marx.

Rändur, liitus Tripiga 10 aastat tagasi. Tahab minna:
3 meeldimist
8 postitust / 74 kommentaari
80 (12.8%) külastatud sihtkohta
Viimased kommentaarid

Hei, on keegi teist detsembris-jaanuaris California kandi rahvusparkides käinud? Kas mõnda neist tasub talvel sõita? Lahti on nad enamasti aasta läbi, aga ... ainult lume pärast sinna sõita vist ei tasu.

Ma olen 10 aastat tagasi elanud kuu aega Saint-Nazaire's. Suvel on sealkandis ujumiseks lahedad rannad. Pornichet'st La Bauleni ja rohkemgi. Seevastu ööbimiskohtadega on keeruline. Isegi telgikohti polnud saada. Mulle meeldisid linnadest Guerande, Le Croisic. Tegelikult olid kõik mereäärsed linnakesed armsad. Seal on ka lahe soolasoo. Vaatama tasub minna Carnaci juures olevaid monoliite.
Kuna olin koos kolme lapsega, siis lossides me palju ei käinud. Aga tõesti, igal oli midagi omapärast. Chenonceau on ehitatud üle jõe. Paljudel lossidel on väga kenad aiad. Mõnes antakse kauneid kontserte jms.
Mulle meeldis, et palju oli lahedaid laste lõbustuspargikesi, kus lapsed said aktiivselt tegutseda - sõita mingitel imelikult ehitatud ratastel, panna proovile oma tasakaalu ja taibukust looduses liikudes. Aga see sind vist ei huvitanud.
Igatahes võib seal suvel jube soe olla, nii et liigu korraliku konditsioneeriga autoga.
Kindlasti tasub käia Mont Saint Michelis ja Saint Malos. Viimasesse sattusime korraliku tuulega ja see jättis sügava mulje, millise jõuga ookean randa peksis.
Lastele meeldis väga eelajaloo park Malansacis. Mulle meeldis tegelikult ka. http://www.prehistoire.com/index2.php
Lahe oli sõita Noirmoutieri. Sõitsime mööda teed, mis tõusu ajal oli vee all. Ja mõõna ajal tormlesid kohalikud kohe mereelukate jahile (D948). N-s oli vesilõbustuspark. Mitte midagi väga erilist, aga meie seal oldud 35 kraadise soojusega oli seal mõnus ikka.
Port Saint Père-s oli armas loomaaed Planète Sauvage.

Mida iganes sa plaanid, aga sõidutempo on pigem aeglane kui kiire. Seega soovitan samuti mitte üle planeerida. Norras on nauditav matkaradadel kõndida, mõne laheda mäe otsa ronida, lihtsalt peatusi teha ning loodust imetleda.
Olen Norras käinud neljal suvel. Küll mitte matkabussi, aga tavalise väikebussikesega. Siis on Norra keskosa teed olnud matkabusse ja vagunelamuid suht täis. Pikkadel kitsastel tõusudel on ülesminek vahel väga vaevaline olnud.
Põhja pool polnud ööbimiskohtadega probleeme, aga Lofootidel on võibolla vajalik see ette ära broneerida.
Mulle on meeldinud kõik Norra kandid. Põhjas on vahemaad pikemad, aga liiklus väike ja kulgeb kiiremini.
Esimesed kohad, mis meelde tulevad on (põhjast alates) Alta, Tromsö, Senja saar, Lofoodid, liustikud (näiteks Briksdalsbreen), Geiranger, Bergen, Rjukan, Kjerag, Preikestolen. Aga vaadata on küllaldaselt igal pool.

Seal (New York Passis) oli lausa mitu paadisõiduvarianti sees. Intrepidmuseum on meil kenasti plaanis. Selle kohta lugesin soovitust mingist eelnevast tripi postitusest. Aga aitäh ikka! Järelikult on väga tore koht.
Aitäh, askeldaja, metrooinfo eest!

Aitäh kõigile juba vastanutele!
Plaanisin NewYork passi ostmist ise ka, praegu on seal 15% soodsamad hinnad, mistõttu ostan ilmselt ette ära. Meie rõõmuks on sealsete võimaluste hulgas tasuta rattarendid ja hulgaliselt häid ideid, mis sobivad meile mõlemale.
High Line'ist ei teadnud ma midagi, nüüd sai ta kindlalt reisiplaani sisse. Samuti mõtlesin mõnd Broadway muusikali vaatama minna, ent Matildast ei olnud ma kuulnud. Võtsime ta kavva.
Palisades tundub huvitav, hakkan seda uurima.
Kuhu sa, Krevetisupp, sõidaksid?
Kuna lähme suvel, siis on arvatavasti väga soe, mistõttu oleksin tänulik ka heade ujumiskohtade soovitamise eest. Kas Brighton Beachi kandis on võimalik ujuda?
Äkki keegi teab midagi soovitada laste metroopiletite hindadest/võimalustest?

