trip-krainetrip-ukraine-dark
Omal käel reiside planeerimine võib lõppeda kaosega

Juhtusin lugema viimast EstTravelleri ja leidsin sealt märkimisväärse artikli:
Reisibüroo 21. sajandi maailmas, mille alapealkiri oli üsna hirmutav: "Omal käel reiside planeerimine võib lõppeda kaosega".

Lugu toob välja hulgaliselt näiteid iseseisva reisikorraldamise ohtude kohta ning soovitb igal juhul reisibüroode poole pöörduda . Samuti hoiatatakse väikeste büroode eest, kelle odavam teenus on tihtpeale illusioon.

Miski paneb mind siiski arvama, et iseseisev reisiplaneerimine ei ole nii ohtlik, kui artikkel näidata püüab. Arvan, et oma käe peal reisimine pigem kasvab kui kahaneb, piisab kui üle vaadata siinsed foorumiteemad.

Kinnitage või lükake ümber - kas Estravel kutsub üle tervele mõistusele või näeb tonti?

(Lisalugemiseks sobib üle vaadata aastatagune diskussioon Soovitage mõistlikku reisibürood, mis räägib samal teemal)

...et tegu on ikkagi turvatunde müügiga artikli kaudu. Maksa natuke rohkem ja väldid kaost. Pisut üle vindi. Ei kujutaks vastupidist ettegi. Vaevalt antakse soovitusi, et tee ise reis. Nende saamatajäänud raha ju. Estravelleriga sarnased ajakirjad on alati väga väljaandja kesksed. Ja mida osavam on kirjutaja, seda usutavam jääb taotletud mulje. 21. sajandi inimene, kellel on raha, ei riski tavaliselt (välja arvatud just riskijad tüübid riski pärast), on laisk ja näeb piiri taga alati tonte ja toidab neid eelarvamustega, sest kõik veel läbiproovimatu usaldadakse meeleldi reisi "müügimeeste" hoolde.

Väikeste büroode kaitseks aga astun välja, sest loomulikult on nad suurtel jalus...hakkama saavad nad aga sama hästi, vahe on vaid käibes, klientide arvus ja iskliku tsharteri puudumises jne.

Minu viimase reisi kogemus, kus püüdsin esimest korda iseenda reisikonsultanti mängida, lennupiletiteni välja, andis vastakaid tulemusi. Mingil määral see toimib, aga närvikulu on kahh.

Algseis: Sünnipäevahinnaga ostetud Tallinn-Amsterdam-Tallinn piletid. Vaja saada sealt Muscatisse, Omaani pealinna.

Jamasin ja jamasin kõikvõimalike "diilidega" Amsterdami lennuhaama ja KLMi kodulehtedel, kuid midagi väga soodsat ei suutnud välja mõelda. Ok, aga meil on ju kõiksugu muud Euroopa pealinnad ka? Aga neid võimalusi nii paganama palju, et mingit ettekujutust ei ole, kust peaks alustama.

Aeg surub peale ja viimases hädas teen ühesuguse hinnapäringu kolme eesti büroose, ühte päris suurde, teise kah-suurde ja ühe pisikesse.

Tulemused ilma LJM ja teenustasuta Amsterdam-Muscat-Amsterdam: Väike büroo 9387.- EEK Päris suur büroo 13549.- EEK Kah-suur büroo 15135.- EEK

Ma ei tea, millest sellised hinnaerinevused, kuid ilmselt põhjus selles, et väike büroo pühendas broneerimissüsteemis natukene rohkem aega ja vaeva (pealegi olen ma kunagi ammu nendelt juba pileti ostnud), suurematel tuleb minusuguste hinnapäringuid nii palju, et kellele jõuaks "hoole ja armastusega" tunniajaseid hinnaotsimisi teha. Võibolla põhjus ka selles, et suured kasutasid vist Amadeust ja väike Galileod?

Selge see et ajasin asju väikese firmaga edasi. Miski sisetunne ütles mulle, et Londonist saaks ehk odavamalt, lisaks oli Omaan kunagine Briti protektoraat ja Imperial Airways (sorry, British Airways) peaks ikka lendama, iseasi, mis hinnaga.

