Viimased kommentaarid

LiisM, reisibüroo all pidasingi silmas siiski kohapealset reisibürood sest teema algataja ei soovinud ju Novatoursi, kelle giidiga reisid on kallid. Võrreldes Taiga on Vietnamis vene keel siiski vähem levinud (eriti lõunas HoChi Minh/Saigoni piirkonnas) ja seda oskavad peamiselt vanemad elanikud, Hanoi pool on vene keelt oskavaid inimesi ja vene keelseid giiditeenuse pakkujaid ka rohkem. Tasub aga silmad lahti hoida ja kui kuskil vene keelseid silte silmad, siis julgelt sisse astuda.

Reisibüroost tasub ikka eelnevalt kindlasti küsida kas on pakkuda venekeelset giidi. Minu kogemus Ho Chi Minh citys ja Nha Trangis oli, et 35 aastased ja nooremad ei räägi üldse vene keelt (nagu Eestiski) aga rääkisid üsna korralikult inglise keelt, vanemad inimesed rääkisid kas prantsuse või vene keelt ja inglise keelest ei saanud arugi. Giidid olid meil aga just pigem 30ndates meesterahvad. Taksojuhid olid täitsa umbkeelsed ja osad ei osanud ka paberilt aadressi lugeda. Kuna viibisime ühes kohas pikemalt ja väikelapsega rollirirent ei tundunud turvaline, tuli aadress Vietnami keeles selgeks õppida ja siiani on peas :)

Endal sama plaan, hoian hindadel silma peal, vahest tuleb sooduspakkumisi juba kevadel aga teinekord alles sügise alguses samas eks need soodsamad piletid on saadaval siiski pigem 1) kas enne koolivaheaja algust 2) siis kui koolivaheaeg hakkab lõppema, seega täpselt koolivaheaega mahtumine eriti soodsalt ilmselt kätte ei tule sest need piletid ostetakse ära ka ilma soodushindadeta.

Olime kunagi vabariigi aastpäeva paiku. Päeval sai käia lühikeste varukatega 18-23 kraadi, kuid mõni päev oli siiski pilvine ja paar korda ka tibutas, õhtul ikka jakk või pusa peal. Enamus kohtades merre ei kippunud aga paar soojemat muuliga kaitstud lahesoppi lõunarannikul oli, kus inimesed ikka ujusid. Hotelli basseinid olid enamuses liiga külmad, vaid soojendusega lastebasseinis kannatas ujuda ja samuti ei saanud ka veeparki minna just liiga külma vee tõttu. Kuid loomaaed see eest asus mägede vahel ning seal oli keskpäeval suisa leitsak. Aga talveperiood on väga mõnus põhjapool matkamiseks, loodus on roheline ja putukaid vähe. Üldiselt üsna sarnane ilm Tenerife veebruari ilmaga, kuid minuarust oli isegi veidi tuulisem.

Gatwickis bodyscannerid küll olemas, kuid kõik ei pea sealt läbi käima. Võetakse pisteliselt ning ka neid kellel turvavärav ei piiksu. Mul küll metalli kehas kuskil ei ole omateada aga vähemalt pooltel reisidel satun nö lisakontrolli. Ka bodyscanneri kogemusi juba mitu ning kõige rangemad kontrollid ongi minuarust Eestis, Saksamaal, Inglismaal ja USA-s.

Minul omateada pole kehas metalli, kuid millegipärast ajan alatihti need väravad neil ärevaks. Praktiliselt iga lend ikka kontrollitakse selle metallidektoriga ning paar korda sh. USA-s olen pidanud käima selles full-body-scanneris, mis teeb ümber sinu tiiru (nagu siin videos [

_EKnKs](
) )  ja nagu ma aru saan siis neil peaks tulema vähemalt 3D pilt sellest kus sul miskit "peidetud" on. Minu puhul pole siiski miskit avastatud (v.a nabaneet mille vahepea unustan)  seega ei teagi, mis edasi tehakse kui peakski kuskil midagi kahtlast olema. Röntgenipilt tuleb tõenäoliselt kasuks.

