Telkimine Kesk-Euroopas

Tere, otsin skandinaavia autoreisile alternatiivi Kesk-Euroopa suunas. Erinevalt Põhja-Euroopas levinud "igamehe seadusest" kus tohib lugupidavalt telkida pea et kõikjal, siis tean et mõndades Kesk-Euroopa riikides pole see väljaspool kämpinguid seaduslik. Kuidas aga on reaalne olukord erinevates riikides? Huvitaks just Poola ja Austria-Saksamaa vaheline piirkond. Kas kohti leidub ning kuidas kohalikud ja seadus sellesse suhtub kui panna kõrvalises kohas telk püsti?

Siin täielik nimekiri metsiku telkimise võimalustest Euroopa riikide kaupa: 

https://bikepacking-adventures.com/en/wild-camping-europe/

Palju just ei ole. Reaalselt on võimalik 2 varianti, kas olla võõrsil seaduskuulekas või mitte.

Sind huvitavatest riikidest on Poola ainus, kus võidakse metsikult telkimisele nii seadusesilmade kui kohalike poolt läbi sõrmede vaadata, kui sa ei pane oma telki püsti rannikul, rahvuspargis, linna territooriumil, populaarses turismi sihtkohas, eramaal omaniku loata.

Tasub tähele panna, et riigiti suhtutakse erinevalt ripptelgis või tavatelgis ööbimisse, esimene võib mõnigi kord aktsepteeritavaks osutuda, sellel vähem piiranguid.

Viktori link on päris hea.

Võin omast käest väita, et palju sõltub ka keeleoskusest ja suhtlemisoskusest. Kõige tähtsam on olla viisakas ja et pärast sinu lahkumist ei jää jälgi, et seal on ööbitud. Kõige hullem on prügi ja kui miskit on lõhutud. Mul hulgim juhtumeid, kui algselt natuke tõre olek asendub naeratusega.  Kõige eredam on kogemata kahe riigi vahelisel kontrolljoonel telkimine ja hilisem suhtlus järgmisel hommikul. Algas see päris karmi perspektiiviga. Mul on lausa kaasas Eesti õlled, et vajalikul hetkel mõnele maaomanikule kinkida. 

Ise pole küll oma 20 aastat enam telgis maganud aga ka matkabussiga reisides katsun ma kämpinguid vältida.

Lingatud lehel on suurepärane info mis vastab minu küsimustele suuremas osas, kuid paha ei teeks ka omapoolne kogemus. Teadagi, et seaduses kirjas olev ja reaalne olukord kipuvad erinema tavaliselt.

Slovakkias (Madal-Tatrates) telkisime üsna julgelt, kohalikud käisid mööda ja nagu ei pahandanud. Kuid maantee äärde ma ei läheks telkima isegi seal.

Sloveenia - väljaspool kämpinguid tundus telkimine täiesti võimatu. Tundub, et turism on seal nii oluline majandusharu, et sel hoitakse hoolega silm peal.

Rumeenia - mägedes telkisime täiesti suvakalt ja ilmselt on ka okei. 

Ligi 20 aastat tagasi käisime suure osa Balkanit läbi ja siis oli seal igal pool telkimine võimalik, aga enam ilmselt mitte.