Majutus Kreetal 6 ööd, oktoobri keskel. Ida või lääne pool?

Esimest korda Kreetal. 6 ööd, oktoobri keskel.

Saar on suur, kõike ei jõua ja ei taha. Oleme autoga. Ise mõtlesin lääne poole. Või siis võtta 3 ja 3 erinevasse kohta? Mis need võiks olla?
Matkata ja üldse saarega tutvuga on eesmärk. Ilusad vanalinnad ka.  Rannapuhkust sellel ajal vist enam ei ole. Kuhu piirkonda võiks majutuse võtta? 

üks variant on saare keskele,näiteks Hersonissos.siis saab mõlemale poole sõita.hea ilma korral saab ka veel ujuda meres.ise käisime 2 aastat tagasi okt teisel nädalal,oli ikka suht soe.lääne pool võib peatumiseks valida Chania.

Oleneb mis lennuväljal maandute Irákleio või Chaniá.

Esimest korda Kreetal olles võiks ju ära vaadata Knossose lossi.
 3400 aastat vanad varemed ja legendid labürindist, Minotaurosest, Ariadne lõngast, Daidalosest ja Ikarosest. Asub see üsna pealinna lähedal.
Oktoobri keskel on Kreetal rannapuhkus tavaline, vesi veel väga soe.  Kuue  päeva jooksul on kindlasti ka head rannailma. Nädalaseks reisiks soovitaks samuti läänepoolset osa saarest.

Rethymnon oleks ööbimiseks hea, saare suht keskne koht. Kena ja õdus vanalinn, kaldaäärne kalarestoranidega, on jalutamis- ja ujumiskohti, autoga saab mägedesse sõita ja ülalt rannikut vaadata. Matkamiseks on hea Samaria kuristik kas ülalt alla läbida (tänavalt ostetud paketiga) või oma autoga sõites peaks hommikuse laevaga kohale sõitma, allosas edasi-tagasi matka tegema ja õhtuse laevaga tagasi auto juurde  https://www.samaria.gr/en/tips-crossing-samaria/ 

Aitäh vastajatele. Heraklon (Irákleio) on lennujaamaks. 

Küsin siiski veel korra, kas lääne pool saare keskel rannikust eemal on mõistlik ööbimine võtta?  Kui mägine seal on? Iga päev keerulist teed ööbispaika muutub lõpuks kurnavaks. Või peaks ikka rohkem rannikule? 

Kuna lennuk maandub hommikul ja ööbimispaika nagunii enne 14 üldiselt sisse ei lasta, siis kasutage see ennelõunane aeg ära nt Knossoses (Iraklioni lähedal) või pealinna arheoloogiamuuseumis käimiseks ja alles seejärel ööbimispaika sõitmiseks. 


Kui ilus vanalinn meeldib, siis soovitan võtta paar ööbimist Rethymno vanalinnas. 
Rethymno on hea stardipaik päevatrippidele (nt otse alla lõunasse läbi mägede), 
nt http://roadstodrive.com/kotsifou-canyon/ on suurepäraste vaadetega maantee läbi kanjoni (seal on ka matkarajad) või käiks vesijalgrattaga sõitmas kilkonnade järves  (Kournas lake), samuti  jõuaks ilusti ära käia lääneservas Balos lagoonil. Rethymno on ilusaima arhitektuuriga Kreeta linn ning piisavalt suur - seal on ka vihmaste ilmadega nauditav jalutada ning rannaäärsetes tavernites istuda.

Mina isiklikult võtaks 4 ööbimist päris lõunasse, nt Plakiasse või Frankokastellosse. Käiks ära Aradena sillal https://www.west-crete.com/aradena-gorge.htm ja kanjoni matkarajal, külastaks Frankokastello kindlust ja ujuks selle taga olevas rannas, astuks läbi Preveli kloostrist, sõidaks Hora Sfakionisse  rannarestorani kala sööma (vaataks, kas sealt mingid paaditripid oktoobris veel käivad, kuigi vaevalt), käiks ära Phaistoses http://www.minoancrete.com/phaistos.htm jne 