Kas ja kuidas Sea Club Aqua Parkist keskusesse, Ras Mohammedisse ja Nabq piirkonda saab? Kas seal on mingi bussiühendus? Vabandust, kui küsimus rumal on, olen esimest korda Sharmi minemas.

Kunagi elasime suvel Drammenis, siis käisime Bo sommarlandis http://www.sommarland.no/ ja Oslo lähedal Tysenfrydi lõbustuspargis http://www.tusenfryd.no/eng Lastele meeldisid mõlemad.
Eelpoolmainitud Lisebergis oli väga lahe. Skaras sattusime mingitele naistele, kes näomaskide ja pikkade seelikutega üritasid igalt poolt alla sõita. Raske, kui usk ei luba end paljastada ja muudel lastel oli tüütu oodata, kui neid naisi sealt poolelt rajalt välja aidati.
Stockholmis on Gröna Lund http://www.gronalund.com/.
Mu lastele meeldis Rootsis Astrid Lindgreni maa http://www.alv.se/. See pole küll päris lõbustuspark, aga vahva koht ikka.
Taanis oleme käinud Kopenhageni tivolis ja Billundi Legolandis. Mõlemad on külastust väärivad kohad.
Vahvat reisi!

Aitäh tagasiside ja viidete eest! Kirjutan veidi meie reisist. Äkki keegi saab mõne mõtte.
Me olime peamiselt Prantsusmaa poolel. Rentisin nädalaks auto, millega sain vabalt Hispaaniasse sõita ja käisimegi Bilbaos: Guggenheimis ja vanalinnas.
Palju mõnusam oli seigelda väikestes puhastes Prantsusmaa piirides oleva Baskimaa külades. Kuna ilmadega vedas, sain viimasel oktoobrinädalal Biskaia lahes ujuda. Biarritz on tõsi küll surfajate paradiis, ujumiseks on lained enamasti ülisuured. Samas on seal lahe surfajaid vaadata. Oktoobri lõpus toimusid Biarritzis Prantsusmaa MV-d surfamises. Vee peal harrastati veel muidki alasid, nagu surfilauast paksemal laual püsti seistes ühe aeru abil lainetes ringi sõitmine.
Nautisime mööda mere äärt matkamist. Adouri jõe suudmest matkasime St Jean de Luzini. Biarritzis olevad rannakaljud on lahedad. Tekkis mulje, nagu Gaudi oleks seal ideid saamas käinud;)
Käisime Püreneedes La Rhune mäe otsas, mis on 905m kõrgune ja sealt avanevad superkaunid vaated igas suunas. Mäe otsa sai sõita rongiga. (Le petit train de la Rhune). Rong on seal aastast 1924.
Koobastest külastasime Isturitzi koobast. Ma olen ennegi Püreneede koobastes käinud, aga imetlemist oli ikka; poeg ja ema vaatasid imestusest pärani silmadega ringi. Bayonne ja St Jean Pied du Port olid imekenad linnad ja samuti Donostia ehk San Sebastian Hispaania pool.
Rahvas oli väga sõbralik ja lahke, toit hea. Külastasime Biarritzi meremuuseumi ja St Jean de Luzis paiknevat baski muuseumi. Mõlemad on külastamist väärt. Parkimine on ilmselt suvel keeruline. Sügiselgi oli raske linnades vabu kohti leida. Suurtes tasulistes maa-alustes parklates oli sügisel ruumi küll.
Baskimaa oli lahe, iga kell läheksin sinna tagasi.

Aitäh! Prantsuse keelt enam-vähem oskan. Orienteeruda oskan ka. Olen tuttav viitadega "Toutes directions" ja "Autres directions", mis lähevad eri suundades ;) Nii, et küll ma hakkama saan, kui tean, kuhu minna tahaks.
Bronnisin juba hotelli Bilbaosse, nii et vanalinn oli kindlalt sees ja nüüd on seal veel kindlamalt koos Veigo soovitatud pintxostega. LllAndres'e linke asun kohe uurima. Tänud!

