Oktoberfest 2008

Sai teoks tehtud mu ammune soov näha ise oma silmaga seda kõike. Ja nüüd tahaksin muljetada! PIDU on selle asja nimi, kõige paremas tähenduses. Ma ei tea, miks meil ei peeta seda sündmust märkimisväärseks... Sel nädalavahetusel oli OF külastajaid Wiesen-il 900 tuh! Ja eelmisel aastal külalisi ju 6,2 milj ja seda 2 nädala jooksul! Kas kujutate ette selliste masside liikumist, söömist, joomist, pralletamist linnas, kus on 1,3 milj elanikku?? Nädalavahetuse München elas vaid OF tähe all, muu elu täiesti olematu. Kohalikud kiirustasid hommikul varakult, kes rongkäiku vaatama, kes osa võtma. Loomulikult rahvarõivastes, noored ja vanad! Laup demonstreeriti rahvariideid, pühapäevane rongkäik õlletootjatelt. Atraktiivsed õllelaadungid hobuvankril, vedajaks 6 raskeveohobust, kaunistatud pealaest sabaotsani iidsete nikeldatud kaunistustega, rahvariietes noored, vanad jne. Pühapäevase rongkäigu pikkus 7km! Muidugi esmased pilgupüüdjad Münchenis - mehed nahksetes tikanditega põlvpükstes, villased säärekaitsmed või põlvikud, rahvuslikud tikanditega särgid, edelweissiga rätikud, kaabud, villased lihtsad kampsunid jne. Need püksid käivad põlvest põlve, isalt pojale jne. Õige olevat musta värvi ja rohelise tikandiga, helepruunid, milledes enamik noori, need pidid olema laiatarbekaup. Rahvariie on seal au sees, see süstitakse neisse juba vist emapiimaga. Neiukesed oma dirndl-ites, s.o. avara dekolteega pihikseelik põllega.
Nüüd natsa OF-st kah. Tohutu väli, 12 suurt telki kahel pool äärtes, keskel toidu ja nänniputkade rivi. Noh telkideks on neid kapitaalseid puitehitisi küll raske nimetada... Avatakse hommikul kell 10 ja õhtul kell 22.30 on lõpp. Telkide mahutavus umbes 10tuh in korraga, seest kenasti dekoreeritud, keset ruumi poodiumil ansambel. Laup esimene telk täitus 5 min! Kui telk on täis, siis turvakaalutlustel uksed kinni! Telgi keskosas pikad lauad, pikad pingid, ümbritsetuna puidust taraga, servades vast 2m liikumisruumi. Ja teenindamine toimubki vaid seal tara sees, laua taga. Tantsimine, laulmine pinkidel ja tegelt kogu aeg. Tohutu kogus turvasid, kes kogu aeg käivad ringi ja kui miski ei meeldi, kohe vile põhja ja kutsutakse sind korrale. Vahekäikudes seista ei tohi(ehk parkida nagu nad ise ütlevad), samuti ei teenendata seal kedagi. Tuleb end sokutada pingile ja pidu käima! Sellel üritusel on oma eriline fluidum, see pole ainult joomapidu. Ja seal müüakse ju ainult õlut praktiliselt. Igal telk erinev - kuhu kogunevad rohkem kohalikud valgekraed, kuhu välismaalased, aga seda avastage juba ise. Üle maailma vooritakse sinna kokku - italianosid, shotlasi, hispaanlasi, inglasi seal karjakaupa. Ja austraallaste seas olevat see väga popp... Aga öömaja tuleks bronnida varakult, väääga varakult, kui tahta saada mõistliku hinnaga. Oma kogemustest võin öelda, et dets olin juba lootusetult hiljaks jäänud. Jutt sai pikk, aga emotsioonid väga värsked ja väga tahtsin neid ka teistele jagada. Prosit! Aufwiedersehen am nächsten Jahr auf die Wiesen!

Olime meiegi nädalavahetusel OF-l, aga kuna suurema seltskonnaga siis päris suures õlletelgis pingi peal tantsida ei õnnestunudki, aga väiksemates küll. Mõnes küsiti ukse peal, et kas sööte, siis saate sisse aga kui ainult õlut jooma, siis sisse ei saanud. Mõnda suurde telki lasti sisse vaatama, Augustini õlletelki (õlu, mida baierlane ise joob) sisse ei saanudki. Teisel päeval saime alles teada, et oleks pidanud väga-väga varakult hommikul kohal olema või eelnevalt bronnima. Nii, et nüüd oleks praegu viimane aeg järgmiseks aastaks kohad bronnida. Teisel päeval saime ka soolakringli müüjate abiga kohalikule süsteemile pihta, et turvale 20 raha nägu anda ja leiab sulle koha.Kohalikel oli muidugi kahju, et inimesed lendavad laiast maailmast kohale ja seisavad tunde järjekorras ja sisse ikka ei saa. Üritus ise oli võimas, väga emotsionaalne ja viimaseni läbimõeldud ning Saksa "ordnungi" järgi tehtud ja kui baierlane pidutseb- siis seda täiega. Küll meil on sealt veel õppida, meie õllesummer on puhta poisike selle kõrval.

  • ei ole need hoburakmed nii iidsed midagi, enamus täitsa tänapäevased, traditsioonilise välimusega, muidugi
  • enamus pükse ikka ei käi põlvest põlve, kui sa nüüd tänaval ikka tähelepanelikumalt vaatad :D
  • ei saa öelda, et ainult mustad püksid õiged on - see on täpselt külade/piirkondade kaupa erinev nagu Eestiski
  • ei saa väita, et Augustiner oleks ainuke või peamine baierlase õlu - külades ja kloostrites on oma väiksemad või suuremad õllepruulikojad, aga münchenlased joovad ehk võrdselt kõiki müncheni pruule: Augustiner'it, Hofbräu'd, Hacker-Pschorr'i, Löwenbräu'd, Spaten-Franziskanerit, Paulanerit. Aga selles osas on muidugi õigus, et kui münchenlane tahab end vahepeal näidata tõelise patrioodina, siis võtab ta Augustineri, sest teised pruulikojad on paraku hollandlastele-belglastele juba mõni aeg tagasi maha müüdud. Ümberkaudsetes külades ja linnakestes muidugi jagub täitsa kohalikke alternatiivpruulikodasid õnneks igale maitsele :)

Lisaks nii palju, et sellist sõna nagu Oktoberfest kohalik ei tunne - see on eranditult välismaalastele. Kohalike seas on ikka ja ainult Wiesn' - aas, heinamaa, muruplats.

Ja hoiatuseks huvilistele - õlut müüakse vaid 1l või suurema kannuga (v.a. Weissbier) - et ei tabaks ootamatult :)

Jaaa, mõned head aastad tagasi sai käidud, busside parkla (numrimärgid) oli ise paras paabel, ei mäleta, mitu staadionit see maa-ala kokku oli - 12? Ja lõbustuspark... :) ooojaaaa.