Lennu tühistamine ilma teatamata

Mul oli täna väga imelik olukord, millist pole varem ette tulnud. Uurin kuidas sellises olukorras normaalne käituda oleks. Mul olid kaks vabatahtlikku ühel koolitusel Palermos, ning olin neile broneerinud piletid. Probleemseks osutus lend Palermo - Rooma, mille olin broneerinud vueling lennufirmaga. Nimelt selgus eile õhtul, et ei lase teha online check-ini, sest lendu enam ei ole. Tühistamisi ikka tuleb ette, seega ütlesin neile, et mingu varakult lennujaama, küllap broneeritakse ringi. Lennujaamas selgus, et pole ühtegi Vueling töötajat (kuskil teise lennu check-inis oli) aga need naersid välja, et kuulge pühapäeviti ei lähe aasta lõpuni ühtegi lendu Rooma. Selle kohta, et lend on tühistatud keegi paberit nõus andma ei olnud, sest lend polnud graafikuski. Vueling infoliinil saadeti esimest korda üldse pikalt - et kuulge teie lend on ära läinud ja pandi toru ära. Kindlustus ütles, et tema ei tea, kas saab uusi pileteid hüvitada, sest selleks on vaja teada lennu ärajäämise põhjust (kuid lendu n-ö ei olnudki üldse, seda ei kajastunud kuskil mujal kui pileti peal). Kuna Rooma pilet maksis üle 500 euro/inimene, siis ostsin vabatahtlikele uued piletid otse Tallinna (muidu oli neil olemas edasilend Rooma-Riia-Tallinn). Uus pilet (rongiga Cataniasse) sealt Catania - Malta - Brüssel - Tallinn läks maksma veidi alla 400 euro ja jõuavad tagasi mitte täna vaid homme 12.30. Helistasin uuesti Vuelingi ja seekord vastas teine töötaja. Ütles, et nad olid lennu muutnud 1 nädal varasemaks, aga unustanud meid sellest teavitada (!). Veel 30. september olin saanud emaili, et kas oled valmis oma 6 okt reisiks ja ära unusta teha check-ini. Ütlesin, et soovin, et nad maksaks kinni uue pileti, millest nad keeldusid. Nad ütlesid et tagastavad vana pileti raha (50 eurot / inimene) ja maksavad 250 eurot kompensatsiooni inimese eest, et unustasid teavitada muutusest. Mulle tundub kõik see üle mõistuse. St teoorias peaksid nemad ju korraldama selle, et inimene saab sihtkohta, kui nemad tühistavad lennu või ei suuda pakkuda uut lendu +/- 2 tundi?Kompensatsioon peaks olema lisaks uutele piletitele, lisaks veel peaks pakutama toitu või vajadusel organiseeritama majutus. Ühesõnaga, millised on teie soovitused? Kellelgi sarnane kogemus olnud? Või peaks lihtsalt saatma uue pileti arve kindlustusele ja lootma, et neile on see piisav põhjendus?

2018 kevadel oli ostetud kliendi kliendile pilet Stockholmist Tallinnasse Nordicaga. Lennujaama jõudes selgus samuti, et sellist lendu ei ole. Inimene ostis ise pileti veidi hiljem väljuvale SAS-i lennule ja sai sularahas makstud summa oma partnerilt tagasi.Nordicale helistades sattusin kogemata asjaliku teenindaja peale, kes leidis kohe süsteemist üles, et see lend oli juba x (täpselt ei mäleta enam) päeva tagasi tühistatud ja klienti tuli teavitada, aga nende töötajad pole seda teinud (sellest oli ka ilusti märk süsteemis). Kompensatsiooni ajamine võttis kuni pool aastat. Alguses oli vaja rootslaselt volitust, et üldse asju ajada ja siis ei vastatud pikalt midagi. Lõpuks laekus tasutud Nordica pileti summa koos mingi suvalise lisaga. Nõue kompenseerida ka vahe kallimalt ostetud SAS-i piletiga ei viinud kuhugi. Tarbijakaitse leidis, et selleks on antud juhul täielik õigus, aga kuna esimene lend oli Stockholmist Tallinnasse, siis tuleb taotlus teha Rootsi tarbijakaitse laadsesse organisatsiooni. Kuna puudu jäänud summa jäi 50 euro piiresse, siis kandsime selle kuludesse.Antud juhul tundub olevat üsna sarnane juhtum ja lõpuks võidakse suunata Itaalia tarbijakaitsesse :)Teoreetiliselt peaks Vueling suutma väljastada tõendi, et lend tühistati x päev enne toimumist ja nende töötajad jätsid sellest teavitamata. Kompensatsiooniks on hüvitatud ostetud pilet + ?x250 eurot jne. Ja see peaks olema kindlustusele piisav. Kas sellise paberi keegi välja kirjutab on teine küsimus.

Mul oli Lufthansaga korra sarnase ülesehitusega juhtum. Lufthansa maksis niipalju kui arvas heaks ja ülejäänu tasus If (olles siis eelnevalt nõudnud, et ma esitaks esmalt nõude lennufirmale ja nemad maksid ainult selle osa, mis puudu jäi).Kindlustusse pöördumiseks oli vaja kirjalikku infot nõude esitamise ja vastuse kohta (nt emaili koopia). Tee lennufirmale pöördumine, kus palu neil välja tuua lennu ärajäämise põhjused ja kompenseerida kulud (kui senine suhtlus oli suuline). Kui nad täiskulusid ei hüvita, siis saadud vastus koos kuludokumentidega esita kindlustusele.

Kas kellelgi on kogemust, kui lennufirma saadab lihtsalt pikalt? Vueling keeldub väljastamast mulle dokumenti selle kohta, et nad tõstsid lennu nädal aega varasemaks, väitsid et see ei olnud cancellation vaid resechedule (nädal aega varasemaks ilma reisijaid teatamata, panid tagasilennu reisi alguskuupäevale). 

Vueling maksis selle  eest 250 euri hüvitist inimese kohta, aga see ei kata uute piletite kulusid. Kindlustus nõuab lennufirma tõendit, mida lennufirma keeldub väljastamast. On mul üldse mingeid variante? Vastikult ülbe lennufirma on, ei tahaks nii seda jätta, ning samas on ka nõme käitumine, telefoni teel tunnistasid oma viga aga praegu viimane vastus oli selline:

Dear ,

We are contacting you in response to your request.

Following our resolution to your case in our previous e-mail, we proceeded to revise this case and have verified that our company has complied at all times with our Conditions of Carriage and the current European air travel regulation. 

Once again, we regret not being able to honor your request.

We remain at your disposal for any other doubts or questions.

Best regards,

Customer Service Department

VUELING AIRLINES S.A.