trip-krainetrip-ukraine-dark

haaletaja

Rändur ja toimetuse liige, liitus Tripiga 19 aastat tagasi

135 meeldimist
49 postitust
688 kommentaari

84 külastatud riiki, 43% maailma 195st riigist

165 külastatud linna või piirkonda

Viimased kommentaarid

Sinu kohta kehtib punkt 1). Mine rahulikult ja puhka. Just ühel tuttaval oli täpselt sama olukord ja mingit probleemi ei tekkinud. Moraalselt ei tohiks ka probleemi olla, sest oled vaktsineeritud, läbipõdenud ja tervenenud. Samuti on haigestumise ja reisi vahe üle 14 päeva, st kokkupuude ja haigestumine olid enne seda kui said testi tulemuse. Kui haigusleht lõpetatud siis sa haige enam pole.

Kas keegi pole veel boosteriga saanud? Või kellelgi positiivne kogemus sellega?

Minu meelest EL ühte poliitika on, et kahe/ühe doosiga vaktsineerimine kehtib ikka 9 kuud nüüd, mitte aasta (+ kavalad erandid, nagu näiteks teatud Hollandi ülemere piirkonnad aktsepteerivad ainult boosterit kui testi teha ei taha; kindlasti erandeid veel). Seega kui teisest süstist on 8,5 kuud möödas, tuleb teha booster, et tõend kehtiks.

Teine küsimus on puhtalt tehniline - kuna süsteemis oli mingi kamm, siis oli vajalik, et lihtsalt kuue kuu möödudes esmasest genereerimisest genereerida uus. Miks vana on vaja kustutada, seda tõesti ei tea, aga lihtsalt see süsteem soovitab/palub teha. Mõistlik enne alla laadida ka vana ja salvestada turvalisse kohta.

See on täiesti loogiline, et transiittsoonist väljuma ei pea kui järgmise lennu pardakaart olemas (nt online check-in tehtud). See toimis ka enne koroonat. Samas praegu alati ei saa online check-ini teha sama lihtsalt kui enne koroonat.  Ilmselt Finnair väljastab ka väravas, kui on erandlik olukord, st leitakse sobiv lahendus. 
Äraantava pagasi puhul on ka lahendus, et erandkorras saadetakse pagas edasi ka eraldi piletite puhul - minul on see kogemus konkreetselt Finnair + Qatar, kaks eraldi piletit ning tavaolukorras ei oleks saadetud. Kevadel koroona tõttu edastati probleemideta. Seda infot oli väga raske saada, ning tuleks kindlasti küsida otse lennufirma käest, kellega esimene lend on.

2021 sai reisitud küllaltki vähe, õnneks koroona tõttu ükski reis ära ei jäänud. 

Veebruaris sai oldud 2 nädalat Gran Canarial, nii mõnus turistide vaba paik oli siis. 

Märtsis sai käidud kaks nädalat Maldiividel, tore rannapuhkus arvestades, et Eestis oli see aeg väga depressiivne. 

Mais sai käidud 8-päevasel linnutuuril Rumeenias, see oli ka aasta kõige meeldejäävam reis - 8 päeva täis ainult linnuvaatlust ja mitte midagi muud (kõik teised reisid on olnud koos 3a lapsega, kes on suurepärane reisikaaslane, aga vahepeal on vaja lihtsalt üksinda linde ka vaadata :) ). 

Viimastel aastatel ei tahagi nagu suvel kuhugi minna - nii mõnus Eestis ka. Kuidagi juhtus näiteks, et lisaks Saaremaale ja Hiiumaale sai see aasta 3 korda ka Kihnu.  Paar päeva sai ikka Lätti ka põigatud. 

Septembris sai käidud nädala Korful (eelmise aasta airbalticu voucherid oli vaja ära kasutada). Novembris omakorda 3 nädalalt Gran Canarial. 

Järgmiseks aastaks pole midagi veel planeerinud, teen ilmselt pisikese pausi lennureisidesse (mitte koroona tõttu) ja suve olen Eestis. Kindlasti sügisel (noo nii novembris) tahan uuesti Eestist ära, eks peab vaatama, mis siis mõnus karantiinivaba ja ohutu sihtkoht on. Võib-olla läheks kohe pikemalt - vaatame :)

Pakkumiste osas ootaks mingit mõnusat mugavat lendu - ilmselt otselend on liiga palju unistada, aga 1 vahemaandumisega ju võiks. Kuskile kus on soe, turvaline ja mõnus (sügisel).

Tõenäoliselt pole lennujaama transiit võimalik, kui piletid on viimase hetke piletid algusega Helsingist (nagu siin viimane küsija kirjutas). St peab väga konkreetselt vaatama, aga isegi kui osta juurde Finnairi Tallinna piletid, siis paljudel firmadel pole pagasi lepingut omavahel, st on võimatu saada oma pagas Eestisse (või minnes kohale) kui vahepeal ei lahku transiittsoonist. Lihtsam on ilmselt teha antigen enne lendu.

