Matkaautoga Sitsiiliasse

On keegi käinud? Kas saarel on üldse matkaautoga liikumisruumi? Palju maksab praamiga ülesõit? On ka olemas kämpinguid, kus saab matkaautoga peatuda?

Muidu on ruumi nagu ikka :) ega ta siis nii pisike ka ole :D Aga ehk kohati kuskil külas või linnas (eriti mägiteedel) või olla veidi kitsas. Auto on muidu Sitsiilia täitsa OK liikumisvahend - vahemaad parajad. me sõitsime küll rendikaga ringi aga loe meie reisikirja http://sitsiiliareisikiri2008.blogspot.com/ ehk on abi

Plaan minna septembri alguses

Matkaautoga ei soovita trügida näiteks Taorminasse. Linnake kitsas ja parkimist raske leida. Tee mäkke ka suht kitsas. Ise ööbisime ja jätsime auto Jonio kämpi ja sõitsime linnaga tutvuma liinibussiga kohe kämpi kõrvalt. Nii toimime tihti, sest siis võimalik ka söögi juurde rahus veini pruukima. Soovitan käia varba otsas asuvas linnakeses San Vito lo Capo, kus väga ilus liivarand.Auto jätsime 5km. kaugusele kämpi, mille juhataja meid väikebussiga linna ja õhtul tagasi sõidutas. Veel soovitan Meteorat ja Oliveri laguuni. Sitsiilias piisavalt kämpinguid ja palju, mida vaadata. Meeldivaid elamusi.

Praamidest niipalju, et need käivad tihedalt graafikuta ja maksis sedavõrd mõõdukalt, et ei jäänud meelde. Sõidab ca 20min.

Matkaautosid nägime liikumas, kuigi ise liikusime kohalike transportidega, siis tegelikult soovitaks hoopis nii, et Auto campingutesse jätta väikelinnade juures ja paari euroga saab nö. linna sisse sõita. Kui netist enne vaadata, saab aru millal ja kui tihti bussid käivad-http://interbus.it/

Kui randade äärde soovite minna- siis Taormina juures olevat Giardini Naxost eriti ei soovita, sest seal on väga turistidele, parem sõida Letojannisse (seal oli ka 2 campingut). Letojannis- normaalne rand, toidukohad on odavamad, ja transport nt Taorminasse väga hea. Ööbimiseks soovitaksin tegelikult B&B -http://www.casalepraia.it/index_inglese.htm, Elasime seal ka ise- algsel mõtlesime paariks päevaks minna- kuid omanikud olid nii toredad, hoolitsesid me eest superhästi ja tuba maksis 50€, mis ka ei tapnud. Samuti aitasid teha nö. väikelinnade marsuudi, mis lõpuks pakkus palju rohkem-ühesõnaga suurlinnad nagu Catania ja Palermo olid lausa vastikud (mustad, haisvad ja veidi ka igavad). Koht B&B ei olnud kohe mere ääres, vaid jala 10 min jõe ääres minekut, lähedal oli suur supermarket ja hea puuviljamüügikoht, hommikul verandal süües oli vaatepildiks mäed,ning heliks erinevad loomad-linnud- täielik idüll. Soovitan just sealkandis mägedesse minna- seal palju ehedaid väikelinnu.

kui rohkem infot soovid, kirjuta otse.

Kasutage Itaalias jalgratast ja ronge - super võimalused! Käid kus tahad ja kuis tahad. Rongis pilet kuhugi kehtib 24h - võid sellel teel astuda maid avastama ning sobival hetkel jätkata eesmärkide alistamist . Ja rattale suis 1 kuu . Kasutasime Sitsiilias võimalust ning läbisime päris pikki vahemaid ning tutvusime päris paljude huviväärsustega

"Rongis pilet kuhugi kehtib 24h – võid sellel teel astuda maid avastama ning sobival hetkel jätkata eesmärkide alistamist"

See siiski sõltub piletist ja 24h kehtimine kõlab mulle natukene mingitsorti sooduspakkumisena, mida TrenItalia teeb (või mingi regiooni eripiletiga). Raudreeglina võib siiski arvestada, et kiirrongi pilet kehtib üldjuhul täpselt sellele rongile, mis pileti peal kirjas on (kuigi on erandeid hilinemiste puhul jms) ning regionaalrongi (R) pilet kehtib 6 tundi alates esimesest konvalideerimisest.

