haaletaja

Rändur ja toimetuse liige, liitus Tripiga 18 aastat tagasi

97 meeldimist
43 postitust
594 kommentaari

85 külastatud riiki, 44% maailma 195st riigist

165 külastatud linna või piirkonda

Viimased kommentaarid

Kanaaride reisiisu võtab ära ilmselt see, et rannas peab maske kandma nüüd :) Aga antigeni testi saab ca 20 euroga, ja kui minnes PCR negatiivne, siis tagasi tulles vast antigen ka negatiivne.

Jagan siis kogemust:

Qatariga check-ini tehes küsiti vaid Helsingi - Tallinn laevapileteid näha.

Helsingi lennujaam on paras kaos, kõik ümber korraldatud. Kui lähed arrivals siis korraga on kaks suunda - need kellel negatiivne PCR ja need, kes soovivad testida. 

Me ei tahtnud kumbagi, st siis sattus inimesi koordineeriv mees segadusse ja helistas ja tahtis meid suunata transiiti ( turvakontrolli), kuhu me mingil juhul minna ei tahtnud.

Aitas mu reisikaaslase sekkumine, kes soome keeles teatas, et meil on piirivalve kirjalik vastus, et transiit Eestisse on ok, selle peale lasti meid lihtsalt keskelt läbi ( ja ei tahetud isegi näha vastust) ja rohkem probleeme polnud ( piirivalve vaatas laevapileteid). Teised saabujad pidid veel kuskil laua juures ennast registreerima vms.

Selleks, et pagas saada pidime terve lennujaama läbi matkama...

Mingi ime läbi jõudsime tulles 15.00 saabunud lennuga 16.30 Tallinki laevale ( sadamasse jõudsime 16.10, ning astusime laevale 16.15, 16.16 olime juba Eesti poole teel ja laev liikus).

Mul sõbrannal oli veebruaris, märtsi alguses ca 10 päeva hiljem negatiivne. Sattus sinna juhuvalemiuuringusse.

Soome piirivalve vastuse, ehk mille nad tegid kollaseks oma pikas vastuses:

You must prove that you will not stay in Finland, but travel to Estonia on the next ship. You can prove it, for example, with ordered ship-tickets.

Ilmselgelt tundub, et vähemalt Soome jaoks ok.

Kirjutasin ka kohalikule Qatari esindusele, kes vastas:

Dear Sir/Madam,

Thank you for contacting Qatar Airways.

Please be advised that Qatar Airways does not require a PCR test from passengers unless a PCR test is required as per the regulations of the country of departure, transit and final destination.

Any passenger who is required to hold a PCR negative test as per government regulations will be required to carry at least 2 copies of the result and submit a completed consent form at check-in along with the test result. For ease, the form can be downloaded and completed ahead of travel on https://www.qatarairways.com/content/dam/documents/QR-consent-form-PCR.pdf

As the final destination on your ticket is Helsinki, you will be required to fulfil all entry requirements to Finland, based on your nationality and type of visa you are holding. Kindly ensure you are eligible for entry to Finland and that you are holding all necessary travel documents.

Please find below currently applicable travel restrictions. We strongly recommend passengers to also check the information published by the governments of their origin and destination country before travelling.

Entry Requirements for Finland

(Last updated on Mar 16, 2021)

vTest Certificate Requirements

oFor travellers arriving without a certificate for a COVID-19 test taken less than 72 hours prior to arrival, a self-quarantine is recommended regardless of the length of stay in Finland. Travellers can shorten the self-quarantine by getting tested for coronavirus at the point of entry on arrival.

Ma ei hakka kõike postitama ( nad saatsid kogu pika joru, mis Soomel on), aga põhimõtteliselt testi nad pigem ei taha vaid soovivad teada, kas saab siseneda ja selle vastus on olemas, et EU kodanikud võivad tagasi oma koju minna transiidina läbi Soome? Või saate teist moodi aru?

@Traktor asi on pigem selles, kuidas on korrektne. St kuidas peaks olema dokument vormistatud. St kui sul pole seal isegi põdemise kuupäevi, siis nõuda arstilt dokumenti, mis aegade lõpuni kinnitab, et sa kedagi ei nakata ei tundu ilmselt mõistlik ühelegi arstile ega ka piirivalvele.

Arst saab kinnitada, et olid kuupäevadel x haige ja sellest haigusest tervinesid kuupäeval y. Ta ei kinnita, et sa pole uuesti haigestunud ( kuigi see võimalus on väike, siis mingi pisike risk ikka on, et esimene kord ei tekkinud antikehi või hoopis miski uus tüvi) ega ei anna garantiid, et kui katsud lennuki WC-s nakatunud pinda ja viid selle kätega kolmandale inimesele.

