haaletaja

Rändur ja toimetuse liige, liitus Tripiga 17 aastat tagasi

63 meeldimist
41 postitust
523 kommentaari

85 külastatud riiki, 44% maailma 195st riigist

165 külastatud linna või piirkonda

Viimased kommentaarid

Lend on kindlasti mugavam. Kohapeal saab päris soodsalt ilmselt ka korraliku talvevarustusega auto rentida. 

Mina käisin Norra minnes päevakese ka sealt Rovaniemist läbi, seda juulikuus. Jõuluvanasid on seal nagu muda, igal suveniiripoel ka oma jõuluvana (ok ok, üks on n-ö päris. Päkapikud on vist tavaliselt eesti omad :) Vähemalt vanasti olid :) 

Minu toona 2-aastane (peaaegu 3) ei tundnud Jõuluvana vastu huvi, vaid keeldus minemast imeliku habemega vanamehe juurde, kes oli veidikene liiga sõbralik laste suhtes :D (peab arvestama, et kõigile lastele ei pruugi jõuluvana meeldida). 

Majutus on seal samas jõulukülas palju hütte, enamikes vist saun ka sees.  Lastele pakuvad ilmselt pinget põhjapõdrad ja kelgukoerad. 

Mitte väga kaugel on ametüsti kaevandus (koobas), kuhu talvel saab rongiga sõita (st ca 5 km, sõitma peab ikka autoga enne 1,5h). 

Talvel kindlasti oleks superkogemus võtta aurorahut kuskil metsas (mitte linnas) ja vaadata voodist läbi klaaslae vrimalisi. 

Samuti mitte väga kaugel (ca 1 h) on Ranua loomaaed (lastele väga äge). Kuskil seal kandis oli veepark ka. 

Mina ise autoga sõita ei soovita, väga pime ja lumine. Lisaks on põhjapõdrad, kes võivad olla igal pool ja joosta teele. Juba suvel oli hullumaja, ma ei kujuta ette kuidas oleks talvel ja pimedas. Rong on väga mugav, aga kallis (suvel sõitsin sinna autoga ja tagasi rongiga).

Jah, ma ise mõtlesin ka nii, rahaliselt kaotada ei ole midagi ja Qatariga on ilmselt üks parimaid variante sinna suunal lennata (mõistlikud vahemaandumised).

Ma ilmselt proovin märtsi ja Austraaliat. Tundub nagu kõige parem ära kasutada, arvestades vahemaandumisi ja tavahinda (lennujaamamaksud tulevad umbes 100 eurot inimese kohta edasi-tagasi). Uus-Meremaa ka saadaval, aga seal juba 2 korda käidud :)

Ma vaatan, et praegu saab koodiga broneerida juba kohe veebruari. Huvitav, kui maksan lennujaama maksud ära, kas siis toimibki? Voucheri enda peal on kirjas et kehtib reisimiseks kuni 10. detsember.

Kaiisa, kas oskad öelda, millal see selgus, et saab vahetada? Või isegi flex juhul kui lennud toimuvad, aga tahaks ise vahetada?

Voucher kehtib broneerimiseks novembri keskpaigani. 

Ma seda reisi algust mõtlesin, et kas Eestist oleks ka saanud :)

Mina võtsin ka uue kaardi, kehtib kuni 08/23 ja Priority pass kuni 31.08.2023. Selle saamiseks tuli teha uue kaardi taotlus Internetipangas ja märkida kommentaaridesse põhjus. Täna peaks veel saama (vähemalt mulle öeldi, et enne augusti lõppu peab taotluse tegema).

Saab praegu võtta uue kaardi Swedbankist. Minu oma oleks aegunud veebruar 2021, seega võtsin ühendust, ja öeldi, et lihtsalt pean taotlema uue kaardi Internetipangas ning selgitusse panema, et soovin  enneaegselt uuendada, sest tahan visa kaarti. Taotlus rahuldati ära, ning sain sõnumi, et uus kaart on minu poole teel. Küll sain aru, et kes tahab nii uunedada peaks seda tegema enne augusti lõppu. Samuti tuleb Priority pass, kui soovin lisapaketti, võin suvalisel hetkel selle võtta. Aga kui kaotan PP ära vahepeal, siis enam uut ei saa.