Nii oligi, London-Muscat-London 6951.- EEK koos maksudega. Sobib, nüüd siis oma käe peal odavlennufirmat otsima, kes odavalt Amsterdam-London-Amsterdam otsa teeks. Esialgne perspektiiv EasyJetiga tundus päris hea, reklaamitud hinnad tulid 10-20£ vahele.

Jäin aga piletiostmisega hilja peale, tagasilennu sain küll u. 500 kr eest kätte (see 10£ hind naelades läheb umbes kolmekordseks pärast kõiki lisamakse), edasilennu hind oli vahepeal kõrgustesse tõusnud, 1500 kr. Mis nüüd, väljasõit kahe päeva pärast? Paanikaga hakkasin teisi võimalusi otsima. British Midlands viiks ära kuskil 1100.- eest, netis saanuks osta ka. Igaks juhuks tegin ka päringu tuttavale reisikonsultandile, tema pakkus täpselt sama lendu, aint 100 kr kallimalt. Võtsin tema käest, ikkagi kindlam, kui paberpilet käes :)

Nii et ei saanud ka seekorda ilma büroodeta hakkama. Kuid odavlennufirmasid (lennumaailma Taisto-busse :) võin soovitada küll. Ja ka Eest väikeseid reisifirmasid, eriti, kui teil seal tuttav, kes teie tüütute päringutega tegeleda viitsib :)

Ei nõustu EstTravelleri artikliga 100%, kuid kindlasti on paljudele, enamustele inimestele reisibüroode kaudu reisimine kindlam. Lähemate punktide asjus eelistan ise majandada ja leian, et tuleb odavam välja. Hea on ka, kui keegi tuttav ees, kellelt nõu küsida. Kaugemate sihtpunktid piletide asjad ajan läbi reisibüroo ja enamasti just läbi Estraveli...

loll saab kirikuski peksa, ja neile ongi estraveli kampaania suunatud ;-)

Tegelikult tömmatakse ka omal käel reisijale tihtilugu müts pähe, nii et ei tea midagi ;)

Reisibürool on mõned plussid, millele artiklis ka viidatakse. Nad saavad broneerida ja müüa lennukipileteid ning nende kasutada on mõned hotellide andmebaasid, mis lihtsale internetikasutajale suletud. Väga palju sõltub konkreetsest agendist, kui palju ta viitsib sinuga tegeleda ja kuivõrd on ta pädev sinu sihtkoha kohta infot jagama. Seega on reisibüroost pea alati abi lennukipiletite muretsemisel ja vahel ka öömaja saamisel. Kui tahad näha mingi piirkonna "must see" kohti, võib reisibüroost samuti abi leida.

mis reisubüroo pakub hotellikohti alla 100 eek? eriti vist mitte ükski.

Peaks tegelikult sellise büroo tegema :)

Paar suve tagasi sai 4-kesi oma autoga Islandil käidud. Otsides kõige soodsamaid ja samas mugavamaid viise jõudsime Fääri laevakompaniini, mis Norra ja Islandi vahet sõidab. Hinnapakkumine oli hea ning kuna Islandi taluööbimised soovivad suvel broneerimiseks 100 % ettemaksu ning neid ühekaupa tehes oleks ülekandekulu ka suureks läinud, siis lasime kõik (enda otsitud ööbimised) broneerida samal laevafirmal. Kui lõpuks suure hilinemisega arve saime, oli see tõeline kirves. Ootasin ca 40 000.-st arvet, tuli 60 000.-. Selgus, et laevapiletite hinnapakkumises oli firma töötaja vea teinud ning arvestanud 2-he, mitte 4-ja reisijaga.

Õnneks oli alles kogu meilivahetus ning alustasin võitlust mulle lubatud hinna kätte saamiseks, sest kaotada polnud enam midagi. Pärast mõningast eriliste tulemusteta meilivahetust ja fakse helistasin lõpuks otse sealse Torshavni kontori pealikule, kes mu jutu ärakuulanuna jättis kõne korraks ootele ning seejärel pakkus, et mulle saadetud arvest tehakse - 50%. !!!

See asjaajamine oli väärt 30 000.- EEK-i.

Olen enam kui veendunud, et kui oleksin kasutanud Eesti reisibüroo teenuseid, oleksin pidanud täie rauaga maksma.