St ma tahan öelda, et palju tõenäolisem on saada arsti allkiri dokumendile, mis on ka juriidiliselt korrektselt vormistatud. Muidugi teoorias võiks see vorm olla ühtne ja inimene ise ei peaks selle pärast muretsema, kuid ilmselgelt ei ole meil hetkel Eestis tavapärane situatsioon. See hetkel on ajutine lahendus kuniks tuleb digilahendus.

Ps. QR koodi Hispaania jaoks minu teada ei saa kui test positiivne.

Sellist tõendit nagu @karvakera küsib on ebaseaduslik anda, st see on ju otsene hinnang, st arstid nt ei tohi ka mitte kunagi öelda inimesele, et ta terveneb kindlasti. St paber, mis perearsti käest saab, on et põdes haigust nendel kuupäevadel, tervenes kuupäeval x. Sisuliselt on sama aga sõnastuses on küsimus.

Testi mul eelnevalt teha pole võimalik, aga ma eeldan, et Qatar peaks lähtuma lõpp-sihtkoha nõuetest, ja Eesti seda ei nõua. Hetkel saatis Soome piirivalve vastuse, et kodumaale naasmiseks vajalik näidata ette laevapileti broneering järgmisele väljuvale laevale.

@Sandra kirjuta Finnairi chati Facebookis. Praegu oled täpsustanud sihtkoha, aga mitte lennufirma, st see oleneb ilmselt rohkem sellest.

Vaheküsimus teisel teemal, et kas keegi on tulnud peale 18.03 tagasi Eestisse Soome kaudu, ehk lennanud Helsingi lennujaama ja sõitnud laevaga Eestisse? St enne 18.03 oli see kindlasti võimalik ning puudus vajadus ka esitada PCR testi. Reeglid muutusid 18.03 kuid on vastuolus - st EL kodanikule tagasi Eestisse pöördumine on endiselt lubatud kuid juhul kui pole tehtud PCR testi, peaks seda justkui tegema Soome lennujaamas. Samas pole nagu mõistlik ju kui testitulemuse saab 24h+, aga mul plaanis lahkuda (Soome) riigist 1.5 tunni jooksul. St kui kellelgi värske kogemus, võiks jagada.

@Jaanapr sellist juhendit ei ole olemas ju. Sarnaseid tõendeid on juba aastast 2020 vaja olnud mitmete riikide jaoks ja neid on ja väljastatud. Terviseamet ilmselgelt lähtus ajakirjaniku kontrollimata väitest ning soovitas midagi, mida ta soovitama ei peaks (aga see juba pikem teema).

Kui üks perearst ei anna, ei tähenda, et teised seda ei teeks. St ühe juhtumi põhjal ei saa seda üldistada teistele, ja saan kindlalt öelda, et jaanapr perearst saab väita vaid enda eest. Koolilaste tõendid on hoopis midagi muud ja pole võrreldav, st seal puudub reaalne vajadus.

Tõendi peal on kuupäevad, millal olid haige ja mis kuupäeval tervenesid.

Oleneb riigist, aga paljud riigid nagu Hispaania vajavad ka tõendit. Selle väljastab ikka inimese enda perearst üldjuhul. Sertifikaat positiivse testi kohta ei näita, kas inimene on tervenenud või mitte, st mõni põeb 10 päeva, teine 60.

Üks inimene ei saanud oma arstilt. See on pigem erand, mida on üldistatud vägivaldselt antud artiklis. Kindlasti on võimalik seda saada, kuid päris mitte nii, et mul kell 16.00 läheb lend ja tehke kohe. Ikka tuleb varakult uurida ja ilmselgelt see pole prioriteet kui on ravi vajavaid inimesi.

Aga osta ju saab eraldi. Ja mulle soovitas seda reisikonsultant ja Salva enda töötaja ka. Muidugi, see oli veebruari alguses, väidetavalt tingimused muutuvad tihti.

Mina saan aru, et covid tõrge on see kui Eestis enne lendu pos. test. Kõik muu läheb sinna n-ö täispaketti. Kui riigid teevad ise lollusi ( nagu UK kes ei luba hetkel nt Qatar Airwaysil transportida reisijaid suunal Qatar - UK, isegi kui ainult transiit. Sel juhul ei kata seda ükski kindlustus).

Samas küsimus, kas seda on eraldi vaja? Lennukipiletid on tavaliselt flex, ja muud kulud saab võtta tasuta tühistamisega.

