Reis Israeli ( Tel Aviv) Info ja soovitused ?

Olen minemas Mai alguses Isralei . Olemas pilet sinna -Tagasi veel pole kuna pole kindel kust kaudu tagasi tulen. Kas või sellega tekkida piiril probleeme. Võib soovitada ka kohti Tel Avivis mida külastada .

Eks seda pead iga riigi kohta eraldi uurima, kuhu edasi minna võimalik on (kus piirid avatud ja võimalik viisat saada). Jordaania ja Egiptus peaksid kindlasti valikuvariandid olema. Liibanoniga on keerulisem, sinna on keeruline Iisraelist saada. Ja lisaks "WARNING: Travel to Lebanon is considered by the US Department of State to be DANGEROUS due to a spillover of violence from the civil war in Syria!" Süüria langeb arusaadavatel põhjustel välja.

Kui nüüd siseturmismile Iisraelis mõelda, siis vahemaade tõttu on ainus loogiline valik lahkumiseks ikkagi Tel-Aviv. Eilatist on keerulisem ja kindlasti kulukam, odavam on Ben Gurioni sõita. Kohapeal ringi liikumiseks on sul mõne tunni kaugusel Jeruusalemm koos ümbritsevaga ja ka rannik - Haifa näiteks. Haifas olevad vaated ja rannad on fantastilised. Tiberias oli minu jaoks mõttetu (puhtalt isiklik arvamus) ja ka suhteliselt kallis sihtpunkt. Sõltuvalt ajalimiidist pakun ühe variandi: Tel-Aviv, Haifa, Tiberias, Jeruusalemm, Surnumeri (Masada, Ein Gedi), Eilat, Tel-Aviv. Liikumiseks rong või liinibuss. Surnumere piirkonna läbimiseks rendiauto. Kui ei põlga pisut jalutada ja organiseerida, annab ka Surnumere äär bussiga edukalt läbida. Siinses foorumis on kuhjaga kasulikku informatsiooni.

Ja sõber google arvab, et ilma tagasisõidupiletita tekib probleeme. Pea igas foorumis on üks üsna loogiline soovitus - võta ühendust saatkonnaga ja uuri ametlikku infot. Julgen ka ise soovitada.

Just seda viimast ma pidasin ise ka silmas . Aga oli väike mõte veel paigas , et siiski tagasi l bi mõne teise riigi seega tekkis ka küsimus kui sur prebleem see olla võib

Juhul kui Tel Avivi kaudu minna ja tulla siis on lootust , et passi ära ei rikuta Iisraeli templiga aga kui väljuda Iisralist mingi araabia riigi kaudu siis suure tõenäosusega pass ka ära rikutakse ja tuleb teha uus pass kui hiljem tahad osadesse Islami riikidesse siseneda. Tollikontroll on üks põhjalikumaid ja ka riiki sisenemisel küsitaga väga pähjalikult erinevaid andmeid.Kindel ei ole aga saabudes riiki peab olema kaasas küllaldaselt rahalisi vahendeid mida võidakse küsida ja võibolla ka tagasisõidu pilet. Palestiina aladele minnes peaks aga ikkagi olema tempel passis igasuguste probleemide vältimiseks kui omapead minna. "Eesti kodanikul peab Iisraeli saabudes olema kaasas pass (kehtiv vähemalt 6 kuud pärast saabumispäeva), tal peab olema ette näidata tagasisõidupilet ja riigis viibimiseks vajalikud rahalised vahendid." nii on kirjutatud Iisraeli kohta....

Jälgida tuleks ka temperatuuri ,sest sageli palavus teeb liikumise päevasel ajal väga raskeks.

Iisraelist edasi pole hetkel maad mööda eriti kuhugi minna. Palestiinasse muidugi saab ilusti. Edasi Jordaaniasse ka, aga sealt on minna ainult laevaga Egiptusesse. Iisraelist otse saab ka Egiptusesse, turist tõenäoliselt ainult Eilati kaudu, aga ega edasi pole jälle kuhugi peale Jordaania minna. Kui aega palju ja plaan pikemalt reisida, siis lennukiga on tõenäoliselt Kairost kõige soodsam lende leida, ka tagasi Euroopasse. Kas Siinai lõunaranniku ja Kairo vahelistesse liinibussidesse hetkel turiste lubatakse, seda ei tea. Eilatist ja laevaga Nuweibast Egiptusesse sisenedes antakse automaatselt Siinai tasuta luba. Kindlasti tasub eelnevalt uurida, kas samadest piiripunktidest saab osta ka Egiptuse viisat. Siinai loaga saad lõpuks ainult tagasi Iisraeli või Jordaaniasse või Sharm el Sheikist rahvusvahelisele lennule.

