trip-krainetrip-ukraine-dark
Saarestikupraam vs. Viking Line/Silja Line

Sõidame perega nädala pärast autoga Soome ning plaanis külastada ka Ahvenamaad. Kaasas 2,5 ja 5,5 aastased põnnid. Praegu on küsimuse all, kas minna saarestikupraamiga või sõita Turust otse Marienhamni Viking Linega ? Kellel on kogemusi ülesõitudega võiksid pajatada. Võimalik, et oleme laeva piletite broneerimisega juba hiljaks jäänud...

Saarestikupraami all mõtled sa mida?

Googelda 'saaristolautta' ja saad teada, mis on saarestikupraam :-) Sellega pääseb Vuosnaisist Brändö Åvasse. Turistide jaoks on olemas 'Kuningatar Kristina postitee'. http://www.pohjolanmatka.fi/fi/matkatoimisto/kotimaanbussimatkat/kuningatarkristiinan http://www.vardo.aland.fi/Ahvenanmaalle%20saaristolauttoilla%202007.pdf

praamidega kindlasti põnevam ja näed rohkem, aga neil on lisatingimus, et pead ühe öö kusagil saarel ööbima, ei saa kohe mariehamni samal päeval sõita. praamide koduleht: http://www.alandstrafiken.aland.fi/eng/index.htm

Ise sarnast reisi hetkel korraldamas ja samade valikute ees. Pileteid Vikingu peale sai praegu küll vabalt, ka kõige odavamasse kajutikategooriasse. Mind teeb murelikuks hoopis majutuse saamise võimalus Ahvenamaal. Oleks nagu soov olnud ööbida sellistes 4-inimese "mökkides" aga internetis ringi surfades on jäänud tunne, et ega neid niiväga seal vist pole. On äkki kellelgi lisada värskeid majutusmuljeid? Oleksin väga tänulik.

Broneerisin päevase praami Viking Line, väljub Turust kell 8.45 ja on Marienhamnis 14.10. Tagasi praeguste andmete järgi läbi saarestiku ööbimisega Kökaril. Ahvenamaa majutust ei olegi jõudnud paika panna. Peasaarel peaks ikka kohti olema. Kökaril vaatasin välja Sandvik Campingu, kui mökki ei saa, siis telgi koha peaks sealt ikka saama.

tundub, et see on tõesti riik-riigis. Kuna alustasin täna ööbimisvõimaluse otsimist ja saatsin üsna mitmesse kohta meilid, valikuliselt mõnesse inglise mõnesse soome keeles, siis vastu tuleb puhast rootsit :) Mõnest asjast saab ju aru, aga kohati jääb ikka hätta. Mida võiks tähendada ....Det finns lediga stugor den 10.07

Kes Ahvenamaa saarestiku praamidega tagasi mandrile tahavad saada, peavad arvestama, et ka Turu saarestikus on vaja parvedega autosid üle vedada. Igalpool ei ole sildu. Seega tuleb aega rohkem varuda. Samas parvedele pole vaja aegu broneerida ja enamuses kohatdes on need tasuta.

on olemas vabu kohti kämpingumajja 10.07-dal

.. on täitsa ilusti toimiv süsteem. Siiski peaks arvestama, et ka nendele tuleks kohad suvel aegsasti broneerida, sest viimasel hetkel sadamast pileti ostmine võib olla võimatu. Eriti kehtib see ilmselt reedete ja pühapäevade kohta..

Need väiksed parveotsad on selles mõttes lihtsamad, et sealt saab kindlasti üle, lihtsalt vahel võib olla järjekord ja siis tuleb oodata. Neile aga vist kohta broneerida ei saa, kui siis ehk bussidele.

det finns lediga stugor den 10.07 Eelmine tõlge polnud siiski päris täpne. Õige oleks, et 10.07 on vabu käpingumajakesi. Ka majakeste osas tasub keset suve minnes broneerida, aga muidu neid minu meelest seal ikka oli.. Ja pigem kirjuta oma kirjad inglise keeles, kui soome keeles. Soome keeles kirjutades võidaksegi arvata, et oled soomlane ja rootsi keelest vähemalt aru ikka saad..

tänud tõlkijatele. Ise sain oma reisi lõpuks korraldatud - saarestikupraam bronnitud ja samuti ka kämpingud. Arvestades kui paljudest kohtadest tuli ikkagi vastuseks et kohti pole, siis tunnen veidi kergendust et ööbimiskohad ikkagi kinni sai pandud. Muidugi võib kohapeal selguda, et kohti küll. Aga keele osas tundub , et pigem tasub inglise keelt rääkida aga saarestikupraami bronnides võib küll soome keeles suhelda. Teenindus oli väga sõbralik ja abivalmis.

Millal reis toimub? Ise tahaks minna juuli lõpus, augustis. Kui hilja pole, sest alustan alles täna infi kogumist/broneerimist. Kui reis läbi, oskad ehk häid vihjeid jagada. Meil kaasas 10- ja 12-aastased poisid. Mida neile huvitavat võiks pakkuda.

ise lähen üsna varsti. Kui tagasi tulen võin kogemust jagada küll. Usun, et augustis on kämpingute poolest lihtsam, kuna juuli on põhjamaalastele põhiline puhkusekuu.

Ise plaanime minna juuli teisel poolel ahvenamaale ja rootsi aga pole veel otsustanud, kas minna Ahvenamaa kaudu Rootsi või Rootsi kaudu Ahvenamaale ja Helsinki kaudu tagasi Tallinna. Küsimus eelkõige saarestikupraamides. Kas on mingit vahet mispidi liigelda, kas rootsi või mandrisoome poole? Või igal juhul tuleb mõlema suuna puhul praamid ette broneerida ja seda olenemata nädalapäevast?

Marienhamni sõitsime Turust Viking Linega ja tagasi saarestikupraamiga Längnäsist läbi Kökari Goltbysse. Tegemist oli siis saarestikupraami Lõuna liiniga ja üks ööbimine oli Kökari saarel.

Mis puutub Rootsi-Ahvenamaa ja Ahvenamaa-Rootsi suunda, siis minu teada seal vahel saarestikupraamid ei käi. Küll aga Viking Line ja Eckerö liin.

aga siit küsimus, et kuidas nende saartevaheliste praamidel hakkama saab matkabussiga, kas mahtuvuse poolest võib ka probleeme tekkida

sõida julgesti peale 15. 08. on lahedam

Seal on teatud kõrgused ja pikkused, mille ületamisel on kallim tariif. Rohkem infot siit:

http://www.alandstrafiken.aland.fi/eng/index.htm

Kindlasti tuleb saarestikupraamile ülevedu ette broneerida . Mina tegin seda 2 nädalat ette. Praamid on väikesed ja autokohti suht vähe.