Lõuna-Aafrika reisimuljed, info ja pildid ( Nov 2018)

Hei kõik reisisellid!

 

Jõudsin just Lõuna-Aafrika reisilt ja panen kirja natukese oma reisist ja infot, mis ehk osutub kellelegi kasulikuks. Samuti leiate reisist pilte siit: https://www.facebook.com/aili.tees/media_set?set=a.10155756635596440&type=3 (kaust avalik).Suve hakul tulid müüki Turksih Airlines'i veahinnaga piletid LAV-i ning hetkegi kõhklemata ostsime neli piletit.  Tuleb tunnistada, et kui seda pakkumist ei oleks olnud, siis vist ei oleks ehk sinna maale üldse sattunudki. Piletid said soetatud novembriks ning enne seda sai valmis vaadatud hotellid, teha eeltööd kuhu minna/mida teha/mida näha ning ajada korda viisad. Enne Helsinkis asuvasse saatkonda viisataotlust viies on vaja mitmed asjad välja printida ja täita. Paberimajandus missugune! Kohustuslikud dokumendid olid(küsisime saatkonnast üle, mida täpsemalt vaja):

  1. Täidetud viisa taotlemise vorm

2)Üks passipilt (Photopointis saab lasta teha kohe LAVi viisa jaoks vajalikus suuruses)

  1. Pass (peab kehtima peale reisi veel 30p ning on vähemalt 2 tühja lehte)

 4) Kolme kuu panga väljavõte (ing keeles) kus näha, et vabu vahendeid 20EURxpäevade arv LAVis

  1. tööandja kirjalik luba( et töökoht säilib)

  2. Hotelli broneeringute koopiad

  3. Reisikindlustus

  4. Lennupiletite/ostu kinnitus.

  5. Viisa tasu maksekorralduskoopia (33 EUR)

Viisataotluse sisse andmiseks on kolm varianti - kas saadad tähitud postina, lepid aja kokku ja viid ise ära või siis kasutad mõne reisikorraldusfirma teenuseid (Estravel nt pea 69EUR+ viisatasu ka). Meie saatsime tähitud postina(14 EUR) ning järgi käis sõbranna  volituse alusel.

 

Johannesburgi jõudsime K kell 11 paiku. Passikontroll läbitud ja pagas käes otsin endale Vodacomist kohaliku kõnekaardi ning rentisime auto Europcarist, et koheselt edasi põrutada. Esimene öömaja oli võetud Nelspruiti, mis oli umbes 3 tunni kaugusel. Täpselt paras maa ja aeg, et jõuda enne pimedat kohale ning harjuda vastupidise liiklusega. Vahepeatuse tegime palju kiidetud Alzu bensiinijaamas, kus bensiinijaama taga on aed täis ninasarvikuid, jaanalinde, sebrasid jne. Võtad kohvi/süüa  ja lihtsalt naudid vaadet! Isegi toaletis on suur klaasist sein kust näed vaadet loomadele.

Nelspruitis esimene öömaja oli Abundance Lodge – Viisakas ja parajalt meile sobival marsuudil. Kui aus olla, siis ega otse Hazyviewi poleks jõudnud vist välja sõitagi, sest väsimus oli nii suur.

Neljapäeval võtsime suuna Panorama Routele. Ettevaatust neile, kes sõidavad Nelspruit-Graskop teel- mõned üllatavad löökaugud. Meie safari giid rääkis kuidas tal täditütar oli hiljuti just löökauku sõitnud ning seetõttu teelt välja suundunud. Lõppes see kõik katkiste ribidega ja haiglaga. Seega sealkandis sõita tõesti ettevaatlikult. Vaatamisväärsused mida Panorama Routel külastasime (NB! Igaüks on väikese külastamistasuga 20-100R vahemikus): The Pinnacle Rock- Massivne 30m kivikalju seismas üksinda  keset metsa.

