Matkabussiga Norra

Kas on kellelgi kogemust matkabussiga Norras käimisest ja millised ohud võivad oodata. Oleks tänulik kui keegi paneks soovitatava marsruudi ka juurde. Aega on Norras turnimiseks kaks nädalt. Sõit on plaanis juuli lõpp ja augusti algus.

Tänud juba ette!

Sa peaks valima, kas võtad lõunapoolse otsa, kus Oslo ja siis fjordid kuni Trondheimini. Sinna lähed läbi Stockholmi. Teine variant on läbi Soome ja Põhja-Norra , Lofoodid. Ise soovitaks ikka seda lõunapoolsemat otsa. Vähemalt mulle meeldis rohkem. Ilusaid vaateid ikka rohkem. Mul on kindlasti kusagil järgi ka lõunapoolse otsa marsruut. Kui vaid mäletaks, millisest arvutist otsida. Tervet Norrat ära üritagi. Istud kogu aja roolis.

Mida iganes sa plaanid, aga sõidutempo on pigem aeglane kui kiire. Seega soovitan samuti mitte üle planeerida. Norras on nauditav matkaradadel kõndida, mõne laheda mäe otsa ronida, lihtsalt peatusi teha ning loodust imetleda. Olen Norras käinud neljal suvel. Küll mitte matkabussi, aga tavalise väikebussikesega. Siis on Norra keskosa teed olnud matkabusse ja vagunelamuid suht täis. Pikkadel kitsastel tõusudel on ülesminek vahel väga vaevaline olnud. Põhja pool polnud ööbimiskohtadega probleeme, aga Lofootidel on võibolla vajalik see ette ära broneerida. Mulle on meeldinud kõik Norra kandid. Põhjas on vahemaad pikemad, aga liiklus väike ja kulgeb kiiremini. Esimesed kohad, mis meelde tulevad on (põhjast alates) Alta, Tromsö, Senja saar, Lofoodid, liustikud (näiteks Briksdalsbreen), Geiranger, Bergen, Rjukan, Kjerag, Preikestolen. Aga vaadata on küllaldaselt igal pool.

Tõsi, et tervet Norrat ühe reisiga hallata ei jõua. Sisuliselt jaga Norra kolmeks: lõuna, kesk ja põhja ning otsusta kuhu lähed. Trollide teed näiteks on matkabussiga võimalik läbida, aga suht keeruline/raske bussi jaoks. Kui tahad nautida ehedat loodust, sõida kindlasti mägedes mööda erateid. Need on küll tasulised, aga kulutust väärt ja automaat võtab vastu tavaliselt ainult kohalikke münte.