trip-krainetrip-ukraine-dark
Pettused Indias

Komistasin sellise "kogutud teoste" otsa, IMHO äärmiselt kasulik preventiivne materjal esmakordselt Indiasse reisijale. Et vale mulje ei jääks- India ei ole riik, kus ainult petised tänaval liiguvad, küll on sealsed sullerid erakordselt osavad, aktiivsed ja jultunud. Omadest kogemustest võiksin lisada sinna terve hulga levinud scämme, aga mõned viimased lehed on veel lugemata, ehk on keegi viimastel lehtedel minust ette jõudnud :) Kasutage selget talupojamõistust, ärge uskuge seda, mis tundub olema liiga hea et olla tõsi (tavaliselt ta ei olegi) ning seejärel nautige Indiat täiega! http://www.lonelyplanet.com/thorntree/thread.jspa?threadID=4456

Ma lugesin nüüd seda Lonely Planeti threadi ja sain aru, et kuidas mu rahakott mõni aeg tagasi Indias ära varastati - lennujaama turvakontrollis. Alguses ei pandud lipikut külge ja siis saadeti pärast tagasi. Raha küll kaduma ei läinud, kaart aga küll ja kuna olin emotsionaalselt ärritatud seisundis avastasin mure alles lennukis ja veetsin 20 tundi Kuala Lumpuris ilma igasuguse rahata, siis saabus sõber järgi ja aitas:).

Aga esmakordselt Indiasse saabudes (mitte varastamise ajal) olin lennujaamas loll nagu lauajalg, ei teadnud, kuhu taksoga sõitagi ja rikša viis mind imeodavalt sihtpaika, kuigi ma kiljatasin vist iga kurvi peal lehma nähes. Nii et vahel ei võeta lollidelt kogu nende raha ära ka. Või siis oli mul kurb ja vaene idaeurooplase nägu ees.

Ka euroopa metropolides seigeldes tasub enne pisut kodutööd teha, et näiteks ei avastaks ennast hilisel õhtupoolikul Pariisis Stalingrada kandis ringi kolamas :D Võõras riik, võõrad kombed, esmakordselt Indiasse minnes (eriti iseseisvalt) on ettevalmistamata inimesel petta saamise tõenäosus sama, mis püstoliga vene ruletti mängides surma saada, ainuke küsimus on, et kui paljuga piki pükse saad. LP kirjatükist vaatavad vastu jahmatavad summad, mida ahned turistid (miks muidu kui mitte ahnusest lähevad nad sätitud lõksu nagu nädalased makrellipojad?!) on välja käinud. Vähemalt reisi esimese otsa hinnad ja ohud võiks välja googeldada- otsingusõnadeks "taxi price from Delhi airport to xxx hotel", "scams in India" jne, edasi tekib juba arusaamine ja naha üle kõrvade vedamine polegi nii kerge. Muuseas- tundub, et need sullerid on ka head psühholoogid ja võimelised "rohelised" turistid üsna osavalt välja traalima. Esimesel külastusel sadas neid kaela nagu monsuunvihma, ole ainult mees ja hoia neid eemal... kui esimene päevitus nahal, siis muutus elu palju rahulikumaks. Aga mis mind üllatas oli see, et ka järgmisel külastusel nägin neid sullereid igal nurgal mind piidlemas, aga enam nad juurde ei tulnud- kas rääkis minu kogemustest kehakeel, millega tüütuid kaupmehi ja kerjuseid tõrjusin, või midagi muud, aga sellist totaalrünnakut pole enam kogenud. Loomulikult üritatakse tänini 1000 rupsi eest pakkuda kingfishi praadi või tuuakse 1:1 veega lahjendatud värsket mahla, aga see on loomulik osa Indiast. Muide- viimati kirjeldatust on ahneid shacki- või resto omanikke kerge ravida- piisab, kui mainida millega ta sind lüpsta tahab ja lisada lubadus, et järgmise petukauba korral sa tema söögikohas rohkem oma nägu ei näita ja enne lahkumist esitad oma pretensioonid valjuhäälselt nii, et kõik tema, ja ka naaberresto kliendid seda kuulevad ;)

Mnjaa, elan Indias juba teist aastat ja võin kaasmaalastele lohutuseks öelda, et hindud petavad ka hindusid, mitte ainult turiste :) Olen korduvalt kohalike sõprade käest kuulnud, kuidas nad on petta saanud. Petmine ei ole kunagi aksepteeritav, aga hindud ise suhtuvad sellesse suht rahulikult, umbes et ju tal (petturil) siis ei olnud muud väljapääsu või midagi sarnast. Suuremate pettuste korral pöördutakse loomulikult politseisse. Aga kui sa oled valge nahaga ja liigud siin Indias ringi, siis oled sa kõigile potentsiaalne rahakott ja nad püüavad iga hinnaga raha sealt kätte saada. Seda ei saa ka neile pahaks panna, sest sellisel ülerahvastatud ja vaesusel maal on ellujäämiskunst hoopis teistsugune kui arenenud Euroopa riigis. Seepärast tehke kindlasti kodutööd, enne kui tulema hakkate. Mõned soovitused ka:

  1. Ärge kunagi uskuge võõra juttu, isegi siis mitte, kui see tundub loogiline ja inimene ise siiras ja heatahtlik.
  2. Alati, kui on vajadus tänaval kellegi käest midagi küsida (teejuhiseid näiteks), siis küsige sama küsimust vähemalt kolmelt erinevalt inimeselt.
  3. Kandke rahakotis, mida kasutate võimalikult vähe raha ja ärge kunagi lugege raha kaupmehe (või kellegi teise) nähes.
  4. Te ei pea igale teile naeratavale kodanikule vastu naeratama ja vältige silmsidet võõrastega.

Eks soovitusi oleks rohkemgi, aga kui tahate riske vähendada, siis tulge minu juurde Keralasse:) Minu uus e-mail: anu.jeswin@gmail.com Facebook: https://www.facebook.com/holidayxp

Päikest Indiast!

Anu