Passi kehtivusaeg ja transiit

Tere Kas keegi oskab öelda, kui rangelt vaadetakse passi kehtivusaega lennujaamades transiidi puhul? Internetis ei suutnud infot leida. Nimelt, kehtib mul pass 15.06.15-ni ning plaanin millalgi enne antud kuupäeva Austraaliast Eestisse välja lennata. Mure aga selles, et peaaegu kõik võimalikud transiit-riigid (UAE, Hiina jm) soovivad, et riiki sisenemisel kehtiks pass vähemalt 3 kuud. Mis juhtub, kui lendan välja mai alguses (passi kehtivusaja lõpuni siis jääb 1-1.5 kuud)? Ja kas lennufirmad annavad üldse võimaluse pileti osta? On keegi sellise murega kokku puutunud? Ette tänades info eest

Kindlam teha saatkonnas või mõne aukonsuli juures Eestisse naasmise dokument, et vältida erinevaid võimalikke arusaamatusi. Mina tegin Hispaanias , aega kulus 15 minutit ja 0 senti.

Kas on plaanis vahepeatus teha? Kui mitte, siis saab hakkama, lihtsalt pilet Tallinnani ja vahepeal valja (st riiki ei sisene), naiteks Melbourne-Helsinki-Tallinn Mul sama asi, et tuleb 2016a pass uuendada, 2011a reisisime Austaaliast Euroopasse, kulastasime enne Eestit mitu riiki, pass kehtis vist septembrini, Eestisse joudsime juulis, st 2a enne kehtivusaja loppu.

Chanessa, plaan reisida otse Austraaliast Eestisse, s.t. vaheriikides lennujaamadest mitte väljuda

On olnud reaalseid olukordi kus kodanik reisib X riigist kodumaale (Eesti) ning passi kehtivusaeg oli lõppenud mitu kuud tagasi.

Võib probleeme tekkida, võib ka mitte. EU siseselt on asi kindlasti lihtsam. Seaduse järgi peaks olema asi nii, et kui siiski passi kehtivusaeg ei vasta nõuetele ja see kontrolli läbi viivale ametnikule ei meeldi, on tal ka seaduslik alus Sind tuldud riiki tagasi saata/lennutada. Parandage mind kui ma selles osas eksin.

Nii igaks juhuks ja võimalike probleemide vältimiseks soovitaks siiski hankida konsulilt/saatkonnast kodumaale tagasipöördumise dokumendi.

Reeglina transiitriigi lennujaamas riiki ei siseneta (kui Te just teisest lennujaamast edasi lendama ei pea). Seega ei ole ka transiitriigi jaoks oluline, et Teie pass veel pikalt kehtiks.

Passi pika kehtivuse reegel on kehtestatud selleks puhuks, et kui inimene peaks õnnetuse vms põhjusel plaaniväliselt pikemaks ajaks riiki jääma, siis ta hiljem ikka minema saaks, mitte teisele riigile koormaks jääks. Kui olete niikuinii kohe edasi lendamas, ei tee Teile keegi takistusi.