Gods Window &Rainforest – Imeline vaade Lowveldile ning mõnus jalutuskäik vihmametsas. NB! Minna kindlasti selge ilmaga.

Lisbon Falls – 94 meetri kõrgune kosk mis on ka ühtlasi kõige kõrgem Mpumalanga maakonnas. Imeline vaade

Vahepeal käisime Graskopil lõunal sellises popis kohas nagu Harrie’s Pancakes (https://harriespancakes.co.za/graskop). Soovitan läbi astuda- väga head valik magusaid/soolaseid pannkooke ja hea peatuspaik, et suunduda edasi kaugemale Panorama Route’le.

Bourkes  Luck Potholes- Võta kindlasti aega jalutada ja nautida seda looduse poolt ajaga tekkinud imet.

Three Rondavels  - Kolm ühesuguse kujuga kaljut, mis meenutavad traditsioonilisi Aafrika kodusid. Jällegi pea silma,s et ilm oleks selge. Pilvise ilmaga pole seda ilu kahjuks näha.

Õhtu lõpetasime Hazyviewis Lauging Waters Guesthouses kuhu jäime pidama kolmeks ööks. Kes plaanib mina ka sinna kanti, siis VÄGA soovitan seda majutust. Sinna sõit on juba elamus omaette- nimelt selle külalistemaja ümber on sidurni- ja makadaamiaistandus pluss „tagaaias“ on järv, kus elavad 16 jõehõbu ja krokodillid, keda saad minna igal ajal vaatama. Nad pakuvad ka õhtusööki (mida paljud külalistemajad ei paku) ja see oli väga hea! Kolmekäiguline õhtusöök lahtisel verandal küünlavalgel kus taamal võis kuulda jõehobusid omavahel jutustamas :) Hazyviewis olles jõudsime külastada ka ühel päeval elevantide varjupaika (https://hazyview.elephantsanctuary.co.za/) kus räägiti elevantide anatoomiast, toitumisest, elust ning sai elevantidega koos jalutada.

Laupäev oli meil terve päeva safari ning me vist saime endale parima giidi üldse. Safari oli ainult meile neljale ostetud läbi The Other Animals Safari(http://www.krugerparksafariexperts.co.za/)  ( 60 EUR per inimene, pargitasud hinna sees). Giidiks John. Meid võeti hommikul kell 5 külalistemaja ukse eest peale ning edasi kulges terve päev Krugeris. Kurva uudisena tuli see, et Krugeri Rahvuspark on viimased seitse aastat kannatanud põua käes – kõik jõesängid on ära kuivanud ja puud suremas. See aasta on õnneks oodata suuremat vihma ja eks siis loodus läheb ka lopsakamaks ja loomadele jätkub rohkem vett. Nägime ära leopardi, gepardi, mitmed ninasarvikud, elevandid, pühvlid, hüäänid, tüügassead, kaelkirjakud, sebrad, impaalad jne. John muudkui rääkis meile huvitavaid fakte loomade kohta ja oma kogemustest giidina ( 20 aastat). Teadmistepagas sai korraliku täienduse ja maailmapilti muudetud. Paremat giidi ei oleks osanud soovidagi!

Pühapäeval suundusime tagasi JoBurgi, tagastasime rendiauto ning läksime Mango siselennuga (39EUR koos pagasiga) Cape Towni.

Cape Townis ööbisime äsja avatud hotellis Signature Lux Onomo, mis asub täpselt Waterfrondi äärel. Olime CT kaks päeva ja minu meelest on seda vähe. Käisime ära Table Mountainil ( ei mingit järjekorda õnneks kuigi osad soovitavad piletid ette osta). Sinna kulub kindlasti ära paar tundi- jalutamine ja vaadete nautimine – seega varu aega.  Company’s Garden – aed keset linna kus paljud käivad pikniku pidamas ja niisama puhkamas. Bo-Kaap – Üks enim pildistatud piirkondi Cape Townis. Greenmarket square – koht, kus kohalikud müüvad käsitööd. Minule isiklikult olid kõik liiga pealetükkivad aga eks seda ole ka mujal riikides. Kohe kui midagi vaatama jäid, siis juba hakkas kauplemine ja „special price for you“ pihta. Truth Coffee- valitud kaks korda maailma parimaks kohvipoeks. Kes on kohvihuviline, siis soovitan ära käia. Interjöör on kindlasti pilkupüüdev ja kohvisortide valik üsna kirju. Lion head matkale ma seekord ise ei jõudnud küll aga vennal õnnestus see päikeseloojangul vallutada. Jääbki midagi mulle ka järgmiseks korraks :)