Reunioni kohta midagi kahjuks kaasa rääkida ei oska sest meie Mauritiusel käies seda saart ei külastanud, kuid Mauritiusel oli teede ja tänavate märgistus 10 aastat tagasi küll 0, ise autoga pooli kohti üles ei leidnud ja ka kohalike juhatamine oli kummaline. Käisime sealse vulkaanikaatri juures taksoga ja El Teide ning St.Lucia vulkaanid jätsid sügavama mulje, kuid kui pole varem näinud siis kindlasti tasub muidugi minna. Mis puudutab matkakotte, siis USA-s käies oli meil rohkem ka matkamist ning sai kaasa võetud nii seljakott (kohapealt rendina, mida oli mehel parem ja mugavam kanda) kui ka kõhukott (mis ei kaalu ju suurt midagi lisaks pagasisse võtta) ning millega minul oli mugavam. Lisaks sai laps siis erinevaid vaateid ühelt ja teiselt poolt ja mis see mehel siis paar lisakilo matkal kanda, kui naised tavaliselt päevad läbi peavad last nii süles, seljas kui puusapeal tassima. Tsehhidel oli mingi väga äge matkaradade äpp, kus eesti omad olid igatahes kõik peal (ja nt. ka palju kanaaride radu), kuid kas neis ka nii kaugete saarte omad on, ei oska muidugi kosta.

Üks nüanss mille peale alguses vbla ka ei mõtle, siis haagisega on sul kiiruse osas teatud piirangud, parkimise osas päris suured piirangud (mõnes euroopa linnas ei saa haagisega üldse sisse sõita ja paljudes pole sobivaid parkimiskohti ega parkimismaju) ning igal pool kus pead ületama vett praami või laevaga on kulu ikka päris korralik. Kui teie reisid on 2-3 nädalat aasta jooksul ja oskad kasutada erinevaid majutusotsinguid sh kohalikke, siis soodsam tuleb ilmselt siiski lihtsalt autoga ringi trippida. Kui aga on väikelapsi, kes pikka sõitu ei kannata ja vajavad kiirelt etteplaneerimata ööbimisi ja puhkepause, siis võib ehk mõelda, siiski söögitegemine ka lihtsam ja kui restorani ette parkima ei mahu siis suurema kaubanduskeskuse ette ikka.

Arvestades seda, et Ryanairi lennud ikkagi üsna tihti hilinevad (vbla mul endal ebaõnn aga ca 50% lendudest on minul nt viimati hilinenud) , eelmine aasta Corful käies nt kõik 4 lendu (Riia-UK-Corfu-UK-Riia), sügisel Maltale lennates 1 lend ja Mais Berliinist tagasi tulles 1 lend, siis alla 2 tunni ma jätkulendu lastega väga ei riskiks, piletid on kõik ju eraldi, kui jääd maha pead ise uued hankima. Corfult tagasi tulles oli meil ka 1h 55 minutit ümberistumise aeg aga hilinemise tõttu jäi sellest 1h10min ning õnneks olime võtnud lisaks Fast Lane piletid ja lõpuks jooksime 2 lapsega läbi Fast Lane koridori ühest lennujaama otsast sisse, läbi väravate jälle välja ja uuesti sisse, jõudsime väga napilt ja üks teine eesti paar jäigi maha sest pagasikontrolli järjekord läks täiesti umbe.  50 min on seega kohe kindlasti liigne risk, 1h 50 oleks normaalne aeg kui ei oleks hilinemist aga olles kunagi ka Barcelonasse nendega lennanud siis seal ei lastud meil mingil põhjusel maanduda ja tiirutasime seal kohapeal 20 minutit ennem kui maanduda saime, õnneks ei olnud siis edasilendu. 

Gran Canaria muidu veebruari lõpus võib olla veel jahe ujumiseks (kui ei ole just soojendusega basseini hotellis aga neid hotelle on vähe). Käisime paar aastat tagasi veebruari lõpupoole ja kuigi matkamiseks ja päikese võtmiseks oli hea ilm siis merevesi kuskil seal 18-21 kraadi (väiksemad lahesopid ja madala veega kohad soojemad). Aga veepargis oli 17-19 kraadi ja sinna seetõttu ei kippunud. Samuti oli merevesi jahe ja basseinivesi lausa külm üleeelmine aasta Tenerifel EV aastapäeva paiku. Seega kui tahate ujumispuhkust siis ehk tasuks mõnda kindlamat varanti kaaluda aga samas kunagi ei tea, mõni aasta võib ka paremini minna ilmaga.

