Londonist Šotimaale rongiga või bussiga?

Mais oleks vaja sõita Londonist Šotimaale Glasgow linna. Kas kellegil on kogemusi rongi või bussiga selle maa läbimisel? Mis on kummagi variandi plussid ja miinused? Kust pileteid oleks parim vaadata jms. nipid on kõik oodatud.  Lennuk või auto seekord paraku ei sobi.

Rongiga peaks olema kiirem ja mugavam, aga rongihinnad on ikka päris korralikud; minu minimaalse kogemuse põhjal leiab soodsamaid pileteid pikalt ette ostes. Hindasid-aegasid saad vaadata nationalrail.co.uk-st; kuupäevadega mängides saab ka ettekujutuse, kuidas hinnad aja jooksul muutuvad.


Bussihindasid kunagi uurisin, ostmiseni ei jõudnud, mulje jäi, et tihti kasutatakse levinud varianti, et kõige esimesed müüki pandavad piletid on odavamad, ning need rabati päris ruttu ära.

Eriti kui ette ära osta (vaata nt Megabus või National Express), siis on kindlasti bussiga odavam. Aga kui rongiga sa sõidad alla viie tunni enamasti, siis bussiga min 8 tundi öösel või 10-11 tundi päeval.. Rongi puhul tasub ka ette osta advanced fare, mis on 2-3 korda odavam kui tavahind. Üldiselt kui tahad mugavalt reisida ja rahakott lubab, siis rong. Saad jalga sirutada, rahulikult lugeda, kohvi osta jms. Bussiga ma päeva ajal liiklemist kindlasti ei kaaluks, vb ainult ööbuss. UK maanteed on väga koormatud ja pole mugav. Rongiga on ka eri jaamadest eri rongifirmad, niiet hind kõigub. Aga võiksid arvestada, et odav buss 12 naela, odav rong 60 naela.

Rongi puhul võid otsida ka osade kaupa pileteid, abiks on https://splitticketing.trainsplit.com/ . See töötab nii, et vaatab, kas samale marsruudile on osade kaupa soodsamat piletit saada kui otse ostes. Nt suure tõenäosusega on London-Somewhere ja Somewhere-Glasgow odavam kui London-Glasgow otse osta. Vahel isegi ei tule rongi vahetada, lihtsalt piletid on erinevad (aga vahel tuleb siiski ka ümber istuda).