Ma just täna kirjutasin neile, et tahan sellist diili :D

Selle uue paketiga on küll 20 lounge külastust tasuta (ehk hinnaga 8 €/kord, sest lisapakett on 160 euri). Ma just tahtsin tegelikult sama teema kohta uurida, mul endal on hetkel see visa platium ja unlimited lounge access aastas (mitte et sellest hetkel palju kasu oleks) aga mõtlen, kas LoungeKey on kuidagi parem kui Prioritypass? Mulle nagu priortypassi puhul meeldiski, et käi palju tahad, iga kord Tallinna lennujaamas 5 minutit, siis Frankfurdis ühte ja kui seal ei meeldi teise. See 20 külastust hinnas tundub nagu piirav kuidagi olevat, hakka mõtlema millal veel lähed ja millal mitte :)

Muidugi uue kaardil on tore see tasuta sularaha väljavõtt üle maailma, ilma konverteerimistasuta ja lisaks tasuta wifid (viimast pole väga uurinud).

Täna päeval Karigasniemi kaudu piiri ületas piirikontrolli ei olnud. Küll väidetavalt kontrolliti kaameratega vms. St Soomes elavad eestlased võivad ilmselt kohe minna, teised peaks veel 5 päeva ootama :)

Tegelikult ei ole päris nii. St kui elukoht Soomes legaalselt, siis pole ju rahvusel tähtsust. Ma eeldan küll, et oluline on elukoht, mitte mis riigi pass sul on. Vähemalt nii on Norra lehel kirjas :)

Mis dokumente täpsemalt küsiti? St see ei tohiks ju rahvuse põhine olla? Mul kõik dokumendid valmis, loodan, et see nüüd puhtalt rahvuse põhine pole.

Kas kontrollis Norra või Soome pool?

Põhjamaade piirid (välja arvatud Rootsi) avatud juba 15. juuni. Seega kui ma tulen Soomest, siis peaks olema karantiinivaba? St rahvuse põhjal ju ei tohiks diskrimineerida?  Piiriületus oleks Põhja-Soomest. Kui töökoht Soomes, kas peaks töökohast selle kohta tõendi võtma? Elukoht ka Soomes olemas aga Soome ei nõua Eesti kodanikelt elamisluba, st see niisamagi lubatud.

Kas Norra osas on situatsioon muutunud/ millal muutub? Kas keegi oskab kommenteerida?

Nii, kui keegi tahab kaasa mõelda, siis väga teretulnud. Teemaks reisimine Eestisse augusti teises pooles järgnevatest sihtkohtadest:

Barcelona
Warsaw
Tblisi /Kutaisi
Lisabon
Sofia 

Selgituseks lisan ka, et korraldame rahvusvahelist noorteprojekti, ning mõtleme, mis variant oleks kõige kindlam, sest tühistamistega ei tahaks jamada (igast riigist 6 inimest). Samuti, millal osta - kas esimesel võimalusel, või oodata graafikute muutumist?

Mulle endale tundub siinse ja muu info põhjal kahtlased LOT/SAS/Norweign.  

Vaatan, et nagu Gruusiast oleks mõistlik Wizz, Portugalist Austrian/Lufthansa? Bulgaariast Turkish, Poolast buss (või LOT/Airbatic?) ja Hispaaniast Lufthansa. Kiitke/laitke mõtteid :)

Rasedana vist selles staadiumis ei läheks, kui ei taha just võõras riigis sünnitada. Laps võib tulla ju oodatust varem ka, kui miski märk sellele ei viita. 

Horvaatia läheb juba päris jahedaks päris kiiresti, seega sügisel küll ei jõua (nt Põhja-Horvaatia oli septembri lõpus juba ebameeldivalt jahe, eriti beebiga ujumiseks). 

Tasub arvestada, et põhilised vaktsiinid peaksid olema tehtud, ning et alguses on peaaegu iga kuu mõni visiit perearsti juurde. Mina arvan, et optimaalne oleks alustada reisimist umbes 6 kuu vanuses, varem kui on hea lühike otselend. Lendamine on mugavam nii endale kui lapsele, nagu pikk autosõit paari kuu vanuse lapsega ei ole väga tore (erandiks äkki kui on kämper vms, koos kõigi mugavustega). St näiteks kohapeal võtta rendiauto, ja sõita ringi on väga okei, aga 2000 km puhast sõitu, et jõuda kohale... ma arvan, et mitte enne kolmandat eluaastat :)

