Lastekeskne reis

Plaanime minna varasügisel Türki nädalaks puhkama. Hotell täpselt valimata, kuid sobib kogu Antalya piirkond – Antalya, Kemer, Alanya, Side. Laste east tulenevalt (2. a. ja 4. a.) ei pane rõhku ekskursioonidele ega ööelule, vaid teeme lastekeskse reisi. Enamus aega plaanime veeta hotelli territooriumil, seega selle kvaliteet oluline ja vaatame 5 tärni hotelle.

Meil on rida küsimusi, mille kohta ei ole täpselt ei hotellide kodulehtedelt ega reisikorraldajatelt teada saanud:
• Mida kujutavad endast hotellide lastebasseinid, kuid sügav on seal vesi ja kui suured nad on? Eesti spa-de järgi võivad need seinast seina olla - vee sügavus kõigub 25 – 80 cm, suuremast mullivannist kuni 5-6 m läbimõõduga.

• Liutorud basseinis on sageli mainitud, kuid tutvustavatelt materjalidelt on kolmandikul küll näha ka väikelastele sobivaid liumägesid, kuid valdavalt näidatakse suurematele lastele ja täiskavanutele sobivaid liumägesid. Kas on keegi kohanud hotelli liumägedega kus väikelaste liumäed puuduvad ja kui sügavasse vette väikelaste liumäed suubuvad?

• Kemeri kandis pidi olema kivised rannad, millised need on suured kivid, väikesed, teravad, libedad või mitte?

• Materjalides räägitakse mängude tubadest, miniklubidest ja mänguväljakutest, mis nende vahe on? Tean et mõnel pool on lausa väikesed lõbustuspargid: karusellid, vaateratas, autodroom ja muud atraktsioonid, teisel pool lihtsalt mõni ronimisatraktsioon, kuid mõnamal juhul räägitakse ikkagi ainult vist mänguväljakutest. Teab keegi mõnda hea lõbustuspargiga hotelli soovitada ja kuidas seal asjad käivad, on see lisatasu eest, on seal tavaliselt suured järjekorrad? Turvalised (atraktsioonid aedadega eraldatud, turvaketid, võib vanem kaasa minna - meie tivolis sageli ei saa)?

• Mis mänge neile seal mänguväljakutel korraldatakse ja mis keeles, kui aru ei saa, siis kas mängud sellised mida annab kuidagi „kätega“ selgeks teha?

• Olen sooja vee lembene, Eesti suvede 22 C veetmeperatuur on lühiajaliseks suplemiseks mõnus, kuid pikemajaliseks ujumiseks või vees vedelemiseks jahe. Lapsed käivad ka jahedamas. Milline kuu on sooja vee mõttes parem – september või oktoober? Kas basseinide vesi on ühtlaselt jahe (pideva puhastustsirkulatsiooni tõttu), kui palju basseinides temperatuur on?

• On seal valdavalt meretuul (mis sooja vee kaldale tooks), mõni koht on mägede ja mere vahel, kas mägede briisid võivad külmad olla? Dressipluus on vist õhtuks vaja ikka kaasa võtta?

• Mõnel hotellil on üllatuslikult ka (küttega) sisebassein, milleks see, kas seal käiakse tuuliste ilmade/vihma korral, või on see ujumiseks mitte suplemiseks, kas lastega ka sinna annab minna?

• Mida laste tervise suhtes tähele panna ja milliseid meditsiinilisi esmatarbe asju kaasa võtta (päikesekreemid, sõetabletid, kurguvalu vastu) – mida veel? Egiptuse osas on kõhuhädade vastu head kohalikud rohud, mis kohaliku mikroskoopilise loomastikuga hästi hakkama saab, kas Türgis midagi samalaadset?

• Kas kellegil on ka 5 tärni hotelli söökide kõhuhädasid ilmnenud (näiteks puuviljade ja lahtiste alkohoolsete ja karastujookide korral)?

• Mõnel poolel on 4. a. lapse hind poole kallim kui 2. a. (peaaegu täiskasvanu hind), kuid mainitakse ikka lisavoodit, mis see lisavoodi endast kujutab – välivoodit? Pakutakse siis 4. a. midagi lisaks või?

• Kas kivipõrandaga toa saamine on suht tavapärane, tean on mõnel pool on see paigutus bronnile olemata loterii. Kui jahedad need seal on? Olen korra Roomas nädal aega kivipõrandaga toas elanud, polnud suurem asi ilma sussideta, ei taha enam.

• Kui palju 2. a. käru rentimine maksab?

• Mida veel lastega reisimise Türgis olemise puhul tähele panna? :)

Mõned silmahakanud hotellid samuti: Royal Dragon (Evrenseki), Delphin Palace De Luxe (Alara), Limak Limra Hotel (Anatalya), Gloria Verde Resort & Spa (Antalya), Meryan (Alanya) ja Mukarnas Spa Resort (Alanya), Voyage Sorgun (Side), Utopia World (Syedra). Oskab keegi laste seisukohast nimetatud hotelle kommenteerida? Nende kohta ei hakanud siit foorumist silma.

Vabandust teksti pikkuse pärast, olen asjaajaja olnud, tean kuidas väike tilk tõrva võib kogu meepoti ära rikkuda. Sobib ka väga hästi kui mõnelegi küsimusele vastuse saab! Tänud ette!