Siinkohal nii mõnigi teine lennufirma oleks ilmselt öelnud, et kuna ma ei võtnud nende varianti, vaid valisin ise selle ööbimisega variandi, siis hüvitis ei kehti. Tõin näite, et SAS suhtub normaalselt ning on vähemalt minu praktikas üks väheseid lennufirmasid, kelle puhul ei teki selliste teemadega probleeme.

Ma kommenteerin veel seda teemat, et äkki on kellelegi relevantne, sest SAS ka praegu pidevalt tühistab Tallinna lende. Minu variant toimis väga hästi, see, et võtsin tagasilennu õigel päeval ja päev hiljem Stockholm Tallinn. Alguses maksin ise hotelli Arlanda lennujaamas (see otse terminalis) ja tegin SASile kuluhüvitisavalduse. Hotelli eest maksti raha tagasi 2 päevaga (seda vaatamata sellele, et muutused olid olnud rohkem kui 14 päeva enne lendu).

Mul tuli paar praktilist soovitust, kui broneerite neid bungalow tüüpi maju:

  1. Võimalusel küsida basseinivaatega tuba
  2. Küsida tuba, mis ei oleks tänava servas (sõidavad palju kui põhitänav peaks mööda minema)
  3. Võimalusel paluda tuba, mille uks avaneb lõuna (päikese) suunas - see võib tunduda tühine, ega tihti on ukse ees olev istumise ala piiratud/puudega ümbritsetud ja nii palju mõnusam on nautida hommikupäikest kui olla sellest ilma. Samuti pole nendes ruumides üldjuhul kütet, seega läheb ruum seest niiskeks-jahedaks, aga kui uksed/aknad päikese poole, siis lahendab probleemi.

Õues pole ikka vajalik. St mis tingimustes ei ole väljas võimalik hoida 1.5 meetrist vahemaad? (ok jah, hispaanlased tegelikult ei hoia alati). 

Jah, mingid inimesed kannavad maski 24/7 (ka Eestis on neid) aga kuidagi see nõutud ei ole (ka kohalike sõnul).  Üritan lisada ühe illustreeriva pildi. 

https://pasteboard.co/aGXwYCPTw5hD.jpg

St minu viimase kolme nädala kogmus on, et õuetingimustes või restorani minnes pole keegi märkust teinud. Poodides ja siseruumides on maski kandmine mõistlik ja seal teen seda ka mina.

Oleneb ilmselt lennufirmast. Nt SAS ei soovinud mu reisikaaslase käest midagi, kui ta tagasi läks paar päeva tagasi. Siiski nagunii see dokument on kõigil ilmselt olemas, st kohustuslik Eestisse sisenemisel ja kontrollitakse pisteliselt ka Tallinna lennujaamas.

26 kraadi oli täpselt üks päev, realistlik on 21-23 keskmiselt (mis ei ole ka külm). 

Kohalikele üldiselt meeldib maski kanda ( vähemalt selline on mulje), st isegi lapsed alates 4-5 kannavad palju. Nõutud on vaid siseruumides siiski, samuti olen kindlaks teinud, et rannast kohvikusse jäätist ostma minnes on ok ka ilma maskita, st reeglid on pigem inimlikud ja mõistlikud ( võrreldes sellega, mis siin oli varem).

Istekoht tasub õige panna. Selle järgi informeeritakse lähikontaktseid. St paned vale kohe ja määratakse veel pärast karantiini selle alusel.

Ma olen hetkel selle majutuskohaga samas piirkonnas ( see umbes 500 m eemal). Ma seda piirkonda ei soovitaks, see on enam vähem kõige tuulisem kant, st basseini ääres külm olla. Seetõttu käime igapäevaselt randades (rendiautoga), kus on tõsiselt soe ja mõnus (n-ö varjatud rannad). Rendiauto lootust on muidugi kui broneerida paar kuud ette.

7.2 on ülimadal reiting. Põhjused on ilusti välja toodud bookingu kommentaarides. St minu majutuskoha reiting on 8.3 ja päris pole rahul kõigega, alla 8 on väga kahtlane. 

Oleneb kui pikk reis on, aga kui pole parim söögi menüü ja kordub on päris nõme olla sellega seotud. Nagunii kui ringi käia, jäävad lõunad vahele. Kui on viited, et räämas ja renoveerimata, siis võivad niisked ja hallitama läinud toad ebameeldivad olla ( kuna kütet pole, on hea hooldus-koristus väga oluline).