Palestiina kohta pole veel mõelnud . Kuidas seal üldse olukord on . Ja kui jordaaniat külastada , kas saab kõik asjad aetud kohaliku piiri peal. Saabun riiki Tel Avivi kaudu. Ilmselt tagasi ka sealt aga tahaks külastada ka Jordaaniat või Palestiinat. Palju peaksin aega üldse varuma , et seal korralikult avastada. Hetkel olemas ainult sinna pilet.

Natuke nüüd maad uurides on üha suurem soov külastada ka Palestiinat. Saan aru , et Tel Avivi kaudu minnes võib juhtuda et jään templist ilma mis oleks kasuks kui külastada palestiinat?

Egiptuse puhul on probleem , et viisa saab lähemal ajal ainult Egiptuse saatkonna kaudu välja arvatud organiseeritud turismigrupid ,kes saavad viisa piirilt.Seega Kairo kaudu tagasi lendamine on eriti komplitseeritud . Iisraelist Jordaaniasse minek on ka vastuoluline ,turismigrupid saavad lihtsalt viisa piiri peal aga teistel on olukord komlitseeritum ,vajalik on viisa jaoks piltide olemasolu jne Piiri ületus võib võtta ka vahel väga kaua aega aga vahel pääseb kiiresti üle. Palestiina alade külastamine on lihtsam,mugavam ,kiirem kui seda teha kohaliku turismifirma vahendusel.Individuaalselt palestiina aladele sisenemine on riskantsem ja komlitseeritum ,sest enamasti turismifirmade busse ei kontrollita põhjalikult aga inidividuaalselt reisijad võivad sattuda põhjaliku kontrolli alla kontrollpunktides. Surnumere äärde pääseb ka palestiinat mitte külastades.

Tel Avivist võid ka templi oma passi saada aga Tel Aviv on pigem selline koht ,kus võid pääseda temlist ,mis võib hiljem osutuda suureks nuhtluseks.Jordaania kaudu minnnes Iisraeli saad igal juhul templi.

Tel Avivis templeid ei panda. Saad kaks väljatrükilehte, ühe sisenemisel ja teise väljumisel. Sisenemisel saadud väljatrükki pead riigis reisides alles hoidma ja vajadusel ette näitama. Küsitakse nii hotellides check-in tehes kui ka Palestiina aladele sisenedes. Teiste piiripunktide kohta ei tea, kuid mina olen aru saanud, et kogu riik on sellele väljatrükile üle läinud. Küsi saatkonnast.

Aega kulub igaühel erinevalt. Ise sain nädalaga hakkama marsruudil T-A-Jerusalemm-Surnumeri-Tiberias-Haifa. Sabbath seab ka teatavaid piiranguid. Põhimõtteliselt elu üheks päevaks peatub. Rannikul on mõju vähem tunda, aga Jerusalemmas jääb asi ikka päris vaikseks (samas on seal kaasnevat melu kõige parem jälgida). Seega vali hoolega, kuhu pidama jääd. PS - Jeruusalemmas soovitan "tasuta" tuuri. Maksab küll viisakale inimesele hiljem mõne euro, aga sisustab meeldivat paar tundi, saad põhjaliku ülevaate ja hea emotsiooni.

Surnumere peale kulub oma aeg. Seal ääres ööbimine on kulukas aga asja väärt.

Ülejäänud sihtpunkte planeeri oma äranägemise järgi. Busside ja rongide graafikud on kättesaadavad, selle järgi planeerid kondikava, lisad oma prognoositava ajakulu ja saadki teada, kaua sul kulub. Või siis, mida sa endale lubada saad oma piiratud ajaga.

Ja Palestiinaga oli veel see nali, et rendiauto puhul pidid hoolega tingimusi lugema. Nii mõnelgi firmal on peal piirangud Palestiina aladele sisenemiseks. Veebist leiab hirmujutte Iisraeli numbrimärke kandvate autode kividega loopimisest jne. Oma navigatsioonivea tõttu sõitsin peaaegu Bethlemma, kuid sel teel ei märganud ei kontrollpunkte ega ka mingisugust vaenulikkust.

Ehk saaks rohkem infot selle Tasuta tuuri kohta ! Tänud kõikidele , kes võtnud vaevaks jagada kogemusi ja infot.

http://www.newjerusalemtours.com/

Eile leidsin siit lehelt infot ka Tel-Avivi tasuta tuuri kohta. Seotud teemandimajaga.