Sain ka uue värske koodi, julgelt võib kasutada soodustuse saamiseks ja asi töötab päriselt ka:  https://www.booking.com/s/57_6/preili67

No olles ise kaitsnud 2 ülikooli lõputööd, siis juhendaja leidmine on olnud juba paras peavalu ja üldjuhul on neil korraga palju juhendatavaid ning nad ei suuda kõikide töösse süüvida enne kui töö valmis. Seega peab ise alguses olema hoolas, tutvuma teiste töödega ja õppima teiste vigadest. Küsitluse koostamine on alati riskantne sest kui testgrupi poolt ei tule välja vead, võidakse seda kaitsmisel pidada mittesobivaks ning läbi kukutada. Samas mulle tundub, et mõnel koolis on need tööd ka lihtsalt moe pärast ja vähemalt rahuldavaga lastakse ikka läbi.

Väga tore ju, et siin teemas tuuakse ära ka küsimustiku puudused siis teab teema autor ka mida retsensendilt oodata (juhul kui retsensent ka ikka piisavalt pädev on) ning mille osas kaitsekõne juba ette valmistada. Lisaksin veel juurde, et kvalitatiivse uuringu jaoks on küsitlus minuarust liiga lühikene ning mõnele küsimusele polegi justkui sobivat varianti.  Samas alati peaks küsitluse ju testgrupi peal läbi proovima ja huvitav, et see antud juhul pole tulemust andnud.  

Kindlasti külastage Port Aventura lõbustusparki Salous. Ameerika mäed on isegi ägedamad osad kui Orlando Universalis või Disneylandis, kuigi nii ägedaid 4D ja 5D atraktsioone seal veel pole. Järjekorrad on küll pikad aga emotsioon on vägev.

Pikamaa lendudel on tavaliselt olemas turistiklassis esimeses reas seina küljes kookoni või magamishälli kohad. Imekombel oleme just 2 pikemal reisile (Vitnam, USA) saanud endale ühe sellise koha kuigi see on "kes ees, see mees" põhimõttel, kuid läbi reisifirma ostetud piletite puhul on neil justkui mingid nipid kuidas neid ikkagi saada (vbla tasub küsida kui ostsite büroost).  Ise oleme ka ühele reisile neid hiljem proovinud broneerida aga ei õnnestunud kuidagi. Eeliseks on see, et laps saab horisontaalasendis rahulikult magada (veidi küll turvarihmad häirisid, kuid üles otseselt ei ajanud) ja kui lennu aeg ka täpselt uneajale jääb siis veab kohe eriti. Ise sai ka esimeses reas pikema jalaruumi tõttu paremini pikutada, ainuke viga on see, et telekad on seal ebamugavad.  Lisaks tuleb siis kaasa võtta ka mänguasju, ise laulda, lugeda vms mis lapsele kodus teha meeldib, vahepeal mööda lennukit ringi kõndida ja lasta teenindajatel ja sõbralikel tädikestel lapsele naeratada. Mis puudutab lastetoitu siis kaasavõetud piimasegu pakid ja püreed läbisid keemilise testi nii Tallinnas kui Saksamaal kui Londonis aga kõige põhjalikum ja pikaajalisem (kuna olid pikad järjekorrad ja kontroll võttis ka aega, siis kokku ca 1h) toimus ikkagi USA-s, seega kui võtate lennukisse toidud kaasa varuge aega lennule minekuks. Kui Euroopas kontrollitakse ülitäpselt seda, et õhkutõusu ja maandumise ajal oleks ka lapsel rihmad kinni (ja meie ühele lapsele nt see osa ei meeldinud) siis nt. USAs küll pakuti lapsele eraldi rihm aga keegi ei kontrollinud peale esimest juhendamist kas see ka kinni jäi e. siis lapsevanema enda vastutus. Ja oleme ka hiljem näinud kuidas väikelapsele selle rihma sees väänlevad , harjuvad ja ei meeldi neile see kohustuslik kinnisidumine aga sellega siiski harjuvad.