Ise endale reisi tegemine on sobiv inimesele, kes on harjunud organiseerima ning see tähendab hulka tööd, mille maksumus ongi ise korraldatud ja ostetud reisi hinna vahe. Tavaliselt tasub ära suhteliselt haruldastesse kohtadesse sõitmisel. Kuurortidesse tasub reis osta büroost, nende hindadega ei suuda ise kunagi võistelda.

Inimesel, kes on harjunud pigem korralduste järgi käima, tasub jamade vältimiseks tõesti osta valmis reis.

Well, well...

Pole vist mõtet seda lõbusat artiklit liiga tõsiselt võtta. Selge see, et head sööki saab valmistada ainult pakisupist või puljongikuubikust ja suurima naudingu annab peapesu lennukis.

Ütlen siiski kohe ausalt ära, et mõnes mõttes mulle Estraveli tegevdirektori jutt kohe hirmsasti meeldis. Jälle kord on meie keeruline maailm lihtne ja kõigile üheselt arusaadav. Et selles lihtsustatud maailmas on olemas üks lahe koht, kus saab kõik reisiprobleemid nagu nõiaväel lahendatud. Et termin reisiplaneerimine tähendab mitte sobival viisil reisiks valmistumist, vaid lihtsalt kõiksugu asjade broneerimist suures reisibüroos. Kui ma oleks Estraveli omanik, siis võib-olla tekitaks selline naiivne lihtsustamine teatavaid kahtlusi. Aga muidugi mõista ma pole Estraveliga omandisuhetes.

Teiseks meeldis mulle väga see, et Estravel on loobumas majandusliku efektiivsuse tagaajamisest ja on valmis kulutama piiramatult aega kõiksugu informatsiooni otsimiseks oma klientidele. Kahtlemata kavatsen ma nii head pakkumist kasutada ja lasen järgmistel kordadel tublidel reisikonsultantidel otsida välja kõik need asjad, mida ma muidu ise mööda raamatuid ja interneti tuhlates olen hankinud. (Jajaa, kui lennuhind peaks sobima, siis broneerin pileti ka Estravelis!) Ma arvan, et vähemalt paari nädala jagu tööd suudan ma Estraveli töökale perele vast üksindagi kindlustada. Kui ma oleksin Estraveli omanik, siis tekitaks sellise ebamajanduslikkuse propageerimine kindlasti küsimusi. Aga õnneks olen ma ju ainult nende klient.

Kindlasti on hea teada, et kõik teised reisimisega seotud institutsioonid on puhas kräpp. Nii lennufirmad kui väiksemad reisibürood. Ei saa nad hakkama ei klienditeavituse ega linnakaartide müügiga. Arvatavasti on pr. Samliku jaoks täielik jama ka Trip ja selle lugejad/kirjutajad. Estraveli omanikuna oleksin ehk natuke murelik, et eneseupitamiseks mõistlikumat moodust ei leita kui koostööpartneritele, konkurentidele ja potentsiaalsetele klientidele lihtsalt verbaalselt sahtlisse sõita. Aga noh, ju siis on sellisel tasemel enesekindluseks põhjust.

Soodsa pakkumise vastutasuks Estraveli tegevdirektorile väike juhtimisalane nipu: müügiedendamiseks on klientide asetamisest lasteaia tasemele välja mõeldud ka mõned efektiivsemad meetodid. Leiab neid, muide, raamatutest.

Estravel jagab reisiplaneerijad kolmeks ja ma ise kuulun ka sinna keskmisse gruppi: see, kes osa asju planeerib ise ja kui miskit väga soodsalt ei leia, siis küsib ka reisibüroolt abi.

Nii vist ongi normaalne. Pole mõtet kahte äärmusesse laskuda: ainult ise või ainult reisibüroos.

Aga mida arvate sellisest tsenaariumist .. nagu reisfirma kaudu broneerid lennuki ja ülejäänud asjad ise. Kui aus olla siis mugav on küll ikka kõik reisifirma kaudu ajada :) Teeb sul kohe kõik ära. Piletid, bronnid, kindlustused , viisad jne. See töötab väga hästi kui endal aega pole tundide kaupa internetis sobrada ja hotelle otsida.

Mulle sobib see 59% ise, 41% reisifirma.