Mul oli tehtud peaagu aasta tagasi non-refundable broneering Viini 11-13. juuni (booking.com kaudu). Varakult planeerisin ette, kuna tegu oli väga suure kontserdiga ning asukoht oli väga hea. Tühistati lennud ja kontsert lükati edasi (uued kuupäevad teadmata). Võtsin majutusega ühendust, et ehk saaks kuupäevi muuta, kui selguvad uued kontserdi kuupäevad, sest kindel plaan oleks ikkagi minna (Airbalticult võtsin ka voucheri). Majutus aga ütles, et keeruline aeg, ning kas ma ei sooviks tasuta tühistada, et nemad otseloomulikult on nõus. Bookingu juures oli nupp, et tühista tagasimaksevõimaluseta (kogusumma oli makstud juba eelmisel aastal) või, et küsi, äkki saab muudel tingimustel tühistada. Vähem kui viie minutiga tuli vastus, et majutuskoht pakub free cancellationit. Seega peaks saama eeldavasti kogu raha tagasi. Veel pole tulnud, aga ilmselt küllap varsti tuleb :)

Mul pidi juuni alguses olema AB lend Viini, see tühistati. Võtsin selle voucheri variandi 8ndal, hetkel pole veel tulnud. Arvestades, et AB on tõenäoliselt ka tulevikus kiireim viis saada Viini (isegi vahemaandumisega Riias), siis loodan seda kasutada (praegu ootan, et mu 12. juuni kontsert tühistataks või edasi lükataks). Mulle see 200 eurot hetkel midagi ei anna, samas kui enamik inimesi võtaks voucheri raha tagasi nõudmise asemel, siis seda tõenäolisem oleks, et ka tulevikus on lennufirma elujõuline.

Vaatan, et hetkel on näiteks septembriks Stockholm - Seattle edasi tagasi piletid 270 euro kandis (KLM /Delta). Huvitav, kas praegu oleks liiga vara osta veel? Teoorias praegu peaks ju parim aeg osta olema, kui keegi veel ei julge osta. Samas küsimus muidugi, kas mõni lennufirmadest pankrotti ei lähe, kas jama selleks ajaks läbi ja kas USA sisse laseb. Samas USA läänerannik oleks võrratu just septembris (rahvuspargid!) ning kui tore oleks neid avastada ilma turistide hordideta... mis arvate?

Ma olen nõus sellega, et valitsus eeldab, et kõik istuvad päev otsa sotsiaalmeedias. Mina olin reisil kui hakkas see tagasi kutsumise asi. Olles oma reisi korralikult registreerinud välisministeeriumi lehel, oleks eeldanud, et oleksin saanud sõnumi või e-maili. Juhised või soovitused. Praegu üldse suur küsimärk, milleks on vaja reisi registreerida, kui isegi eriolukorras nende andmetega midagi ei tehta.

Minu meelest võiks kritiseerimise asemel aidata. Mina näiteks märkasin, et VM lehel polnud üht Turkish lendu, mis toimis. Andsin kohe teada neile Facebookis ja lend lisati.

Mulle tundub tagasitulek mõttetu, venitanud reisi siis veidi pikemaks. Kui juba minna selles olukorras. 

Aga kas makstakse või mitte selgub siis kui avaldus esitatud ja vastus saadud.

Lufthansa online teenused toimivad paremini kui telefoni teel.

Teisel teemal: kui mina jõudsin koju 01.30 asemel kell 10.00 kas antud olukorras see EL 250/400/600 eurot hüvitis toimib? ( 16.03)

Qatari puhul kui soov saada voucher, saab kasutada juhiseid ja koodi, mis toodud siin:
https://www.qatarairways.com/en-qa/refund-request.html

Juhul kui raha tagasi soov, siis ilmselt mõistlik ühendust võtta call centriga.

Samas võib proovida oma booking numbriga siseneda ja vaadata, mis nad seal pakuvad. Näiteks Lufthansal sai nii küsida ilma probleemideta tagasi kogu raha reisi eest, mis oleks pidanud algama täna. Raha tagasi saamisega läheb ilmselt aega, aga protsess ise oli ülilihtne.

Panin veidi täpsemalt kirja, mis väljakutseid võib tekkida koju saamisel (st mis mul tekkis):

https://www.facebook.com/HelenaReisid/posts/2616311365134915