Tai reis novembris, nõuanded

Tere


Reisin novembris esimest korda Taisse, seljakotiga ca 2 nädalat. 

Lennumarsruut Tll- Phuket ümberistumistega. Reisi algus 11.11 õhtul hilja, saabumisega järgmisel päeval kohaliku aja järgi 18.20. Tagasi 26.11 Phuketist stardiga samuti õhtul hiljem kl 20.25.

Alustuseks mainin kohe, et Phuket ise on pigem selliseks peale lende välja puhkamiseks, ning pikemalt seal peatuda ei kavatse.

Hetkel on plaan lennata põhja poole Chiang Maisse 13.11 -18 või 19? , lennupiletid veel ostmata. Mõte on matakata, zipline võibolla, templeid kindlasti uudistada, elevandid (?),  toidu valmistamise kursus ehk, päevareis Chiang Raisse ka kaalumisel.

Kas oskate nõu anda kuidas seal ajakulu planeerida...Kas päevareis Chiang Raisse edasi tagasi on mõistlik või pigem soovitate minna sinna siiski ööseks ? Mis on lihtsaim viis sinna minekuks- buss ?? Mitu päeva peaksin seal Chiang Mai/Rai piirkonnas planeerima, et jõuaks rahulikult tutvuda paigaga ?

Kuidas suhtute nendesse nö " elephan sanctuary´desse ", on ikka nii eetilised ja toredad ? FB grupis jagati mitmelgi korral huvitavat artiklit, mis veidi seda teemat valgustab.  Seega olen kahevahel. 

Leidsin sellise lehe, mis korraldab ja vahendab erinevaid võimalusi ajaveetmiseks. https://www.pm-tours.com/  Kas on kellegil selle või mõne muu astutusega kogemusi ? Või pigem kohapeal ise vaadata kõike ? Mõnikord on hea kui on juba midagi veidi ette planeeritud. 

Alla tagasi tulles mõtlesin Khao Laki ja sealse rahvuspargi peale, kuid siis tundub, et jääb aega väheseks saartele eriti arvestades kohtade vahel reisimiseaegu lisaks. Olen lugenud erinevaid soovitusi foorumist, kuid millegipärast tõmbab väga Koh Lipe või..pigem soovitate nö island hoppingut millega jõuaksin ikka sinna ka välja ? Kas saarte vahelised reisiajad on väga pikad ?

Ette tänades, 

K. 

Meil jäi Chiang Mais 3-st ööst väheks. Sai küll osad asjad nähtud, aga mitte kõike. See selline mõnus koht.  Käisime loomaaias, Doi Suthep, Huay Kaew kose juures ja niisama linna peal, õhtuti ägedad night bazaarid. Tahtsime tegelt minna veel Tai kõrgeima mäe otsa, aga see oleks terve päeva üritus olnud. 

Ise Chiang Rais midagi ei leidnud(Chiang Mai ägedam), aga kui plaan kindlasti minna, siis pigem jätta sinna 1 öö. Sinna sõidab bussiga 4 tundi. 

Vb kuskilt saab piletid ette ära osta, aga me läksime hommikul bussijaama kohale ja saime bussile alles kell 2, kuna varasemad bussid kõik täis. Chiang Raist on ka soodsamad lennukipiletid Phuketi, kui Chiang Maist.

Seljakotirändurile soovitaks ööbimiskohta Tourist Inn Chiang Rais. Meil oli kahene tuba hommikusöögiga 11 €.  Tuba ise pole midagi erilist, magatud sai, pesta sai, aga hommikusöök oli super maitsev. Ja see asub kesklinna lähedal, kus õhtuti ööturg.

https://www.tripadvisor.com/Hotel_Review-g297920-d1230278-Reviews-Tourist_Inn-Chiang_Rai_Chiang_Rai_Province.html#photos;aggregationId=&albumid=101&filter=7

Tere !  