9 kuu vanuse lapse puhul soovitan mina võtta kaasa mingi koguse sobivat tuubitoitu ( kui sööb), sest valik kohapeal kesine, eriti soolaste toitude osas. Sama kehtib mähkmete puhul, nt eriti kui kasutusel püksmähkmed. St muidugi on võimalik leida midagi kohapeal aga keegi ei viitsi ilmselt poolt puhkust joosta poode läbi ( vähemalt mina ei viitsiks kui äraantav pagas nagunii olemas).

Autorendi osas on ilmselt hiljaks jäänud tõesti. St mina broneerisin Pluscari augustis ja sain väidetavalt viimase automaadi ( seda mida soovisin polnudki enam). Maksis 450 euri / 20 päeva / Mazda 3. Võrreldes teiste autofirmadega julgen väita, et isegi soodne. Muidugi kõigile ei sobi ilmselt, st nende autod on minu meelest valdavalt kriimude ja mõlkidega ( olen rentinud ka varem ja lennujaamas oli samamoodi näha). Kohapeal ( lennujaamas) tuli ka inimesi autot soovima ja laiutati käsi.

Parkimise osas ma isiklikult probleemi ei näe, st Mazda 3 pole nüüd kõige pisem ( ega suurem) auto ka, aga igale poole on saanud väga ilusti parkida viimase 9 päeva jooksul. Ainus probleem võib tekkida ilmselt mägedes või hommikuturu korral kui jõuad liiga hilja. Mägedesse lähen ise homme.

Ise ööbin bungalow tüüpi majutuses, ehk meeldib kui on oma terrass. Pole otseselt mere ääres, sest nagunii minek autoga randa, aga antud kohta ei soovitaks, liiga tuuline (Maspalomase piirkond).

Olen hetkel Gran Canarial. Tõendit pole küsitud kuskil, maske peab kandma vaid poodides. Restorani sööma minnes pole vaja ( st mõni üksik paneb ette kuni istub lauda, aga vajalik see otseselt pole). Teenindajad kannavad maske. Täituvuse osas piiranguid pole märganud ( baarid on olnud rohkem kui 100 % täis ja olen märganud ka tantsulist tegevust; ise sinna küll ei kippunud - olenemata sellest, et nakatumine väike, ei tundu mõistlik).

See mask on ka rohkem nagu aksessuaar - kõigil käe otsas või lõua all, aga kantud rohkem kui maski eluiga. Selles mõttes on praegu väga erinev, et kui veebruaris kandsid maski kõik ka õues ( nt matkarajal või jalutades), siis nüüd seda ei tehta. 

Ahjaa, bussides tundub, et kantakse hoolega ja kinnistes ruumides ( nt akvaarium).

Mina isiklikult ei valiks San Augustini lapsega majutuseks, st see rand pole just parim ja pole piisavalt varjatud 9 kuu vanusega ujumiseks ( minu isiklik hinnang). Minu lemmikrannad on Puerto Mogan, Amadores, Puerto Rico. NB! Parkimine paljudes kohtades tasuline ja ainult müntidega ( kontrollid on agarad). 

Majutuse puhul tasub üle kontrollida, kas bassein on soojendusega ( võttes arvesse lapse vanust), kas lapsed on basseinis lubatud ja mis kellaajal on bassein avatud ( olen mitmes kohas näinud naeruväärseid avamisaegu, nt meil hetkel bassein avatud alates 11.00, kuigi põhjus pole arusaadav - vetelpäästet nagunii pole).

Autorendi puhul tasub kontrollida lisaks muule kas rehvid on ok ja uurida turvavarustuse osas enne üle. Tasuta lastetoolid pole alati parima kvaliteediga, kuid kohapeal ka firmasid, kes rendivad eraldi korralikku turvavarustust.

Küsimuste korral vastan meeleldi.

Piiriületaja vormi kontrollitakse pisteliselt Tallinna lennujaamas. Viimati tehti seda seal tolli koridori lähedal enne pagasialalt väljumist.