Meie käisime seal küll vaid põgusal päevatripil St. Luciat külastades, kuid võrreldes St. Luciaga on Martinique üldse kallim, samas on tunda ikkagi ka Euroopa hõngu ja teed olid korralikumad kui St. Lucial.  Teed olid kitsad eriti linnades seega rendiks tasub võtta ikkagi väikeauto ning olla tähelepanelik parkimisel. Marsruuttaksosid teedel eriti ei näinud aga vbla kasutasid nad rohkem nö kohalikele mõeldud teid, ka nö päris taksosid oli vähe näha.

Käisime kunagi veebruaris, päevitada sai päeval kuskil 3-4 tundi tuulevaikses kohas. Imikule on vesi ilmselt nii meres kui basseinis külm, kui just ei ole soojendusega basseini. Suuremad lapsed jalgupidi meres sulistasid küll ja käisime isegi ühel snorgeldamise reisil, kuid ega see vesi ka täiskasvanule väga soe ei tundunud.  Õhtud/ööd on jahedad aga peaks siiski piisama kevad/sügis jopest, lapsele ka kampsun kaasa et vajadusel saab alla panna või siis olla vaid lihtsalt kampsuniga kui on mõni soojem õhtu. Kõige külmem oli varahommikul läbi kõrbe Luxorisse sõites, bussi konditsioneer oli minimaalne ja bussis oli heal juhul 5-10 kraadi ainult sooja, kõik haarasid rätikud või tekid /mis muidu olid ujumiseks/päevitamiseks mõeldud) endale peale.

No praegu pole midagi veel kindlat, senikaua kuni konkreetset nõuet pole võib ka ID-kaardiga. Samas Londoni kaudu lennatakse nagunii tihti just EU-st välja ja pass on siis ikkagi vajalik, kui ainult EU siseselt lennata siis on ju ka teisi odavlennuterminale liidus sees kust saad endiselt ID-kaardiga lennata ja võibolla lisandub neid Brexiti jõustumisel veelgi.

Odavlennufirmadel ju juba praegu tuleb enamasti väljuda ja uuesti siseneda, isegi kui lennud on samast terminalist.  Ilmselt muutub siis aga jah passi kaasaskandmise kohustus. Ja ma usun, et vähemalt x ajavahemikuks jääb see euroopa kodanikele siiski viisavabaks e. saad vabalt lendude vahel ka linnapeal käia kui jõuad (sest enamus odavlennufirmade lennujaamu asub keskusest eemal ning sõidu peale kuluks enamus ajast).

Mina soovitaks Trou aux Biches kanti. Kaunis rand aga mitte ülerahvastatud.  Asustus kulges suuremalt osalt mööda ranna äärt ja ka õhtul polnud hirmus kõndida. Meie võtsime seal apartmendi ühes villakompleksis, kus sel hetkel olid kahes kahekorruselises majas ainult eestlased. Omanik küsis ka, et mis teil seal Eestis toimub, et enne pole kunagi eestlasi näinud ja nüüd majad eestlasi täis. Villades oli ka mõni geko ja korralik bassein, omanik korraldas ka ühe väliõhtusöögi grilli ja kohalike roogadega. Kahjuks seda villat enam kuskil pakkumisel ei näe, omanik ise oli sveitsist ja sinna tegime ka oma esimese ettemakse e. pool summast. Niipalju kui mina mäletan siis söögid ei olnud väga odavad aga kohalik rumm ja rummikokteilid küll.  Lastega käisime vulkaanikraatrit vaatamas, koskesid, seitsmevärvimaad, botaanikaaeda ning loomaparki (suured kilpkonnad, krokodillid jms.) ja tee ning puuviljaistandusi. Bussiga sõitsime suurematesse linnadesse ja mujale taksoga, mis oli päris soodne. Endal autot polnud mõtet võtta (kuigi tavaliselt eelistame just seda varianti ka vasakpoolse liikluse korral) sest liiklus oli omapärane ja puudusid igasugused suunaviidad ja tähised, mis oleks vaatamisväärsusteni juhatanud või asukohta aidanud tuvastada.