See artikkel on ikka väga imal müügitekst. Ma pole ise see klassikaline seljakotirändur, kelle meelispaik on telk. Kuid oma valikuid eelistan ise teha. Kui tahan luksuslikku rannas vedelemist, siis broneerin ise 5* hotelli. Saan sellises asukohas, kuhu mulle sobib, mitte kus reisibürool leping on. Ja kui tahan ilma, maad ja inimesi ning elu-olu näha, siis otsin kohapealt ühistranspordi ja teeäärsed motellid/hostelid/bungalod kah ise. Peab muidugi ennem iseendale selgeks tegema, mida tahetakse. See kehtib muidugi elus ka teiste asjade kohta. Reisibüroodes on ikka valik väga piiratud. Kas teate, et eestis ei müü ega broneeri mitte ükski reisibüroo USA rongipileteid? Kuigi seal on välismaalastele väga soodsad paketid, millega pool Ameerikat saab läbi sõita. www.amtrak.com. Ja ega keegi ei viitsi sulle midagi otsida ka, kui palud. Matkapunkt on ainuke meeldiv erand. Ten points to Matkapunkt! Seal isegi on soovitatud oma reis ise kokku panna ja paketikatest loobuda. Ning vastavaid soovitusi jagatud tasuta. Üldiselt hakatakse su isikliku ideega tegelema alles siis, kui reisi hind ca 50000 kr.
Ja mis vaev see on netist oma reisisihtkoha kohta infi otsida? See ju osa reisist! Kui lugeda ainult Estraveli stiilis kinnimakstud artikleid, siis jääbki ikka väga väär mulje elust. Muidugi osa inimesi armastabki elada illusioonides. Aga see on juba hoopis teine teema.

Meie käisime omal käel Norras. Lihtsalt niimoodi, et tuli Rootsis pähe, et lähme ja sõitsime rongiga sinna ja siis vaatasime juba seal edasi ,mis saab....ja niimoodi järjest kõik päevad - nädal aega teadmatust ja jube mõnus reis tuli!!! Kui minek on kuskilge kaugele siis on jah võibolla mõtekas reisibüroosid kasutada aga "tsiviliseeritud" Euroopasse omal käel minek küll konti ei murra! Soovitan soojalt :)

Ei tasu laskuda äärmusse, vaid valida igas olukorras parim. Mul on kogemusi nii ise planeerimisega kui ka büroo kaudu asjaajamisega ja head kogemused nii või teisiti. Näiteks olen Estraveli kaudu saanud imehäid hotellitubade pakkumisi (odavamaid kui netist otsides), aga mõni teine kord jälle pole neil soovitud sihtkohaks üldse midagi pakkuda ja olen leidnud netist superdiili. Tihti juhtub, et võttes reisibüroolt terve paketi (lend pluss hotell), tuleb reis odavam kui ise kombineerides odavaid lende, ronge ja hotelle. Igaühele oma ja loominguline lähenemine tuleb kasuks.

väga hea tekst sul! Ühinen.

No see artikkel ei ole ju erinev meile iga päev telekast näidatava ja lehest loetuga, miks sellest üldse selline mull teha? Igati loomulik on, et reisifirma reklaamib ennast. Eks seda pool-eksitavat reklaami ole ju kõik kohad nagunii täis.

Kui nüüd ausalt mõtlema hakata, siis enamik kliente kindlasti on sellised, kes tahavad, et nende eest asi ära tehakse, seega nende vaatevinklist oli see artikkel ju ok. Neid, kes ainult lennukipiletid büroost ostavad, on tõenäoliselt ikkagi üsna vähe.

Eks iga lugeja teeb ise järeldused, mida ta usub ja mida mitte. Nii on see kogu aeg olnud ja on tõenäoliselt ka edaspidi.

  1. Estravelit kiidaks. Minu kogemused nendega on küll vaid positiivsed. Üks väheseid firmasid, kus on öeldud, kui nende juurde mingi reisimõttega lähed, et vaadake, veidi teisiti saate sama asja tuhat krooni odavamalt.

  2. Omal käel reisimine võib minna kokkuvõttes nii kallimaks, kui odavamaks. Hispaanias käik, kus odavate lennupiletite himus lendasime EA ja Ryanairiga, läks kokkuvõttes kallimaks, kui oleks turismimessilt paketireisi ostnud. Tõsi, nägi ikkagi kah rohkem ja oli selliseid seiklusi, mida paketireisil kunagi ette ei tule. Näiteks telgis ööbimine Marbella rannas.