Ehk sa täpsustaksid seda 24h asja, Palukas?

Palju see ülesõit mandrilt siis maksis matkaautobussile? Kas on keegi käinud Isole Lipari saartel põhjarannikul? Sinna soovitati ka minna.

Matkabussi ùlesòit maksab: edasi-tagasi samal pàeval 50 eurot; edasi-tagasi 3 pàeva jooksul 54 eurot; edasi-tagasi 90 pàeva joooksul 64 eurot.

Kuigi võiks odavam olla. Võrreldes Saaremaale või Hiiumaale sõiduga on ikka kõrged aga ilmselt ei ole neil riigipoolset toetust nagu meil Vjatsheslav Leedole.

Samas küsimus, kas oskab keegi soovitada lõunarannikul paremaid matkaautode kämpinguid? Siin foorumis esialgu avastatud linkidel on suhteliselt õnnetud variandid silma hakanud võrreldes näiteks Horvaatiaga. Ilmselt on süüdi ka internet, mis pole veel igale poole Sitsiilias jõudnud ja kodulehtesid ei ole kõigil.

kui Teie seltskonnal on plaan kùlastada ainult Sitsiiliat, vòite kaaluda ka vòimalust tulla praamiga otse Genovast Palermosse vòi Napolist Cataniasse. Sitsiillased kasutavad sageli sellist varianti: hoiavad oma nàrve (kuna kiirtee Salerno-Reggio Calabria meenutab endiselt kohati kùlavaheteed) ja astuvad puhanuna laevalt maha. Sellise laevareisi hind sòltub tihti valitud kuupàevast, nagu lennureiside puhul. Varakult broneerides (otsige internetist) vòite leida soodsa vòimaluse: lòòge kokku oma bensiinikulud ja ùlesòit Villa S.Giovannist Messinasse ning vaadake, kas tasub vòi mitte.

Mis puuduab Sitsiilia lòunaranniku kàmpinguid, siis soovitan kindlasti mitte minna Camping Villaggio Marinellasse (kus kàisin eesmisel aastal telgiga) mis asub Porto Empedocle kùlje all: parkimisplatsid on valdavalt pàikese kàes ja pesemisruumid mustad (eluks ajaks jààb meelde see skorpionikujuline loom, kellega koos dushi all viibisin). Selle kalda kàmpingutest olen kùlastanud veel Camping Luminoso't Marina di Ragusa ja Santa Croce Camerina vahel: see on pisult puhtam, kuid ilma igasuguse meelelahutuseta. Sòltub muidugi, mis laadi kàmpingut Te otsite: sellised, kus on pizzeria, baar, bassein ja erinevad ajeveetmisvòimalused maksavad ùsna palju (elekter, sòiduvahend (telk) ja summa iga inimese pealt). Samas eksisteerivad ka nn. area sosta camper (matkabusside peatumisala), kus on olemas taolistele sòidukitele vajalikud teenused (vesi, elekter, kanalisatsioon), kuid rahaline kokkuhoid on vàhemalt 50%.

Olete valmis mòelnud tàpse teekonna? Kui nii, siis milline see oleks? Kui tahate, vòin soovitada kohti, mida Siitsiilias ilmtingimata kùlastama peab. Kas Lipari saarte pòhjaranniku all peate silmas Aioolia/Lipari (Eolie) saarte pòhjapoolsemaid saari, nagu Stromboli ja Panarea? vòi Lipari saare pòhjarannikut? No, vahet pole. Igal junul vààrivad need 100% kùlastamist, kuid camper jàtke Milazzo sadamasse (sellega pole seal midagi peale hakata).

suur tänu juba asjalike juhtnööride eest!