@jaanusm saaabki nii jah. Mine Salva lehele ja esimesel lehel pead võtma n-ö täispaketi, siis klikka edasi ja juba järgmisel lehel saad üleliigse maha võtta. Nii ongi mõeldud - suhtlesin ka konsultandiga e-maili teel, ja kinnitas, et on ok ja pakuvad paindlikult, mida vaja.

Igaks juhuks täpsustan, et mitte kõik laborid ei väljasta sertifikaati inglise keeles. Nägin hiljuti lennujaamas mitut inimest, kellel oli sertifikaat eesti ja/või vene keeles ja nad ei saanud lennule. Ma ei kujuta ette, kus laboris nad tegid oma testi, aga kui kindla peale minna, siis tasub võtta Synlab :)

Mina arvan, et tõenäoliselt saab probleemiks jah trahvid või muud n-ö muzungulõksud. Samas küsimuseks on ilmselt kas see on tavapärane või mitte ( näiteks LAVis tehakse seda küll, aga Tansaania reaalsus võib olla midagi hoopis muud). St proovi rääkida kellegagi, kes seda reaalselt teinud on. Samas on ju ka Eesti reisisaadetes ja reisiblogides olnud juttu oma autoga safari tegemisest. Oleneb kas sa tahad nautida ja loomi näha, või hiljem põnevat juttu metsikust Aafrika seiklusest - reisi eesmärk vaja enne paika panna ;)

Ma arvan, et vahe on ka, kas on tasuline testimine või arsti saatekirja alusel. Minu kokkupuude on vaid tasulise testimisega.

Kui tegin 11.02 Tartu Synlabis 13.50 tuli tulemus järgmiseks hommikuks (öösel).

Samas 09.03 kell 16.55 samas kohas tuli tulemus täpselt samal hetkel kui üldine statistika terviseametisse järgmisel hommikul ( noh need ööpäevased näidud). Ka Synlabi online keskkond jooksis kokku, tundus et väga palju inimesi olid teavitava sõnumi saanud sama hetk. Sarnane kogemus on ka mitmel tuttaval, et just viimasel ajal tulevad tulemused sama hetk kui läheb üldine statistika üles. Võib-olla kokkulangevus, võib-olla mitte.  Aga pigem ikka alla 24h. Minu viimase korra puhul oli neil antud testimispunkti absoluutne võimekus, st kõik soovijad ei saanud testima, kes polnud pikalt ette aega pannud.

Seišellidel on kindlasti rohkem teha, st seal ikka mägesid ja džunglit ka. Iga saar omamoodi, ning suurematel (2) annab ilmselt autorent suurema võimaluse teha/ringi käia. Minu hinnangul on rannad väga ilusad, kuid mitte kõik ei ole ujutavad. St kes tahab rannas päevitada, ujuda, snorgeldada, sukelduda, supida, kayakida - sobib Maldiivid. Kui tahad higisena džunglis matkata, autoga mägiteid sõita jne - sobivad Seišellid. Mulle meeldivad mõlemad.

Mulle meenub, et Seišellide saarte vaheline transport oli pigem piiratud ja kallis ( reisi kõige tüütum osa, vahemaad polnud just pisikesed ju) + väga külm kogemus. Muidugi Maldiividel võid leida veel pikemaid vahemaid. Ametlikult praegu peaks olema Maldiividel 10 päeva ühel saarel n-ö isolatsioonis ja kui tahad saart vahetada, siis vaja eriluba. Mulle tundub, et praktikas see pole tõsi, st lennujaamas ei kontrollita kuhu lähed ja nägin üht n-ö ühistranspordi paati, mis tundus turiste täis olevat. Samas sellised tuurid nagu island hopping ja local tour ei toimi koroonameetmena.

PCR on muidu Eestis 58.- (ja saab ka 60.- ga teises kohas). Aga soovitan soojalt juba nädal ette panna, nt Synlabis Tartus räägiti selle nädala alguses, et hullumaja, ei jõua ära teenindada ja ajad pikalt välja müüdud.

Millega see testi hind soodsamaks muutub? Mingi kindlustuse diil?

Kanaarid katavad nii ravikulud kui vajadusel täiendava majutuse kui saad seal koroona. Vähemalt veidi aega tagasi oli see nii ( küsi oma reisikorraldajalt üle). Mina seetõttu koroona lisakaiset ei teinud.

Mis nad põhjuseks tõid, et ei sobi? Või lihtsalt eestlased ei meeldinud?

Lapsele oli ainsana võimalik teha online check-ini. Eks süsteemid erinevad.

Siiski Plaza ( non-Shengen) on avatud, kuigi nad teavitasid mind kirjalikult, et suletud. Muud kinni.