Rahvusõhtu Toscanas

Kas keegi on ise osalenud või teab, kuidas iseseisvalt Itaaliasse reisinutel oleks võimalik osa saada miskit sorti vahvast rahvuspeost- või õhtust? Pean silmas sellist, noh võibolla mõnele jube turistikalt tunduvat pidu, kus rahvariietes kohalikud laulavad ja tantsivad rahvatantse ning pakutakse rahvussööke- ja jooke. Olen ka otsinud internetist mingeid suuremaid tänavapidustusi 13-23 juunil Roomast põhjapoolsemas Itaalias, aga ei ole leidnud. Kas keegi omab mingit muud infot ehk?

Koht, kust otsida eelnimetatud elamusi, on kindlasti kylapeod - "sagra" nime all - void googeldada regiooniti - Sagra Toscana - vb tuleb ka midagi ingliskeelset ette - aga pm kuupàevadest ja kohast saab ikka aru.

Meil Bolognas on 21. juunil algav ja nädalakese kestev kultuurifestival ning Par tòt parata: http://www.fest-festival.net/

Kuid üldiselt on kõigis linnades, külades ja külakestes mingisugused oma kombed, pidustused ja laadad. Itaallased on suhteliselt tublid ka nende wikipediasse kirjutamisel ning kirjeldamisel, seega ma soovitan ka seal ringi surfata.

Meie eelmisel aasta olime Pisas selliste pidustuste aegu (http://iguide.travel/Pisa/Activities). Igatahes oli väga tore, palju inimesi ning ainult küünlatuledes majad ja linn tervikuna oli küllaltki meeliülendav vaatepilt.

Juunis on Pisas rohkelt üritusi, millest kõige huvitavam on ehk tõesti Luminara (toimub igal aastal 16 juuni hilisõhtul, kell 23 ka uhke ilutulestik). Nii nagu eelmises postituses näidatud kodulehelgi kirjas, kaunistatakse Arno jõe kaldale jäävad ehitised küünaldega ning kui ööpimedus kätte jõuab, kustutakse ära tänavavalgustus, tekitades sellega maagilise õhkkonna. 17 juuni on Pisa kaitsepühaku San Ranieri püha. Paraku aga pole ma rahvariietes inimesi kusagil pidustuste ajal tantsimas näinud, küll aga kohtab juunikuu ürituste ajal kõikvõimalikke keskaja riietes toimuvaid jõukatsumisi ja muidu paraade. Paljudes linna kirikutes toimuvad kontserdid jne. Ka "Sagra" ei ole mingi turistidele mõeldud üritus, vaid ikka kohalike endi poolt korraldatud. Põhirõhk on ikka söömisel ja igal Sagral on oma kaubamärk, mille baasil on toidud valmistatud. On selleks siis maasikas, kõrvits, loomaliha või muud. Variante on tohutult ja praktiliselt igal Toscana külal on oma Sagra mida peetakse igal aastal samal perioodil. Sagra toimub pea alati vabas õhus, kusagile linnakese hoovi või otse tänavale on lauad toodud ja nii pidu käibki. Natuke internetist otsides või ka Toscana linnakeste tänavatele ülespandud reklaame jälgides leiab alati midagi. Ka Sagradel pole ma mingit rahvatantsu tähele pannud, küll aga mängib alati mingi ansambel ja saab niisama jalga keerutada ja niisama õhkkonda nautida.