Lorraine regioon Kirde-Prantsusmaal

Kuna olude sunnil olen selles Kirde-Prantsusmaa regioonis päris palju ringi sõitnud ja sealse elu-oluga põhjalikult tutvunud koostasin väikese "must"-nimekirja kohtadest mida omalt poolt soovitaksin sinna Prantsusmaa nurka sattunuil külastada.

Kui siia lähedusse kolisin ja paikkonda muu Prantsusmaaga võrdlesin siis esmapilgul tundus Lorraine Alpide, Vahemere ranniku või Pariisiga võrreldes igava ja hallina. Pole siin ei kõrgeid mägesid, kauneid rannikuteid või joovastavaid veinikeldreid. Mida rohkem ma siin aga ringi sõitsin seda põnevamaks kõik muutus. Mida leidub Lorraines tõeliselt palju on ajalugu. Siin puutub kokku kahe suurima verivaenlase, Saksamaa ja Prantsusmaa piir. Seetõttu on aastasadade jooksul ümbruskonnas peetud ajaloo verisemaid lahinguid. Kuulsaid kindluseid ja lahinguvälju leidub siin ajaloogurmaanile, hämmastavalt suuri kirikuid ja autentseid külakesi arhitektuurigurmaanile. Ning ka veini valmistatakse Moseli ääres. Samuti piiravad Lorrainei Ardenni ja Vosgeesi mäestikud. Kuna paikkond on suhteliselt hõredalt asustatud leiab muu Prantsusmaaga võrreldes siin ka küllaldaselt metsa koos põnevate matkaradadega.

Allpool kaheksa huvitavat paika kust võiks Lorraine`i külastades kindlasi läbi käia.

Verduni lahinguväljad. Siin peeti 1916 aastal 1. maailmasõja üht pikimat ja verisemat lahingut. Peaaegu 10 kuud kestnud kaevikusõjas hukkus üle 700 000 sõduri. Lahinguväli hõlmab suurt territooriumi mis moodustab omamoodi teemapargi. Külastama peaks Verduni muuseumi, Douamonti ja Vauxi kindluseid, memoriaali - Ossuaire de Douamont. Muuseum ja sissepääs kindlustesse on tasulised, tasuline on ka Ossuaire de Douamont`i torni tippu ronimine. http://www.memorial-de-verdun.fr/ Kui aega palju saab käia ka mööda lahingupaika läbivaid matkaradu. Metsas võib igasugu põnevatesse kohtadesse sattuda. Olgu need siis kaevikud, tulepesad või varemetes külad.

Maginot liinid. Teine suurejooneline sõjamälestis 2. maailmasõjast. Peale 1. maailmasõda lasi Prantsusmaa kaitseminister ehitada piki Saksamaa piiri sadu kilomeetreid pika hiiglasliku kaitseliini. Koosneb see peaaegu tuhandest ehitisest. Alates suurtest, kuni 1000 sõdurit mahutavatest kindlustest ja lõpetades väikeste tulepesadega. Lorrainei suuremad liiniosad asuvad Hackenbergis http://www.maginot-hackenberg.com/ , Fermontis ja Michelsbergis.

Metz. 124 000 elanikuga linn kus juba Vana-Rooma aegadel, 2 saj. elas 40 000 elanikku. Karl-Suure lemmikresidents. Põhilised vaatamisväärsused on hiiglasliku kesklööviga St. Etienne katedraal mille osad vitraazid on valmistanud Marc Chagall. Metz`is asub Prantsusmaa vanim kirik St. Pierre-aux-Nonnains. Sealt leiab nii Templirüütlite kabeli, massiivse kindluse Porte des Allemands kui ka Pompidou keskuse Metzi filiaali mis asub 2010 aastal valminud ultramodernse arhitektuuriga hoones. Moselil saab teha laevaga lõbusõite.

Nancy. 100 000 elanikuga Lorrainei regiooni pealinnas asuvad väljakud Place Stanislas, Place de la Carriere ja Place dAlliance kuuluvad UNESCO Maailma Kultuuripärandi nimekirja ja nad on tõepoolest kaunid ja hästi säilinud.

Cattenom Vaid mõni kilomeeter sellest väikesest külakesest eemal asub maailma võimsuselt seitsmes tuumajaam. On huvitav näha kuidas niivõrd ligidal jaamale elavad inimesed ja kuidas toimib kooslus tuumajaam-inimasustus.

Montmedy kindlus Kuulsaima Prantsuse militaararhitekti Vauban`i poolt projekteeritud 17. saj tsitadell. Kindlusehoovi pääseb autoga ning juba sissesõit on elamus. Sisehoovis asub väike küla koos suure kiriku ja keskväljakuga. Pooled hooned on varemetes, pooltes käib elu. Sürreaalne elamus.