Plaan on külastada Itaalias erinevaid huvitavaid kohti. Pole seal peale Veneetsia ja muinasjutulinna San Gimignano rohkem vaadanud. Kindlasti Rooma. Muu veel selgumas siin soovituste, eelmisel aastal sõbra poolt läbi sõidetud Itaalia kogemuste ning Gallo Nero omaniku Marco (pärit Toscana piirkonnast) asjalike nõuannete abil. Aega on piisavalt ja saab ehk mõistliku reisiplaani koostada.

Plaan ise on järgmine. Paari-kolme päevaga jõuame oma bussidega Itaaliasse. Siis teeme turismireisi mööda Itaaliat ning esimese nädala lõpus maandume Sitsiilias puhkusele (ringreisid ja lebamine).

Kui maadmööda teid vähendada, siis praamiga Napolist. Ilmselt sealt allapoole ei ole ka midagi olulist vaadata. Kilomeetreid säästaks 500, mis on umbes 65 l kütust x (oletame) 20 kr/l = 1300 kr. Palju see praamipilet võib maksta ilma broneeringuta? Meile ei meeldi broneeringud, kuna see piirab reisimist. Reis peaks olema loominguline!

Sitsiilias külastamiseks kohtade soovitused on vägagi teretulnud!

Isole Lipari saarte osas veel täpsemat selgust ei ole. Marco soovitas külastada Salina saart. Kui peaks tegema valikuid nendest saartest, millised siis? Plaan on minna motorolleritega, need on meil reisil kaasas. Hommikul praamiga sinna ja õhtul tagasi.

Lisaks soovitas Marco külastada Itaalias järgmiseid kohti:

  1. Cinque Terre - La Spezia lähedal
  2. Continental, Belmare ja Marina di Castagneto - Cecinast pisut allpool
  3. Capraia Isola saar Corsica saarest kirde pool
  4. Palinuro - Napolist u.100-150 km lõunas - kaardi peal nii kõrvaline koht, et tavaline turist ei satu sinna ilma soovituseta vist mitte kunagi. Ei tea, mis seal siis põnevat on. Peab veel täpsustama.

Eks kämpingute valikul on oluline matkabussi parkimisvõimalused, samuti puhtus, pesemisvõimalused (dushid), ranna lähedus.

Kui Teil plaan Palinuroni vàlja sòita, siis ilmselt pole enam mòtet Napolisse tagasi pòòrduda, et sealt laevale minna. Huvi pàrast làksin siiski vaatama, mis vòiks matkabussi ùlesòit Napolist maksta, kuid seal taheti kohe kuupàevi ja inimeste arvu ning jàtsin selle asja katki. Mis puudutab veel Palinurot, siis see on kuulus oma paljude mereààrsete koobaste poolest. Ise ma ei ole seal kàinud, kuid suure mùtoloogiasòbrana tuli see nimi kohe tuttav ette: seal olevat hukkunud Vana-Rooma rahvuskangelase Aenease tùùrimees Palinuro!

Pesemis-ja parkimisvòimalused on kindlasti olemas igas kàmpingus ja nn. matkabusside peatumisalal (ruumi peaks jàtkuma augusti keskpaigaski). Eraldi kùsimus vòib olla nende puhtus, kuid see tuleb ilmselt Teil endil jàrgi proovida, sest klantsitud internetilehekùljed sellealast informatsiooni ju ei vàljasta ning minu kogemused ei ole vàga laialdased (ùks vàga positiivne kàmpinguelamus tuleb meelde saare pòhjarannikult (nagu ma aru saan on Teil plaanis ka sinna minna)Terme Vigliatore juurest: puhas, vàga avar ning pizzagi oli suurepàrane; kahjuks ei tule mul hetkel meelde selle nimi). Mere làhedus ei ole kindlasti probleemiks: kui te just sisemaa kùngaste vahelt ei làhe kàmpingut otsima, siis enamjaolt on nad kòik mere ààres.

