Svartisen

Kes käis Svartiseni rahvuspargis? Kuhu te soovitate sõita ja kuidas? Näiteks leidsin Holandsfjordeni kõrval ühe liustiku, kuid kuidas sinna autoga saab? Kaardil ei ole tähistatud sinna viivat teed. Mida te soovitate seal külastada ja kuhu täpsemalt minna, see park on ju väga suur... Kus on ilusamad kohad???

Auto jääb päris kaugele eemale, järve äärde. Üle järve viib kohalik paadimees ja sealt tuleb veel jala matkata ja üle kivide hüpta, enne kui liustikku nägema hakkab. NB! Vihmase ilmaga on tee libe. Tõsine matk on see Svartiseni liustikumatk.

Piia, aga kui palju maksab umbes see paadisõit, ja kui kaua peab minna liustikuni ( km?)...

Käisin liustikul 5 aastat tagasi. Siis maksis grupipilet üle järve 80 NOK (edasi-tagasi) ja sõit kestis umbes veerand tundi. Matk liustikuni on kohati tõesti raskevõitu (minu jaoks oli see esimene mägimatk üldse), aga ei midagi võimatut. Aega kahjuks ei mäleta, paar tundi ehk ja vist 3 kilomeetrit.

Mitmest inimesest grupp peaks koosnema (minimaalne arv inimesi)? (ehk esitasin võibolla lolli küsimuse)?

Tõesti ei tea, meie grupp oli 20 inimest, käisin nimelt Eurotouri reisiga, nii et piletite ja muu sellisega tegeles giid.

Siis lihtsalt paadimees ootab, kuniks mingi arv inimesi koos. Suvel seal kindlasti rahvast liigub, seega ooteaeg pikk ei tohiks tulla. Tal on küll miskid ametlikud ajad ka seal üleval, kuid eks paadimees ole kapten ja otsusta. Ilma järgi vaatab ka ja rahva järgi Matk on piisavalt raske, eriti neile, kes varem vaid pargiteel jalutanud, kuid ei miskit ületamatut. Hulluks läheb vihmade ajal, siis tee ja kivid libedad ja tuleb hoolikalt oma samme seada. Mõnusat matkamist!

Svartiseni liustik jääb maanteest E6 paremale poole kui tulla suunaga põhjast lõunasse (meie marsruut oli selline) lähim asula on SVARTISDALEN- kõikidel kaartidel olemas. Meie ostsime raamatu poest skandinaavia kaardi kus oli peal koopad ja mäed ja liustikud ja millised teed on karavanidele keelatud jne. Asub umbes 20km enne Mo I Rana linna. Keerata E6lt maha ja siis sõita umbes 14km on kõige pealt Kronligrotta koopad- ainukesed valgustatud koopad Norras kuhu viib kiid ja saad ka ise jalutada- sissepääs oli vist kui ma ei eksi 70noki nägu. Asub mäe otsas milleni viib väga järsu kallakuga tee ja haagistele keelatud liigelda. Sellest pole hullu kuna all on parkla ja sinna võib oma karavani jätta. Parkla kõrval on ka teine koobas mis on sobilik ekstreemsematele huvilistele- antakse otsmiku lamp ja soovitav on selga panna dressid või siis kileriided kuna saab ronida ja roomata mööda käike. Esimene koobas on perele vaatamiseks koos lastega ja teine vast ilma lastetea või siis vanematele lastele- 12 ja peale. Minu tüdrukutirts kes on 10 ja igati tubli sell ronima ja turnima ei tahtnud sinna pimedatesse koobastesse minna. Koobastest edasi 17km on Svartiseni liustik. Liustikule saab minna kas jala mööda järve äärt mis on umbes 2,5km pikk või siis praamiga mis maksis 60noki nägu. Praam liigub iga kahe tunni tagant ja viimane reis liustikult tagasi tuuakse kell 18.50- paluks mitte maha jääda sest vastasel korral saate oma väsinud jalgadele lisakoormuse 2,5km näol:) Liustikule jõudmiseks tuleb läbida umbes 1,5km pikkune kaljunukk ja siis oledki kohal. Vaade on vägev ja tunded tipus. Muidugi on Svartisen Norra suuruselt teine liustik, kes tahab ka liustikul ringi siblida see peab sõirttma veidikene maad lõina poole kus on Norra suurim liustik BRIKSDALEN(meie sinna ei läinud sest lapsed ei tahtnud rohkem ronida. Kui on kalahuvilisi siis sama piirkond on ka norra suurim kalastusturismi piirkond aga selleks, et jõest püüda peab ostma loa. Meie tripp kestis kaks nädalat ja jäime väga rahule- sõidukiks BMW 530 diisel universaal ja lastiks katuseboks. Kogu maine vara oli kaasas mis vaja- keskmine kütusekulu reisi lagusest kuni lõpuni kujunes 8,4liitrit/100km ja läbitud sai kokku üle 3800km. Kui keegi tahab rohkem infot siis võib kirjutada gennadi.sips@mail.ee