Soome-Norra autoreis

Tere, kas keegi on sõitnud autoga läbi Soome- Norra lõppu põhja Jäämere äärde? Kaua aega võttis ja maksma läks umbes? Mingeid soovitusi mida kindlasti vaadata? Ette tänades. . . . Trip.ee lisas puuduvad suurtähed!

Näiteks mina. Üle eelmise aasta augustis käisime autoga Soome ja Norra lapis. Reis kestis 9 päeva ja teekond nägi välja selline.

Hommiku kümneks laevaga Helsinkisse. Śiis kohe suund Rukale. Seal oli esimene peatuspaik. Mökkini oli u. 870 km ja õhtu seitsmeks jõudsime kohale. Rukal ööbisime 3 ööd. Päeval tiirutasime ümbruskonnas. Sealne kõige suurem vaatramisväärsus on kanjonijärv Julma Ölkky. Paadimees teeb järvel soovijatele ka u. tunniajase sõidu. Kõige muljetavaldavamad olid aga põhjapõdrad. Neid oli Kuusamo ja Ruka ümbruses tõeliselt palju. Hommikul leidsime ühe isegi terrasil magamas. Autosõit nõuab nende tõttu aga suurt tähelepanu, eriti hämaras.

Seejärel sõitsime edasi põhjapoole Saariselkälle kus oli meil järgmine mökki. Rukalt sinna oli u. 450 km. Hommikul hakkasime sõitma ja lõunaks olime kohal. Suurim vaatamisväärsus Põhja-Lapis pn loomulikult puutumatu, karge põhjamaine loodus. Parima elamuse saamiseks soovitan minna U.K.Kekkose rahvusparki. Seal on kümneid erinevaid matkaradu nii algajatele kui ka proffidele. Hästi ilus ja puhas on kõik. Ja Inari järve ümbrus on väga maaliline.

Norras käisime tekelikult vaid ühel päeval. Hommikul hakkasime oma tarekesest sõitma. Käisime Inaris, Ivalos, piiri ületasime Karasjokil. Seal asub Saami parlament ja Saami teemaline park. Edasi sõitsime juba Põhja-Jäämere ääres asuvasse Lakslevi linna. Ning sealt edasi mööda Porsangeri fjordi äärset maanteed u. 50 km põhjapoole kus asub üks Skandinaavia võimsamaid kanjoneid. Kuna eesmärk oli lihtsalt Põhja-Jäämere ääres ära käija siis midagi suurt peale looduse nautlemise ette ei võtnud. See ongi seal ka põhiline. II maailmasõja ajal pommitasid sakslased Põhja-Norra peaaegu täielikult maatasa. Põhja-Norras ei ole küll selliseid suuri mägesid nagu lõunas kuid maastik on siiski huvitav. Seejärel kimasime tagasi. Kokku tuli u 600 kilomeetrit edasi tagasi.

Kui aeg sai täis hakkasime Saariselkält tagasi Tallinna poole sõitma. Hommikul alustasime ja mõtlesime, et sõidame nii kaua kui jaksame. Jaksasime Jyväskyläni (u. 1100 km.). Öö veetsime Rantasipi hotellis kuskil Jyväskylä lähedal järve ääres. Hommikul Helsinkisse shoppama ja õhtuse laevaga koju.

Läbisõit tuli vist u. 3500-4000 km. Benss on soomes suht kallis ning mida põhja poole seda kallimaks läheb. Ööbisime mökkides. Parim koht nende broneerimiseks on www.lomarengas.fi Valik on seal suur. Saime mõlemad korrad 3 ööd Rukal ja 4 ööd Saariselkäl u. 3500 krooniga (kokku siis 7000 krooni) Majad olid super. Kahekordsed u. 150 ruutu. Kolm korda suuremad kui Roosta omad. Kuna muuseumeid seal kandis suht vähe siis nende peale kulub vähe raha. Hinnad toidupoodides kõrgemad kui Helsinkis. Saku originaal maksis 1,5 eurot ja oli kõige odavam õlu:-( Suurem toit targem kodust kaasa võtta.

NB! Soe soovitus. Kui lähete juunis või juulis söövad sääsed, kihulased ja parmud teid elusalt ära seal on neid mee-le-tult ja see on tõesti õudne. Kui just ekstreemsportlane pole. Augusti keskpaik on juba ok. Lapimaal sel ajal ka öökülmad. Kõige ilusam aeg Lapimaal on aga sügis.

Head reisi!

Tänan väga. Põnev oli lugeda kohe. Me kavatseme minna augustis.

Tere reisihimulised! Planis minna autoga Jõuluvana juurde, seda küll tegelt näitlikult, aga siiski. Ma ei tea, kas see olek suht hull plaan, aga plaan siis kas Novembri lõpp või detsembri algus autoga põhja sõita, plaanis oleks vb Serena ka suusatada ja nautida kohalikku talve, kuigi õige aeg (sügisel) kahjuks ei olnud võimalik minna, siis oleks soov see nüüd teha. Kas on keegi käinud ja oskab aidata, kus oleks mõistlik peatuda ja ööbida, soov need kämpingud. Lühike aga segane jutt, aga kel juba palju ja mõte ei ole enam terane. Holari