Cape Townis võtsime uuesti rendiauto ning plaan oli minna Chapmans Peak Drive’le, mis olevat üks ilusamaid rannikualaseid sõitu. Kahjuks kohale jõudes oli tee kinni. Siit loo moraal teistele huvilistele- vaadake enne kodulehelt järgi, kas teed on ikka lahti või mitte. Tänu sellel kaotasime tunnikese kuna jäime omakorda ummikusse. Edasi külastasime Boulders Beachi kus elab Aafrika pingviinide koloonia. Minge sisse Bellevue Rd kaudu, all on parkla ning sealt poolt sisse minnes saate ka ühtlasi ujuma minna pingviinidega.

Good Hope Neem oli kahjuks udus ja sealt seekord ilusaid vaateid ei näinud. Jalutasime majakani aga kuna oli nii hilja ja nähtavus oli ainult 100m neeme otsas, siis väga seal seekord midagi teha polnud. Hind on sisenemisel ka üsna krõbe – 302-304R ja kui soovid sõita sinna seepärast, et külastada kõige lõunapoolsemat punkti siis pead pettuma. Kõige lõunapoolseim punkt on tegelikult Cape Agulhas.

Õhtu lõpuks jõudsime välja Stellenboschi ja sealne majutust oli lihtsalt otse kümnesse. Privaatne, tenniseväljak, bassein, veinimõisad ümberringi ja mõnus pubi  200m kaugusel. Seega kui oled minemas Stellenboschi, siis äkki sobiks Sinule just majutuseks Vine Guesthouse. Hiljem arutades omavahel tulime tõdemusele, et seal oleks veel päeva lisaks olnud. Külastasime Hartenbergi veinimõisa kus maitsesime erinevaid veine ning samuti avanes võimalus külastada nende veinikeldrit privaattuurina. Vine Gueshouse’st kiviviske kaugusel asuvad veel teisedki tuntud veinimõisad nagu Simonsig,J. C Le Roux, Bellevue jne NB! Nendel on „must müük“ majutusel vahemikus 22-27.11, seega kasuta juhust!

Edasi suundusime Garden Routele läbi Francshhoeki kuni Outshoornini välja kus jõudsime ära käia veel Cango Wildlife Ranchis. See oli giidiga jalutuskäik kus räägiti jällegi erinevatest loomadest, nende käitumistest, ajaloost ja keskkonnast. Väga huvitav ja hariv. Kes seal kandis, siis miks mitte läbi minna? Seal nägime ka lõvi ära- ainuke loom, mis meil Big 5-st Krugeris puudu jäi.

Outshoornist Knysnasse sõites oli vaatepilt väga trööstitu. Nimelt just novembri alguses olid seal meeletud metsatulekahjud ( 86 000 hektarit). Suured mäeahelikud olid kõik põlenud, paljud oma kodudest ilma jäänud, floora-fauna hävinenud. Põlemise lõhna oli ikka õhus tunda. Väga kurb vaatepilt.