Kohti, mida Sitsiilias kùlastada tasub on ààrmiselt palju; tegelikult on igas vàiksemaski ja maakaardil tàhtsusetana nàivas kohas midagi olulist ja huvitavat vaadata. Aga eeldades, et enamus inimesi ei ole kolm kuud korraga puhkusel, tuleb teha mingisugune valik. Panen siin kirja mòned oma kòige eelistatumad paigad: Riserva dello Zingaro (mereààrne looduskaitseala koos kristalsete lahesoppidega - kàisin eelmisel aastal ning sel aastal làhen 100% tagasi, Trapani làhistel), Laghetti di Cavagrande (làbipaistvad jàrvekesed sùgava kuristikku pòhjas, Siracusa làhedal), Monreale katedraal (tòeline kunstiteos, Palermo juues), Segesta tempel (ùka maailma paremas korras olevaid antiiktempleid, Trapani juures), Erice kaljulinn (Trapani); kindlasti vòiks vaadata ùle ùhe Val di Noto barokklinna (Scicli, Modica, Noto vòi Ragusa); tingimata peaks kùlastama ka Siracusa antiikset keskust, Taorminat, Etnat, Agrigento templeid, Porto Empedocle juures mere ààres asuvat suurt pimestavvalget kaljut (Scala dei Turchi) ning juba Sinu pooolt mainitud Aioolia saari. Ja see nimekiri pole kaugeltki tàielik...

Seda kòike on nàdalase vòi 10-pàevase reisi jaoks kindlasti liiga palju - natuke peaks ju niisama mere ààres ka lebama ja kohaliku kòògi vòludega tutvuma. Aga toksi need nimed interneti otsingusse ja kui mòni neist eriti meeldima hakkab, tulge vaadake ùle! Kui midagi segaseks jài vòi soovid rohkem informatsiooni mòne paiga kohta, vòid alati ùle kùsida.

Seda ma ütlen, et meie kõige õudsam kämpingukogemus Euroopa reisidest pärineb just Itaaliast, ühest Ravenna kämpingust. See oli ikka ropult räpane. Samas Veneetsia vastas Fusinas oli kämping tip-top. Ma hakkan vaikselt neid soovitatud kohti täpsemalt uurima, küll siis küsin jälle.

Reis on meil 22.juunist kolm-neli nädalat. Eks pool reisist kulub ikkagi puhkamisele rannas.

Vaata seda teemat ka: http://trip.ee/node/47611

Seal on nii soovitusi erinevate kohtade külastamiseks kui muid sõiduarutelusid. Igaks juhuks ütlen kohe ette ära, et jah, ametlikke käpinguid võib usaldada, ainus probleem võib olla puhtus, aga eks see on igal pool.

Liigagi palju on juttu Roomast lòuna pool oleva Itaalia turvalisusest. Olen òòbinud ametlikes kàmpingutes nii Sitsiilias, Kalaabrias kui Puglias - ainult positiivsed kogemused. Tegelikult on kòik kàmpingulased ju lihtsad ja heatahtlikud inimesed - isegi kui "naabriga" sinasòbraks ei saa, hoiab ta su varal silma peal; vòi kui ei tee seda tema, siis on ju alati naabri naaber!

Sitsiilias olen paaril korral ka telgiga rannas òòbinud. Vòibolla on see hulljulgus, kuid paljude siinelatud aastate kogemusel arvan, et tegu on siiski turvalise paigaga. Kurikuulus Cosa Nostra (mille sùnonùùmiks on Sitsiilia paljude vòòramaalaste silmis), aga mille vastu viimase kùmne-viieteistkùmne aasta jooksul on vòrdlemisi edukalt vòideldud, ei tule ju mitte minu rahakotti ròòvima. Selleks on ikka tavalised taskuvargad, nii Itaalias kui Eestis.