Ma liikusin Chinag Mai - Chiang Rai vahel bussiga, sest see sõitis ainult 3,5h, seega lennukiga mingit ajavõitu ei saavuta. Bussifirma oli see: http://www.greenbusthailand.com/website/ Pilet oli vist ca 10 eur. Buss oli väga mugav, kohad 2+2, tasuta anti ka mingi võileib, šokolaad ja vesi. See on siis nn turistide buss. Nägin seal ka nn kohalikke busse liikumas, need pole nii mugavad, kuid eeldan, et hind on ka palju odavam. Tulenevalt sellest, et Chinag Mai-Chiang Rai läbimine võtab kokku edasi-tagasi 8 tundi päevast, pole päevatrip minu hinnangul mõeldav. 

Mina olin Chiang Rais 2 päeva ja Chiang Mais 5 päeva ja mulle tundus selline ajajaotus väga optimaalne. Ei tekkinud kordagi tunnet, et oleks võinud olla ühes või teises kohas lühemat või kauemat aega. 

Chiang Mais võin soovitada seda kokakooli: http://www.thaifarmcooking.net/home/#.XbiespozbIU. Olin seal veebruaris ning jäin igati rahule. 

Mis puudutab elevante, siis kui huvi on, tasub ikka külastada, tuleb lihtsalt valida eetiline koht. Chiang Mais on üks sellistest näiteks see: https://www.elephantnaturepark.org/. Hakkasin ise sinna ca kuu ette aega bronnima, aga vabu kohti enam polnud. Seega valisin teise koha (ei tea praegu peast, mis see oli). Normaalne koht on selline, kus on võimalik lihtsalt loomadega "suhelda"  ehk siis peamiselt elavante vaadelda ning nendega jalutada.  Sellised kohad pakuvad reeglina vaid 1-päevaseid pakette, nad ei võta päevas vastu erinevaid gruppe. Koha üle otsustamisel on abiks kindlasti ka Tripadvisor (ja mitte koha hinnang, vaid just kasutajate poolt koha külastusest lisatud pildid). Kindlasti ei tohi lasta end mõjutada nimest "sanctuary" sest inimeste teadlikkuse kasvuga on enamus kohtadest saanud sanctuary-d. 

Saartega võib kasutada rusikareeglit "kui varahommikul hakkad minema, oled päikeseloojanguks kohal". Üksikud saared on erandid või tuleb piisavalt maksta otselennu eest (näiteks Samui). Ka igasugune hüppamine reeglina võtab ootamatult palju aega ja väsitab. Kunagi tuttavad tegid väga vinge programmi, nägid jube palju kohti paari nädala jooksul ja arvutasid pärast, et transport ja selleks valmistumine võttis 65% reisi koguajast. Ülejäänud 35% oli magamine ja kuskil koha peal olemine.
Muidugi saab ka punktist punkti liikumist võtta reisi lahutamatu osana, mis võib olla põnevamgi kui lihtsalt kuskil kohapeal olemine, aga üldiselt inimesed alahindavad transpordi röögatut ajakulu.

Chiang Rais on ka lennujaam, nii et variant on lennata sinna või sealt edasi. Päevareisi on võimalik teha, aga 80% sellest päevast on bussis loksumine.

Elevandid on loomulikult äri. Chiang Mais lihtsalt elephant riding nimetati ümber elephant sanctuaryks, kohad ja loomad jäid samaks.

Päevane reis Chiang Maist Raisse on mõistlik kui see võtta reisibüroost, soovitavalt iglis-, mitte hiinakeelse giidiga. Näidatakse ära kõik seal ja teel olevad vaatamisväärsused (valge ja sinine tempel, kuumaveeallikad jne) ja igal pool on piisavalt aega. Ise reisi orgunnides kulub palju aega ühest kohast teise liikumisel nagu Improvedki hoiatab. Kui kaks nädalat kogu reisile, siis jätaks Lipe küll välja. Enne Khao Lak või siis Koh Phangan läbi Chumphoni.