Oi, tore! Ma piirdusin ühe lehekülje vaatamisega, kust sedamoodi aru sain. Kindlasti oli kirjas, et 15.09 algab talvehooaeg. Ja siis oli kirjas midagi sulgemise kohta. Kahjuks olen hispaania ja baski keele tundmisel täiesti abitu. Ma ei osanud kahtlustada, et koopad võiksid sügis-talvisel perioodil lahti olla, sest olen sattunud mitmesse kohta, kus külmal ajal külastusperioodi pole. Viimati Austrias. Tänan vigase info parandamise eest!
Jätkuvalt ootan ka teisi põnevate sihtkohtade soovitusi.

Aitäh koopasoovituse eest! Seal on kindlasti lahe, aga kahjuks on koopad avatud vaid 15. septembrini ja talveperioodil kinni. Nii et need tuleb edaspidiseks jätta.
San Sebastian on kindlalt plaanis.
Bilbao Guggenheimi muuseum on plaanis, kas Bilbaos on midagi veel, mida oleks tore üle vaadata?
Sooviksin väga soovitusi ka Baskimaa Prantsusmaal paiknevale osale.
Aitäh ema ja poja peale mõtlemisele - poeg on meist ilmselt kõige tugevam, osavam ja vastupidavam, nii et sellepärast muretseda vaja ei ole. Mu ema on väga heas vormis, ainult ta ei taha ronida/laskuda (trepid pole probleem). Kardetavasti olen ise (vana vigastusega jalaga) sellel reisil kõige hädisem.

Info, et vaja on 3 piletit, osutus tõeseks. Ka 1. terminali kõrval olevas bussipeatuses oli selline silt väljas. Bussijuht küsis üle, kuhu me sõidame, ja kinnitas 3 pileti komposteerimise vajadust.
Igatahes polnud mul vaja otsida ühtki piletiautomaati, lennujaama infolaua mees müüs nii täiskasvanute kui laste carnet'sid. Bussipeatus oli kohe 1. terminali kõrval õues, nii et tõesti - odavaim variant CDG-st linna saada on buss. 350 sõidab Gare de l'Esti ja 351 Nationi jaama 3 t-pileti eest (carnet'na ostes oli 1 pilet ~1.28). Buss oli üsna tühi, peale meie veel 4 inimest.
See variant pole väga kiire - kõigepealt logistas buss läbi teiste terminalide, siis kihutas Pariisi ja logistas veidi eeslinnas. Umbes tund läks sõiduks. Samas, kuna jõudsime täpselt oma hotelli ette, poleks me 3 metrood/rongi kasutades kiiremini saanud.
Navigo kohta teadmiseks, et seda lastele ei müüda. Neile tuleb osta kas tavalisi pileteid või Paris Visite või laupäeval ning pühapäeval 3.55 maksvaid noorte päevapileteid (see kehtis tsoonides 1-3).

Dolmusega. See on väike bussike, silt ees, kuhu läheb. Hääletad tee ääres ja peatub, ronid sisse, maksad ja sõidad. Kõik võetakse peale, olenemata sellest, kas ruumi on. Sõidab Alanya keskele. Bussijaama.

Aitäh! Route-planner andis 5-3 zone, seepärast nii kirjutasingi. Ostan siis carnet, küll piletid ära kuluvad :)

Tere! Mul on vaja sõita CDG-st Gallieni metroojaama. Avastasin, et sinna sõidab sobival ajal buss nr. 351. Seega pean sõitma 5st 3sse zooni. Millist piletit sinna bussile vaja on ja kust seda saab?
Aitäh, kui keegi oskab vastata!

Meil jäi Alta tee äärde ja siis käisime muuseumis ka. Seal on mingi nii vist alla kilomeetrine ringike, kus ääres on täisjoonistatud kaljud. Ja maja oli ka eksponaate täis.
Mulle ja lastele tegelikult meeldis seal, meil vedas väga ilmaga ka... kuid ainult kaljujooniste pärast ma Altasse kihutama ei hakkaks.
Me ronisime Altas veel mingi kõrge mäe otsa - sealt avanes vapustav vaade ümbrusele ning kohalikule lennuväljale. Struve punkt on ka Alta lähedal, kui need sulle huvi pakuvad.
Põhjas läksid kilomeetrid kiiremini. Teed olid sirgemad ja liiklus väike.
Kui oled mägedes käija, siis Tromsö lähedal on Lungeni "Alpid".
Kui tuled tagasi mööda E6-t, siis pööra sisse Trollholmsundi. See on üks lahe koht :)
Soomes on Karupesakivi juures ka kena koht seljasirutuseks, "karupessa" pugemiseks ja Inari järve poole vaatamiseks.