Mina väga ei muretseks Maldiivide puhul järgnevatel põhjustel (jätame mainimata, et praegu on igal pool mujal ohutum kui Eestis).  Antud reisijad on vaktsineeritud, seega isegi haigestudes põevad nad haigust väga suure tõenäosusega haiglaravi vajamata (või kui vajavad on olemas erahaiglad ja korralik reisikindlustus aitab - tõenäosus saada ravi on ilmselt suurem kui hetkel Eestis). Kui peaks tulema mingi testi nõue, pakub seda testi iga vähegi korralik resort kohapeal. Juhul kui test on positiivne, siis reisikindlustus katab ju täiendavad kulud (nt isolatsiooni samas hotellis) ja uued piletid. Jah söök tuuakse tuppa ja päevitama peab bungalow ukse ees (aga ei ole ju nii hull eksole). 
Maldiividel on minu teada kõigil (ka lastel 1a+) nõutud PCR test. Seega tuuakse viirust ilmselt sisse vähem kui mitmeski teises sarnases sihtkohas. Resordid on eraldatud ja n-ö oma mullis. Korralikul resordil on enamik töötajaid vaktsineeritud, kuid suurim risk siiski, et töötajate vahetusega tuuakse sisse. Samas toitlustus on tihti poolavatud välisruumides (hea ventilatsioon, kas pole) ning eelistada tasub privaatseid bungalow tüüpi majutusi (teiste inimestega kokkupuude on minimaalne).  Riskikohaks resordis olles on ilmselt buffee-toitlustus ja võimalikud ühiseksursioonid. 
Suurem risk teel läbitavad lennujaamad (nt Doha vms), kus koos suured rahvamassid. 
Mis puutub üleöö testi kehtestamise nõuetesse, siis on ka siin erinevusi. Näiteks Soomes ei tehta mitte midagi üleöö, ikka antakse nädalaid ette teada. Samas ma ei saa aru soovitustest, et koroona kahtluse korral bookida ümber sealt kaudu, kust testi pole vaja - see on vale. St ükskõik kellel on koroonakahtlustus - reisida ei tasu (ja tulebki testida) ja ammugi pole vaja kiiresti Eestisse tulla. St kui Eestis saad koroona, võtad ju ka haiguslehe ja ei saa ka järgmised 10 päeva oma (töö)asju teha. Samamoodi tuleks käituda ka puhkusel viibides, lihtsalt erinevus on selles, et sellisel puhul on kindlasti abiks normaalne reisikindlustus.  Enne koroonat võis ju ka juhtuda, et jäid haigeks ja haigena ei lennanud, vaid pikendasid hotelli, broneerisid lennud ümber ja esitsid arved kindlustusele. Ega nüüd teisiti pole.

Vabandust väga, sellist andmete käitlemise luba kindlasti ei ole olemas. Selleks peaks iga inimene ikka ise loa andma. Hetkel (vähemalt väga hiljuti) on Eestis olukord, kus terviseametil pole isegi luba teada saada, kas inimene on vaktsineeritud või mitte ja vaktsineeritud inimene pidi neile oma tõendi saatma emaili teel, et tõendada, et ta ei pea isolatsioonis olema. 

St, minu mõte on ikka see, et automaatselt ei juhtu siin midagi ja inimene ei saa eeldada, et teisel riigil on tema andmetele juurdepääs olemas. Kui on nõutud, et tõend peab kaasas olema, siis tuleb võtta. See, et alati ei kontrollita, ei tähenda, et võiks ilma minna.

Ei, see info automaatselt kuskile ei liigu ( privaatsed terviseandmed) ja paljudel riikidel puudub üldse mingi vorm.  St nagunii on see tõend kaasas, st kui vajadus, kontrollitakse. Lihtsalt ise peab täpselt teadma, mida sihtriik nõuab ( antud ajahetkel).

Vabandust, ma siiski leian, et Viktori kommentaar ei olnud väga asjakohane, ilmselt kõik saavad aru, et teatud risk hetkel reisimisel on, aga konkreetselt kui Maldiividel pole tagasi tulekuks test vajalik ja randomilt nad riigist lahkujaid ei testi, siis ma ei näe kuidagi võimalust, et teema algatajal oleks võimalus seal karantiini jääda. Selle tõttu peame praegusel ajal rääkima väga konkreetselt antud sihtkohast ja sellega seotud transiitriikidest (Itaalias ja Maldiividel ongi erinevad reeglid).

Kui inimene on haige ja ei saa selle tõttu reisida, aitab hea reisikindlustus ( nt Swedbank).

Ennast on võimalik kaitsta veendudes, et vaktsiinikaitse on maksimaalne ( nt kui möödas rohkem kui kuus kuud teha tõhustusdoos), jälgides reisides hügieenireegleid ja võttes kaasa isikliku ravimikoti.

Paljud riigid nõuavad ka tagasi oma riiki sisenemiseks negatiivset testi, seetõttu saab teste teha igas resordis. Minu arusaamist mööda see siiski kohustuslik ei ole kui transiit või sihtriik seda ei nõua.

Et olla kindel võib oma majutusega ühendust võtta.

Lisan lihtsalt tagasiside mõttes, et tõepoolest vähemalt meil polnud kuskile vaja miskit laadida. 

Tallinna lennujaamas vaadati check-in'i lauas hetkeks vaktsineerimispassi ja Hispaaniasse jõudes vaid skänneeriti Hispaania vormi QR koodi ( kus polnud lisatud mingeid muid dokumente).

Vot, Maki car oli see firma, kes autot ei toonud ning pakkus, et äkki võib 4 h hiljem tuua. Raha sai siiski tagasi aga mina soovitada ei saa :)