  1. Ka Türgi lastebasseinide veesügavus on seinast seina, mingit ühist standardit ei ole ette määratud. Enamasti on selle kohta võimalik infot leida hotelli kodulehelt või reisifirmast.
  2. Liumäed on enamasti ikkagi mõeldud sellistele ise-hakkama-saavatele lastele ehk siis maandumisega vähemalt 1 m sügavasse vette. Päris titekaid liumägesid ei mäleta, samas mul endal laps suurem ka. Jällegi soovitan surfata hotelli kodulehel.
  3. Miniklubi on koht, kus lastega tegeletakse ehk siis on joonistus- jms võistlused. Mängutuba on koht, kus lapsevanem peab kõrval vaatama. Selle kohta oskab kindlasti reisikorraldaja adekvaatsema vastuse anda, kes ja palju ja kus kohas lastega konkreetses hotellis tegeleb.
  4. Olen Türgis olnud sept alguses +38 kraadi varjus palavusega, seega on seal ka veel oktoobris täiesti talutavalt soe. Olenevalt hotellist on võimalik valida erineva temperatuuriga basseine. Kui kardad, et ei ole piisavalt soe vesi, siis mine septembris.
  5. Sisebassein on eelkõige kevadiste reiside jaoks. Arvestage, et need on väga kloorise veega ja ikkagi ujumiseks mõeldud (s.t jahe vesi + sügav).
  6. Sain 5 tärni hotellis salmonelloosi, seega jälgige väga, mida sööte (grillitud kana oli see kurjajuur).
  7. nn beebide puhul eeldatakse, et laps magab Teie voodis. Lisavoodi on kas lahtikäiv diivan või siis välivoodi.
  8. Kivipõrandad on tavalised, väga kuumal ajal on need lausa mõnusad. Lisaks veel kergendatud koristamine (eriti väikeste laste puhul), võtke mõned kerged fliistekid kaasa, mida saate maha panna. Täpsem info jällegi hotelli kodulehelt.

Tänud kiire vastuse eest! Tegelikult sai ka foorumit piilutud ja sealt mõned head Türki lastega reisimise postitused leitud (http://trip.ee/node/38902, http://trip.ee/node/34974, http://trip.ee/node/41665), kuid need ikka ei olnud päris samade küsimuste kohta, ausalt! :) Küsiti ja räägiti küll tuultest (http://trip.ee/node/44433) ja kõhuhädadest (http://trip.ee/node/40667) kuid teise nurga alt! Samas tuleb ka endale tuhka pähe raputada, Kemeri kivide kohta leidsin tõesti uuesti lugedes vastuse (http://trip.ee/node/49853), kuid enamuse küsimuste kohta mitte, parandage lahkesti kui ma eksin! :)

Samuti hotellid mida foorumis varasemalt kommenteeriti ja soovitati lastele (Limak Lara, Grand Kaptan, Royal Wings, Majesty Mirage) polnud päris meie esmane valik (v.a. Delphin Palace ja Limak hotellid), kuid soovitatuist oli ka mõni uus, tsekkan üle! Sellegipoolest kommentaarid hotellide ja ka kõik teised kommentaarid laste vaatenurgast on jätkuvalt teretulnud!

Tänud jällegi! Sai üldist pilti selgemaks, arvustuste sisse võib uppuda, ühte teist teab lisaks tahta, arvestada ja/või vältida - päikesevarjuga basseinid lastele, hea personali olemasolu lasteklubis, lehtlad päevaseks magamiseks, lastebasseini põhjas spets liiv, libedad trepiastmed, osalise ajaga töötavad konditsioneerid jne. Pea kõikide hotellide sain kinnitust, et peamise osa külastajatest moodustavad venelased - on see tõesti nii? Samuti ebaviisakust ja jämedust pidi palju kohtama. Samas enda küsimustele vastuseid ei leidnud, nad võisid seal kuskil olla, kuid ma uppusin andmemahtu!

Huvitav, et piltidelt hakkab aeg-ajalt silma üksikud särkides basseinides hulpijad, mitte trikood, kas see on päikese põletuse vastu? Alguses ilmselt täitsa mõistlik kuigi oleks harjumatu. Mida soovitate tavaline puuvillane/nailon T-särk? Foorumis räägiti veel väikestest kaladest ranna ligi, kas keegi teab on seal ka kõrvetavaid meduuse (foorumist ei osanud leida)?

Tuttavad käisid kolme pere peale kokku viie 2-13-aastase lapsega ja hotelli kiitsid ülivõrdes. http://www.teztour.ee/?p=95

Vabandust väljenduse eest, aga millisel "Soojal Maal" hooajal neid venelasi siis ka pole? Ikka jagub ning piisavalt.
Ebaviisakusest ja jämedusest niipalju, et kui jääda ise inimeseks (selle sõna otseses tähenduses), siis ei käituta sinuga kunagi ka vastupidiselt. Olgu tema siis Eestis, Türgis või "Kusiganesmaal". Tuleks lihtsalt arvestada temperamentide erinevust: mina- põhjamaine tuim kuivik; tema- lõunamaise keevalise verega. Sellise suhtumisega saab paljud asjad vahest balanss´i.
:P

Minu kogemus Türgi hotellist - häiris kari Iisraeli rahatuusasid, venelased jäid tahaplaanile. Aga tegemist oli ka Belekiga ehk siis golfipiirkonnaga, ehk siis golf pole Venemaal nii popp?