Knysnas veetsime kolm ööd külastates Knysna Headsi-i vaateplatvorme, tutvusime Knysna linnaga ja puhkasime niisama. Vahepeal jõudsime veel ära käia Bloukransi sillal, sest kolme reisiselli unistus oli hüpata maailma kõrgemalt benji-hüppe sillalt(216m). Käidud tehtud! Hind on hüppel 1100R. Silla alla viib zip-linega sõit ning seejärel ootab juba ees benji hüpe. Kes plaanivad sinna hüppama minna – võtke kaasa midagi soojemat.1,5h seal jaheda tuule käes olla ainult T-särgi väel on kindel külmetus garanteeritud (omast kogemusest). Adrenaliinifännidele – minge käige ära! Kogemus eluks ajaks!

Tagasiteel sai läbi käidud veel Monkeyland’ist kus samuti tehti meile giidiga tuur. Seal kohtab leemureid ja mitmeid erinevaid ahve(Kokku 500 primaati 11 eriliigist). Lastele (ja ka täiskasvanutele) kindlasti huvitav kogemus. Polegi kunagi leemureid nii lähedalt näinud.

Reisi lõpus veetsime päeva veel Georges kus külastasime kohalikku maasikafarmi – Redberry Farm. See on hea koht, kus veeta perega aega – saate minna ise maasikaid korjama, panna ennast proovime ja leida 7 peidetud punkti suurest laborandist, sõita rongiga, ratsutada ponidega või siis nautida lõunat ja proovida kohaliku maasikaõlut ja muid maasikaroogi.

Teekond tagasi kulges George-> JoBurg Kulula lennuga ( 54EUR)->Istanbul->Tallinn.