Domremy-la-Pucelle Selles külas sündis 1412 aastal ja ka elas Prantsusmaa rahvuskangelane Jeanne dArc. Tema sünnikodu seisab ilusasti säilinuna keset küla. Lisahoones on talle pühendatud ekspositsioon ja saab vaadata videoprogrammi. Huvitav koht. Läheduses asuvas Vaucouleursis asub ka teine talle pühendatud muuseum. Vaucouleursist alustas Orleans`i neitsi ka oma teekonda.

Toul Siin väikelinnas seisab uhkes üksinduses uskumatult pirakas 15. sajandil ehitatud St-Etiennei katedraal. Samas puuduvad turistide hordid ning vanalinnas valitseb vaikus. Teistmoodi sürreaalne kogemus. Ka Touli kindlustused on Vauban`i projekteeeritud.

Muidugi on Lorraineis kohti mida vaadata palju-palju rohkem. Eelpool väljatoodud on mulle olnud meeldejäävaimad. Keda huvitavad eriti kindlused siis soovitaksin ära käia Rodemackis, Sierc-les-Bainsis ja Marlbroucki kindluses Manderenis. Keda kirikud siis Aviothis asub veel üks üle-elusuurune gooti katedraal. Kes peab lugu prantsuse külakultuurist sellel soovitan minna Marvillei kuid ka Rodemack pakub Põhja-Prantsusmaa väikekülaromantikat. Amevilles asuvad lõbustuspark Walygator Parc ning kasiinod, kontserdisaalid ja muud meelelahutusasutused. Grand`is Põhja-Prantsusmaa üks suurimaid Rooma aegseid amfiteatreid ning Vosgeesides hulgaliselt matkaradu ja mägihotelle.

Lorraine`i on kindlasti üks põnev Prantsusmaa nurgake mis suuresti turistivaba ning mis peidab endas suurepäraseid laiale üldsusele avastamata paiku.

See oli niisiis "must nimekiri", mida ei tohi mingil juhul külastada? :)))

0
0

Õige :)

0
0

Touli katedraal

Saint-Etiennei katedraal pisikeses Touli linnas (16 600 elanikku) on Lorraine regiooni üks võimsamaid sakraalehitisi. Kaks 65 meetri kõrgust torni jäävad alla küll Metzi katedraali 90 meetri kõrgusele Tor de la Muttele, kuid mõjuvad tänu ehitist ümbritsevatele madaltihedale hoonestusele võimsalt ja paistavad üle lauskmaa väga kaugele. Katedraali ehitamist alustati 1221 ning lõplikult valmis sai ta alles 1496 olles siis ja ka praegu piirkonna üks tähtsamaid näiteid gooti arhitektuurist. Liitlasvägede õhurünnakute tulemusena süttinud tulekahjus sai ehitis tugevasti kannatada, hävines katus ja peaaegu kogu sisustus. Varemed suleti turvalisuskaalutlustel 1978 aastal ja uue katuse sai kirik alles 40 aastat peale laastavat tulekahju. 1995 aastal alustati interjööri taastamisega, 2008 lõpetati suurem osa töödest kuid alles lõppeval aastal peaks kogu kompleks täielikult valmis saama. Touli katedraal on ilmekas näide sellest, kui visalt paranevad juba nii kaugena tunduva sõja haavad. Teine tähtis vaatamisväärsus siin on aastal 1700 militaararhitekt Vaubani juhtimisel ümber linna ehitatud mastaapsed kaitsevallid mis olid kasutuses isegi Esimese maailmasõja ajal ja tegid omal ajal Toulist ühe Euroopa paremini kaitstud kindluse. (Arhitekt Vaubanist saab lugeda altpoolt või siis fotode all olevast Prantsusmaa albumist). Kiriku kõrval asub 18.sajandi esimesel poolel rajatud piiskopiloss, praegune Hotel de Ville.Toulistpaarkümend kilomeetrit ida poole jääb Lorraine`i kuulsaim ja säravaim linn Nancy.

Elust siinkandis saab lugeda minu FBlehelt http://www.facebook.com/euroopasyda

0
0

Metzi St. Etienne katedraal

Lorraine regiooni pealinna Metzi kohal kõrguv Saint-Etienne katedraal on Grand Regioni võimsaim sakraalehitis. Madalate vanalinna majade kohal hiiglasena mõjuva gooti stiilis katedraali ehitamist alustati 1220 aastal. Sisseõnnistamiseni jõuti 1552.

Olles juba väljastpoolt üüratute mõõtmetega paistab ehitis seestpoolt veelgi suuremana. Selleks on ka hea põhjus, Metzi katedraal hoiab oma kesklöövi kõrguse, 41,41 meetriga, Prantsusmaa kirikute hulgas kolmandat kohta. Maailma arvestuses ollakse kümnes. Prantsusmaa ja ka maailma kõrgeima kesklöövi leiab Beauvais katedraalist, 48,5 m. Vatikani Püha Peetri Basiilika oma 46 meetriga on teisel ning Milano katedraal 45 meetriga kolmas. Võrdluseks Pariisi Notre Dame kesklööv on "vaid" 35 meetrit kõrge.