Jaanapr, mind hakkas huvitama, et millised need connection lennujaamad on ja millised liinid? Ma olen lennanud Ryaniga läbi erinevate lennujaamade sh ka Londonis ja pole saanud küll pileteid kunagi ühele piletile sest kõik segmendid on eraldi ja tuleb ka eraldi osta.  Nt. Riia-London-Corfu oli 2 erinevat piletit kuigi Londonis Ryan lendas edasi samast terminalist aga ikkagi tuli vahepeal välja võtta pagas ja läbida ka uuesti passikontroll sest mingit võimalust ei olnud neid lende ühele piletile saada. Ja 1h50 jäi väga napikaks sest loomulikult lend hilines nii sinna minnes kui tagasi tulles, kuid fast track ja jooksmine õnneks päästis. 

No kui populaarsemad rannad hoitaksegi puhtamad siis igalpool mujal valitses seal küll räpasus (Golden Sandsi piirkond siis).  Hotell koristab ainult oma territooriumilt ja selline tunne, et sealtki visatakse pool prügi lihtsalt aia taha. Kõik teeääred, metsatukad ja tühjad krundid olid prügi täis.  Rand ja vesi olid enamvähem, kuid Türgis, Kreekas ja Maltal on siiski turistikohtades ka  puhtamad rannad. 

Akupank, arvuti jms panna käsipagasisse. Pead küll igas turvakontrollis need välja võtma, kuid julgem on siiski (NB! vaadata tasuks siiski ka käsipagasi kaalu sest tehnika on üldjuhul raskem kui muu staff). Kui satud kohapeal kontrolli siis neil on toiduainete jaoks seal üks arenenumaid keemialaboreid, meil võeti ette kõik lastetoidupakid + muu tahkem toidukraam, mis kaasas oli sest kui juba siis ikka kõik kontrolli. Aega võttis omajagu (ootamine + kontroll ca 1,5 tundi) aga saime kõik asjad tagasi. Riiki sisenemisel juba küsiti palju raha kaasas on, kus peatute jne. Seega hea kui need vastused on välja mõeldud ja omavahel klapivad. Krediitkaarti tahavad autorent ja hotellid, autorent tihti broneerib sellelt ka mingi tagatissumma. Osad autorendid tahavad nö rahvusvahelist juhiluba näha osad ei taha, seega seda võiks enne autorendifirmast küsida. Minul kopeeriti krediitkaart ühes Orlando kaupluses ning pandi pmt kohe peale esimest "kahtlast" tehingut Swedi poolt kinni, seega kahju polnud suur, kuid peab arvestama, et raha oleks erinevate maksevahendite vahel "hajutatud" erinevateks puhkudeks. Selle kinnipandud kaardiga tehtud majutusbroneeringutega oli hiljem ka sekeldusi aga õnneks kõik lahenes sest teine krediitkaart kõlbas lõpuks ka. Äripaketid roaminguks olid paremad kui erakliendil ja olenevalt pakkujast siis erakliendina on vbla soodsam hoopis kohapealt pre-paid kaart võtta. 

Florida ja Miami vahemaad on ikka sellised, et 1 päevaga ei käi kindlasti mitut põnevat kohta läbi. Kosmosejaam kindlasti väärib külastamist aga varu selle jaoks terve päev, esiteks asub see "in the middle of nowhere", teiseks juhatab enamus GPS-sse sind kõigepealt kuskile Kennedy panka, kes juhatab siis juba õigesse kohta. Seal on vaatamisväärsusi, mida saab vaadata vabas tempos aga on ka selliseid kellaaja peale toimuvaid üritusi ja järjekorrad on enamasti ikka ka, mis aega võtavad. Kui olete noored inimesed siis soovitaks Universal Studio Parki (https://www.universalorlando.com/web/en/us/search-results/filtered/index.html?attraction_experience=rides-attractions&attraction_location=&attraction_interest=). Kallis küll ja järjekorrad ka ägedamatel atraktsioonidel pikad,  kuid tegevust on kõvasti ja mälestus eluks ajaks.