See reis oli kohe kindlasti unustamatu kogemus ning loodetavasti avaneb võimalus sinna minna kunagi uuesti. Seda ilu ja tunnet ei saa edasi anda kui et peabki ise ära käima. Inimesed on toredad ja rõõmsameelsed, loodus on hingematvate vaadetega ja elutempo on hoopis rahulikum. Minge avastage Lõuna-Aafrika Vabariiki!Raha: Vahetasime kaasa kahepeale 250EUR ja sellest täiesti piisas kaheks nädalaks. Kurss oli tol hetkel 16.30. Mingi aeg kui septembris kurssi vaatasin, siis oli see veel 18 kuid vahepeal on päris palju langenud. Tänaseks on vist kurss juba 15,8 (EUR/ZAR). Sularaha kulus enamjaolt  tipi andmiseks (parklates valvurid, tankimisabilised, jootraha, turul jne). Kusagilt olin varem lugenud, et ka tollides läheb tarvis aga kuna mõlemal Europcari rendikal oli „tag“ peal, siis maksime tollitasud hiljem Europcarile. Parklates tip 5-10R (olenevalt kaua parkisime),bensukates 10R, restoranides 10% arvest. Igal pool on väga palju kohaliku käsitöö müüjaid, kes pakuvad iga asja eest sulle „special price“ aga alati tasub kohe pakutavast hinnast pool alla võtta kindlasti. Palud majutuskohad broneerivad/võtavad maha mingi ettemaksu Sinu kontolt. Kuna meie reisisime neljakesi, siis avasin Swedis uue kaardikonto ning igaüks kandis sinna võrdse summa. Nii sain kõik majutused sellega broneeritud, Uberiga sõidetud ja küte ostetud. Lihtne ja mugav. See on ehk hea idee neile, kes lähevad samuti suurema seltskonnaga.  Vaktsiinid: Lasime teha teetanuse ja see oli ka kõik. Malaariatablette ei võtnud kuna olen kuulnud tugevatest kõrvalmõjudest. Võtsime igaks juhuks kaasa sääsetõrjevahendi. Tuli välja, et malaariaoht on hetkel üliväike kuna on põuaperiood. Nii kinnitasid mitmed kohalikud.  Aurorent: Rentisime mõlemal korras Europcarist Toyota Corolla Questi (automaat). Neljale inimesele ruumikuse poolest paras ja kohvrid/kotid mahtusid ilusti ära. Ainuke asi, et see auto väga edasi ei liigu. Gaas on põhjas ja venib ja venib. Eriti oli seda tunda mägedes(ja neid on palju seal). Õnneks saime selle üle elatud. Auto sai renditud kahel korral: 1) JoBurg->Hazyview->JoBurg hinnaga 70 EUR pluss küte ( läks vist midagi 80 EUR) ja tollimaksud 25 EUR ja 2) CT kesklinn->George hinnaga 200 EUR (koos üheotsa tasuga) + küte(90-100EUR)+toll (20EUR). Kütte hind oli enamasti 16,18R/L ehk siis ca  eur/ liiter. Autokindlustust ekstra ei teinud (ja veidral kombel nad ei pakkunud ka) ja see oli olemas meil Visa Platinum kaardi näol. Omavastutusega 250 EUR. Õnneks ei juhtunud midagi ja mingeid kindlustusjamasid ei olnud. Liiklus: Sõitsime oma reisi ajal maha umbes 2200km autoga. Liiklus on vasakpoolne ja parempoolse rooliga. Tunduvalt rahulikum kui Eestis. Suured teed on üsna head kuid Nelspruit-Graskop-Hazyview kandis nägime tee peal selliseid löökauke, et jube! Olin varasemalt selle kohta ainult foorumitest lugenud ja ei arvanud, et asi nii hull on. Pole ime, et pimedas väga sõita ei soovitata. Ühesõnaga slaalomit sai vahepeal ka sõidetud, et vältida neid suuri auke, seega olge ettevaatlikud! Politsei patrullib päris aktiivselt, nii kiirust kui ka stop märgi all. Seega kui juhtute LAVis sattuma STOP joonele, siis tuleks ka seisma jääda J Üldiselt on liiklus väga rahulik ja sujuv. Keegi ei trügi, ei kihuta. Sisemine rida on kiirem (nagu ikka) ja kui keegi sind mööda laseb, siis hea tava on vajutada ohutulesid ning tagumine seejärel vilgutab vastu oma esituledega. Kui ka näed, et keegi plaanib mööda minna, siis tõmba vasakule ja täna hiljem teda esitulede vilgutamisega vastu. Navigeerimisel kasutasin enamuse ajast Waze, vahel ka Google mapsi. Olin täitsa üllatunud, et Waze on ka sealmaal kasutusel. Turvalisus: Olin foorumitest lugenud „õuduslugusid“ kui ohtlik ja hirmus seal olla võib. Õnneks meil läks kõik hästi- ei olnud mingit ohtu kordagi autoga ega jalgsi liikudes. Inimesed olid kõik toredad, rõõmsameelsed ja naeratavad.  Olin jällegi lugenud kuidas igal pool on automaatidega turvamehed valvamas korda kuid turvamehi patrullimas nägime ainult Cape Townis Waterfrondil (ei olnud automaate)ning paaris bensiinijaamas Garden Routel. Võibolla on ajad muutunud või siis me lihtsalt ei sattunud nendega kokku? Igatahes tundsime ennast terve reisi vältel väga hästi. Samas me ise ei otsinud ka ohte st ei läinud agulirajoonidesse, ei parkinud autot valveta varjulisse parklasse ega seigelnud pimedal ajal mööda linna ( va Cape Town Waterfrondil). Eks ise tuleb teada kuidas käituda ja mida mitte teha. Hinnad: Odavamad kui Eestis. Küte oli umbes 1EUR/L (95), Latte/Cappucino 25-30R, Burger koos friikatega restos/pubis 70-90R, Õlu 0,5 35-40R, Vein restos pudel 160-200R), Klaas veini 30-35R Käisime Gold Restoranis Cape Townis õhtusöögil koos trummishow ning tantsu/laulushowga + 14 käigulise õhtusöögi ja kahe pudeli veiniga mis läks kokku maksma 37EUR per inimene.Soovitan kindlasti sinna minna (aeg tuleks päev-kaks enne ette broneerida ja kell 18:30ks kohale minna). Siis hakkab trummishow, kus saad osaleda (99R) ja peale seda õhtusöök, kus serveeritakse erinevate Aafrika riikide toite. Samal ajal liiguvad mööda restorane muusikud/tantsijad kes esitavad Aafrika muusika saatel mõnusaid vahepalasid ning näomaalijad teevad soovi korral maalinguid. See oli kindlasti meie reisi üks ägedamaid elamusi!Internet/Telefon/seinakontaktid: Ostsin endale Vodacomist kohaliku SIM kaardi 3G (kokku läks 404R) ja kaks nädalat jagus ilusti. Levi on hea igal pool va Kruger. Kaarti saab osta kohe lennujaamast või siis tanklatest. Enamikes hotellides on olemas ka euro-otsikud ehk siis polegi vaheadapterit kaasa vaja(Ühes hotellis ainult puudus euro-otsik). Meie igaks juhuks otsime spetsiaalselt LAV jaoks mõeldud adapteri reisile kaasa. Kes tahab, siis müün ära enda oma 5 EUR JUber- Cape Townis kasutasime kogu aeg Uberit kui oli vaja mõni pikem ots teha. See on tõesti üllatavalt kiire, mugav ja ODAV! Enamus sõidud läksid maksma 2-3 EURi. Ka Stellenboschis oli Uber olemas kuid näiteks Georges ja Knysnas sain teate, et teenus pole seal kättesaadav..Veider.Võibolla siis päris igal pool seda ei olegi.Majutus: Broneerisin jube enne reisi algust kõik majutused ära ja jäime kõigiga väga rahule. Ööbisime valdavas osas just külalistemajades. Nii saime tuttavaks mitmegi omanikuga, kellega kohalikust elust-olust rääkida. Laughing Watersil ööbides pererahvas Heather ja John korraldasid igal õhtul väikese „ühisistumise“ enne õhtusööki, kus kõik puhkajad said kokku. Nii saimegi jutule inimestega Belgiast, Hollandist, Saksamaalt. Huvitav oli kuulata teiste jutte ja kogemusi. Enamikes kohtades olemas WIFI ja Euroopa seinakontaktid. Ma ei tea mis teema seal riigis hommikusöögiga on aga igal pool oli alati muna- keedetud, praetud, omletina jne. Ma ei taha enam muna näha ka mitte…