Ruumilisust lisavad ka hiiglaslikud vitraažid. Metzi katedraalile kuulub selles osas maailmarekord. 6500 ruutmeetrit hoone pinnast on kaetud vitraažakendega, enim kui üheski teises maailma kirikus. Lisaks keskaegsete klaasikunstnike kujundatud akendele leiab ka 20. sajandi kunstnike Marc Chagalli, Jacques Villoni ja Roger Bissiere klaasimaalinguid.

Võib vaid ette kujutada tundeid mis valdasid keskaegseid talupoegi, kui nad sisenesid peauksest sellesse üüratusse hoonesse. Vaatamata sellele, et olen ise seal kümneid kordi käinud tuleb minulgi ikka veel kananahk ihule selle hoone mastaape tunnetades. Eriti võimsa elamuse annab orelimuusika kuulamine pühapäevahommikusel jumalateenistusel.

Metzi katedraali võlu seisneb ka selles, et kuna linn asub suurtest turismimarsruutidest eemal puuduvad seal turistidehordid ning need vähesed, kes koha leidnud on hajuvad hiigelsuures saalis sammaste vahele. Metzi St. Etienne katedraal kuulub kindlasti Grand Regioni vaatamisväärsuste TOP 5 sekka.

Pilte ja lisainfot Lorraine regiooni kohta saab minu Facebooki lehelt https://www.facebook.com/euroopasyda

0
0

Longwy tsitadell

Belgia ja Luksemburgi piiride vahetus läheduses asuvas Prantsuse väikelinnas Longwy`s asub Suure regiooni vast vähemtuntud UNESCO maailma kultuuripärandis olev objekt, Longwy kindlustatud linn - tsitadell. Linna ehitamist alustati 1679 aastal, peale Prantsuse ja Hollandi/Hispaania vahel sõlmitud Nijemgeni rahulepingut. Kuningas Louis XIV käsul projekteeris militaararhitekt Vauban kindluse koos uue linnasüdamega, mis ehitati vanast Longwyst põhja pool asuvale platoole vaatega Chiersi jõe orgu, ning mille kindlustused pidid kaitsma Maasi ja Moseli jõgede vahelist territooriumi, et blokeerida Luksemburgis paiknenud Hispaania garnisoni võimalik sõjaline rünnak Prantsusmaale.

Kuusnurkse põhiplaani järgi ehitatud tsitadellis on kirik, 11 kasarmut, arsenal, 5 kaevu, haldushooned, töökojad ja elamud. Kindlusesse pääses läbi kahe värava, Porte de France on säilinud tänaseni kuid Burgundia värav hävines esimeses maailmasõjas 1914. Selle sõja käigus sai Longwy väga tugevasti purustada. Linnuse keskmeks on suur kesväljak Place d`Armes.

Longwy kindlustatud linn on vähetuntud seetõttu, et see pole UNESCO nimekirjas mitte unikaalse objektina vaid osana komplektist kuhu kuulub lisaks veel 11 Vaubani poolt projekteeritud militaarehitist üle Prantsusmaa. Need võeti 2008 kaitse alla kui arhitekti kõige täiuslikumad tööd, lääne militaararhitektuuri iseloomulikud klassikalised bastionfortifikatsioonide tippsaavutused.

Porte de France (ehitatud 1683) on Longwy kindluse ilusaim ja kuulsaim osa kuid tohutu võimsast rajatisest ülevaate saamiseks tuleb laskuda alla vallikraavi, minna autosilla alt läbi ning jalutada piki müüri äärt ning või ronida välisbastionitele. Linnas hulkudes või ainult Porte de France ümbrusega piirdudes õiget pilti selle ehitise suursugsusest ei saa. Avastusretk Longwy kindlusesse ja väikesesse vanalinna pakub seikluslikku tegevust mitte ainult militaararhitektuurist huvitatuile. Porte de France juures on väike muuseum ning infopunkt. Turismiinfopunkt on ka Place dArmesil.

Pilti Longwy tsitadellist näeb minu FB lehel Euroopa süda: https://www.facebook.com/euroopasyda

0
0

See hr. Vauban oli omas ajas üks "pätt" kuju. Nimelt on tema plaanide järgi ehitatud paljude seas ka Bordeaux'st tsipake põhjapool asuv Blaye tsitadell Gironde'i jõel. Kutsuti ka Bordeaux' lukuks, et igatsugu kaagid ei saaks oma laevadel linna siseneda. Mainisin ära, sest see ainumas, mida olen külastanud, aga... ... kel militaarehitiste vastu tõsine huvi, siis niidiotsa mööda frangiriiki sõiduks leiab siit kätte: http://fr.wikipedia.org/wiki/Sébastien_Le_Prestre_de_Vauban Inglise k.: http://en.wikipedia.org/wiki/Sébastien_Le_Prestre_de_Vauban

0
0
Lennupakkumised
Reisikaaslased