Mul on kogemus heledapäiste sinisilmsete poistega. Nendega läheb edasiliikumine vaevaliselt - paljud tahavad kallistada või puudutada või temast rääkida ;) Kõige kauem läks siis, kui suurem poeg väikevennaga (2a) hotelli restost toa wc-sse läks. Toit (mida minnes veel polnud) jahtus ammu enne, kui nad tagasi jõudsid. Kõik vastutulnud mehed olevat väiksemat nunnutanud.
No ja need aktiivsed kohalikud tumedad väiksed tüdrukud olid kah nagu magnetiga mu rahuliku poisi küljes. Vastandid tõmbuvad.
Oht on pigem selles, et laps sul silmist ära ei kao. Rahvast on ju palju... Ja vette ei kuku, kui sadamas kalu vaatab. (Seal ujuvad päris suured isendid ringi.)
Soovitan lapse mõne riideeseme vms külge oma telefoninumbri kirjutada, et laps näidata saaks, kui eksima juhtub.
Hispaanlased on väga lastesõbralikud.

Minu arvates on ka Prantsusmaal väga palju lahedaid lõbustuskohti väiksematele. Pariisi ümbrust ma hästi ei tea, kuid nii väikestega ma Eurodisneylandi ei trügiks. Nad väsivad ootamisest ja üle pooltele atraktsioonidele nendega ei lubata, mõned kohad on liiga hirmsad jne. Sa ise tunned oma lapsi muidugi kõige paremini. Mina omadega eelistasin muid kohti.

Ma mõtlesin, et sellest juunikuisest peoinfost pole kasu, mitte muust. ;) Aa, üks lahe linnapark oli ka, kus jänesed ringi hüppasid ja lapsed neid paitada said. Mingid suured linnud kõndisid ka ringi, liiki küll ei mäleta, liiga ammu käisime seal. See oli kas Fuengirolas või Benalmadenas.
Jänesed hüppasid kindluse juures ka, aga seal olid nad arglikumad.

Aitäh! Nii ma tegingi, tahtsin just ise vastama asuda, et 2 tsooni piletit 5 korda komposteerides võib isegi 9 tsooni sõita :) Muuseas oli rongis kontroll, meiega oli korras, kuid tagapool sai keegi kõvasti trahvi. Tagasi lennujaama sõites olime juhuslikult valinud vaguni, milleni kontrollid ei jõudnud. Nii et olge ausad ja ilusat Kopenhaagenit kõigile!

Mida see Euroopa lähistel tähendab?
Ka romantiline tähendab eri inimestele hoopis erinevaid asju. Mõni matkaks käest kinni hoides Põhja-Soomes, teine lesiks palmi all, vaataks merd ja limpsiks kokteili, kolmas oleks spas šokolaadivannis, neljas vaataks kauneid vanu maale, viies šoppaks, ...
Nii on väga raske midagi soovitada, kui sa oma soove täpsemalt ei kirjelda.
Broneerimisega on ka erinevate kohtade puhul erinev. Vara tasub osta hea sooduspakkumise korral või kui on oht, et sulle sobival ajal enam piletit ei saa.

Olin nii umbes viis aastat tagasi lastega nädala Torremolinoses. Juuni alguses. Šoppamisest ega kalapüügist ei tea ma midagi, aga lastele meeldisid kõige rohkem krokodillipark, sõit Gibraltarisse, Ronda, Mijas, matkad mägedesse, iga-aastane pidu, kus ranna ääres jagati tasuta kala, jooke, jäätist, kooke ja väikseimale lapsele kingiti spordivahendeid, mängisid orkestrid, rahvas tantsis. Sellest infost pole küll aprillis kasu, aga kui keegi juunis läheb, siis oli see päris ehe kogemus. Elamuse saime härjavõitluselt (me polnud seda keegi enne näinud).

Mulle meeldisid teie planeeritava teekonna lähedalt Gibraltar (hoiduge ahvide eest), Ronda, Calpe rahnu otsa ronimine, Valencia teadusmuuseum koos lastega; Güelli park ja Sagrada Familia Barcelonas, Dali muuseum Figuereses, Pont du Gard (see jääb rannikust vähe eemale), Avignoni vanalinn pooliku silla ja pappide paleega, väikesed Vahemereäärsed supluskohad, Cannes, Monaco, Alpides mõni mägiküla, siis pöörasin oma autoreisil Pariisi poole tagasi. Esimesed muljed on ka paljudelt reisidelt kokku, liiga palju muljeid korraga väsitab vist liialt. Ilusat reisi!

Lissabonist välja sõites paari naissoost hääletajat nägin, ei teagi, kas olid hääletajad või mitte, kinni ei pidanud. Mujal hääletajaid ei mäleta, et oleks näinud.