Riietus: Kindlasti võtta kaasa midagi soojemat. Nt Safaril olles olid pikad püksid ja pusa peal täpselt vajalik riietus, sest autoga ringi sõites on tuul nii jahe (mis sest, et väljas 26C). Ka õhtuti kui päike loojunud on üsna vilu. Päike võtab üsna märkamatult, eriti mägedes, seega kasutada päikesekreemi kui ei taha endale just punast nahka saada.Kui on küsimusi, anna julgelt märku :) Loodan, et keegi sai siit postitusest abi :)Aili

Väga meeldiv ülevaade. Palju tuttavaid ja nähtud kohti ja tulid pildid kõik silme ette taas :) Sai ka mõne idee järgmise aasta reisiks niiet igati kasulik ja tore postitus! Pildid ka ilusad :)Üks küsimus üldsusele. Nimelt viisanõuetes see punkt: 5) tööandja kirjalik luba( et töökoht säilib)Kas seda tõesti veel nõutakse? Soome saatkond saatis mulle ka nimistu dokumentidest, mida vaja, ja see oli seal sees, aga samas LAVi enda välisministeeriumi leht küll antud dokumenti nõutavate nimekirjas enam välja ei too. Minu meelest on see üks jaburamaid punkte. Kas tõesti kui kindlat töökohta pole, siis ei lubata reisida? Aga eks alati saab skeemitada ka...Endal järgmine aasta plaanis töölt võtta paus ja pikemalt Aafrikat avastada. Peab lootma tööandja heale tujule, et äkki väljastab mingi tõenditaolise asja siis.

1
0

Tänud! Väga asjalik ja reisisellile  kasulik ülevaade:)

0
0
Lennupakkumised
Reisikaaslased