kuskil on, tuletati meelde alles tagasiteel Riia suures Lidos, kus pidi masinaga temeperatuuri mõõtma. Sees oli elu nagu ikka ja kõik lauad olid kasutuses.