Suurlinnades ongi probleemiks just viimased - taskuvargad. Sattuda maffiavendade omavaheliste arveklaarimiste vahele on vàga ebetòenàoline. Ent oma vààrtasju ei tasu suurlinnades pargitud autos nàhtavale kohale jàtta ja rahvarohkeis kohtades ringi liikudes on muidugi soovitav raha ja dokumendid hòlma alla peita. Ma arvan, et see kehtib iga maailma suurlinna kohta.

Aga Sitsiilia vàikelinnad on lausa ùlearu turvalised! Laulusalm "jàtke vòtmed vàljapoole kui te lahkute" kehtib tàielikult! See on mu enda sagedastes unustamishoogudes mitmeid kordi jàrgi proovitud :)

Unustasin lisada, et see Terme Vigliatore làhedane kàmping, mis Sitsiilias kùlastatutest mulle kòige enam meeldib, kannab nime Salicà (www.campingsalica.it).

Küsin eelneva postituse kohta, kas see on kuidagi seotud ka matkaautode kohta? Ei leidnud kuidagi mainitud kodulehelt viidet matkaautode kämpinguvõimaluste kohta. Ehk saad täpsustada, kas sinna on mõtet matkaautoga minna?

Kàmping Salicà (nagu ilmselt kòik kàmpingud vàhemalt Itaalias) "majutab" kindlasti ka matkaautoasid. Igaks juhuks vaatasin nende kodulehelt siiski ùle, et mitte valet informatsiooni edastada. Seal (hinnakirja all) oli kirjutatud piazzola (camper, roulotte o macchina inclusa) ehk siis plats kaasaarvatud matkaauto, nn. jàrelkàru-matkaauto (ei tea, kas see on just kòige ilusam eestikeelne termin...) vòi auto (parkimisega). Neil peaks olema ka ingliskeelne koduleht!

See kämping võtab kindlasti matkaautosid vastu, koduleheküljel on hinnad täiesti olemas. Esimene hind "persona" kehtib siis inimese kohta ja "piazzola" platsi ehk auto, kämpari jm. kohta, sulgudes kirjas ka. Lisaks eraldi "luce" ehk elekter. Mõni võib ju ilma elektrita hakkama saada. Gallo Nero omaniku Marco poolt pakutud nimekirja vaadates tuli kohe tunne, et vot nendesse kohtadesse küll matkaautoga ei läheks. Väga kenad kohad, aga väga ebamugavad kämpariga liiklemiseks. Mul pole küll kogemusi matkabussiga Sitsiilias käimisest, olen kämpariga sõitnud kesk- ja põhja - Itaalias ning Prantsusmaal, paraku on Prantsuse kämpingud palju parema tasemega ning odavamad kui Itaalia omad. Ka puhtuselt jäävad Itaalia omad natuke alla. Leiab ka väga korralikke kämpinguid, aga need on kallid. Ja sageli peab platsile saamiseks tegema tuhat manoovrit puude vahel. Üks teine kogemus on selline, et kämpariga reisimist saab täiel rinnal nautida vaid siis, kui suurtest linnadest suure kaarega mööda sõita. Itaalias on väga levinud kämparitesse sissemurdmised, seega mitte kunagi ei tohi jätta kallimaid asju nähtavasse kohta. Meil halbu kogemusi ei ole, aga tuttavatel on küll juhtunud ja kohalikust ajakirjandusest loeb ka. Mis puutub aga mandrilt Sitsiiliasse praamiga sõitmisse, siis ma ei oska kaasa rääkida, kas parem variant oleks minna Genovast või mujalt. Aga olen lugenud rohkelt reisikirju Itaalia kämparite foorumitest ja huvitaval kombel on Sitsiiliast Euroopasse puhkusele sõitjad alati eelistanud maad mööda sõitmist. Ei tea küll täpset põhjust, aga praamide kasutamine Genovasse või Barcelonasse jõudmiseks väga ebapopulaarne. Eeloleval suvel tahaks ise praamiga sõita Barcellonasse ja sealt Hispaania tuurile, siis oskaksin ehk praamiküsimuses kaasa rääkida :-)