Oktoobris võib teil mõni päev vihma sadada, aga muidu on ilm veel hea, merevesi soe, turiste mõnusalt vähe.  Matkamise osas olen kahtleval seisukohal, Samaria mäekuru võib olla olenevalt ilmast oktoobri keskel juba suletud.
Saare keskel mägede vahele ööbimist ei võtaks mitmel põhjusel (tavaliselt pole neil seal lähedal valikut toidupoodide osas - hea kui üldse mingi pood on, samuti ei ole õhtul kuhugi välja sööma minna - hea kui üks tavern on, mägedes on teised temperatuurid kui rannikul - suvel on sisemaal oluliselt palavam, sügisel ja talvel külmem, tüütu ja väsitav on iga õhtu mägede vahel oma ööbimiseni sõita, eriti kui pimeda peale jääte - see seaks omakorda teile piirangud mis kell peate nö kodus olema)

Rannikul ööbimisega on igas mõttes lihtsam. Hotellid mägedes tundusid olevat vaid ööbimise koht, kuhu viis sinka-vonka kitsas mägitee. Pimedaks läheb lõunas äkitselt ja pimedas seal mägedes küll sõita ei tahaks.

Enne reisi tasuks läbi lugeda https://kreeta.ee/  

Aitäh toredate vastuste eest.  Kui mõni hea soovitus veel  meelde tuleb, loen rõõmuga.

Paar soovitust veel:

- ärge unustage tankimist - tanklaid on iga nurga peal põhimaanteedel, mägedes  aga on tanklaid kaootiliselt. Nii et enne kui rannikult mägedesse suundute, kontrollige kütusenäidikut igaks juhuks.
- mägiteid ei ole vaja karta, tegemist on kahesuunaliste asfalteeritud teedega, vaated on suurepärased, liiklus on harv, 95% liiklejatest on  ettevaatlikud turistid (1,2-liitriste mootoritega), ülejäänud 5% on farmerid kitsi/lambaid/puuvilju täis laotud ning päevi näinud Toyota kastikaga.   Tallinn-Tartu maantee kiiruste, sõidumaneeride ja teeolude osas on kindlasti 100x ohtlikum.
- mägiteedel kurvi pimedas nurgas mõnikord signaalitatakse (kui mäeserv varjab vastassuunas tulija ja tahad hoiatada enda tulekust) - kõik seda muidugi ei tee, aga tore on see ikka.
- põhjast lõunasse ja tagasi valige erinevad maanteed (kõik need läbivad mäekurusid) - saate nautida rohkem.
- lõunas aeg kulgeb teistmoodi, kõik on personaalsem, odavam, külalise üle rõõmustatakse siiralt, palju õhku, vabadust, mägesid, vaateid, läbipaistvat merevett, puutumatud inimtühjad liivarannad, väljas süües oled nagu omaniku isiklik külaline. Ja seda siiralt, mitte nii nagu põhja turistilõksus kus renditud töötajad lihtsalt head nägu teevad ja sügiseks on ületöötamisest hullumas. 
Kui ise esimesi kordi Kreetal käisin, siis kimasin pea laiali otsas itta ja läände, nüüd alati panen suurema panuse lõunaosasse kuna see lihtsalt on nii maagiline.

Tegelikult on Kreetal tegemist nii palju, nt külastamist väärivad nii asustamata Chrisi kui ka Koufonisi saar  (paadid lähevad lõunaosa linnadest, aga oktoobris need enam ei käi). Ja siis on veel Lasithi platoo ning Zeusi koobas ja Elafonissi rand ja Matala festival (juunis) jne jne.

On veel näiteks Kreeta observatoorium (et vaadata 1,3-meetrisest mägede vahel olevast teleskoobist tähti ja galaktikaid), mis on ainult 5 päeva aastas külastajatele avatud. Mina olen sellele 10 aastat pihta üritanud saada ja mitte kunagi ei ole õigel ajal saare peal olnud :) 

Ma arvan, et panin teile (vanalinn/matkamine/loodus/privaatsed rannad) alustuseks hea plaani kokku, saate maitse suhu ja kuna tegu on oktoobriga, siis saate nautida omas tempos kulgemist ning kogeda seda elu ja ilu ilma seljas elavate turistideta.  

Kreeta on riik riigis ja nagu nad ise ütlevad, siis neid Kreeka poliitika ja majandus üldse ei puuduta. Kreetalased elavad oma elu,  neil on kõik hästi, ainuke põhjus,  miks nad Kreeka riigiga koos tahavad olla on ajalooline hirm türklaste ees ja seetõttu vajadus Natosse kuuluda. 
 

Hei PRM, Sa tundud seal vägagi kodus olevat. On Sul head/lihtsat  ööbimist lõunasse soovitada?