Mauritiusel jällegi sai ära käia nii, et iseorgunnitud reisi kogueelarve (sisaldab õlled, kohapealse transpordi, toidu, meelelahutused jne) oli kolmandiku võrra odavam kui Eesti reisibüroo poolt pakutud paketireisi alumine hinnapiir.

kui oled selline "seljakoti matkaja" siis on ikkagi soodsam vaid lend sebida ja koha peal vaatad kas liigud häälega või bussiga või rongiga .. magad telgis või 100 eegi eest kusagil ...

Siin ülevalpool mainiti, et ega reisibürood ei viitsi sinuga tegeleda, kui reisi eelarve on alla 50 000... Nii ja naa, eks see kindlasti oleneb reisibüroos ja teenindajast, kuid minu oma kogemus näitab, et viitsitakse ikka tegeleda küll. Ise kasutan lennupiletite ostmiseks Hermann Reiside ASi. Ja seal tõesti viitsitakse sinuga tegeleda. Olen ära nende käest ostetud piletitega ära käinud Indoneesias, Paapua Uus-Guineas, LAVis, Mosambiigis jne. Kusjuures inimesed näevad seal tõsiselt vaeva, et sulle võimalikult odav ja mugav lennumarsruut kokku panna. Alati olen ise paralleelselt ka uurinud lennuvõimalusi, kuid märgatavalt odavamaid variante pole leidnud. Ja isegi kui ma lähen sinna lihtsalt mingi reisiideega, tegeletakse sellega 100% Iseenesest väga positiivne! Viimane näide on see, et hangiti mulle Tai-Kambodza-Laos-Vietnam'i Discovery Airpass, mida ma külle ei uskunud Eestist saavat. Kuigi peab tunnistama, et muud asjad a la ööbimised jms. ajan siiski ise välja kuna üldjuhul ma hotellis ei ööbi. Aga minu poolt müts maha Hermann Reiside ees, kes viitsivad kliendiga tegeleda.

Ei maksa seda lugu nii drastiliselt ja maailma nii must-valgelt võtta. Ajakirigi on ju puhtalt turundusajakiri, pelgalt reklaamiks loodud. Nii nagu Reisipisik promob seljakotireisimist, promob reisibüroo oma teenuseid. Ääretult koomiline olekski, kui firma raiskaks tuhandeid kroone, et levitada hoopis sõnumit Broneerige internetist ja reisige magamiskotiga! Eks igaüks valib endale selle, mis tema jaoks mõnusam ja mingil ajamomendil vajalikum. Sellest loost sai veelkord teada, mida reisibüroo suudab pakkuda. Nagu ka Kika, Veigo ja Kaido kommentaaridest loeb, et nemad eelistavad ja suudavad endale ka ise suurepärase reisielamuse korraldada. Kuigi usun, et lennupileti ostavad IATA reisibüroost tihti nemadki.

Mina olen kasutanud nii reisibüroo teenuseid kui ka ise endale pileteid ja majutuskohti otsinud. Mõlemal on oma eelised, vahel kaalub üks alternatiiv teise, vahel vastupidi. Enne autoga Inglismaale sõitmist suhtlesin nõrkemiseni sealsete B&B-dega, ja uskuge mind, see oli real-pain-in-the-ass. Kulus aega ning raiskas raha ja närve. Ja ei saanud eriti soodsamalt midagi kui reisibüroode pakutavates 2-3* hotellides.

Selge on see, et kes soovib asju ajada mugavalt ja tahab oma aega säästa, peab teenust isetegemise asemel ostma. Olgu see siis maakleri-, remondi- või reisiteenus. Ja nagu korteriremondigi puhul, tekivad suurimad probleemid just siis, kui midagi nihu läheb. Isetellijal pole eriti kedagi süüdistada või kelleltki õigust nõuda - ta võib reeglina jäädagi jalgu trampima ja kompensatsioone nõudma. Kui aga olen reisibüroo teenust kasutanud, hakkab minu eest tööle tarbijakaitse. Kogenud viletsat teenindust pea paljudes riikides, on viimasel aspektilgi minu jaoks üsna suur tähtsu