trip-krainetrip-ukraine-dark
Testimine Helsingi sadamates

Lugesin, et Soome on võimalik minna ka nii, et testid seal pärast kohale jõudmist. Kui Finentry lehel testimisaega broneerima hakata, siis sadamaid testimispunktide valikus ei ole. Oskab keegi öelda, kas sadamates enam ei ole testimispunkte või ei pea seal testimiseks aega eelnevalt broneerima? Kas ei teki riiki sisenedes (või ka laevale minnes) sellega probleemi, et mul pole ette näidata testi broneeringut? 

(Saan aru, et hoolimata alla 24tunnisest riigis viibimise ajast on testida siiski vaja.)

Pühapäeval veel olid meedikud  sadamas. Testimispunkt oli vist kah. Testimiseks pole kunagi pidanud aega broneerima. Varemalt läks kaks rida reisijaid - ilma testita ja testi või vaktsiiniga. Enamikul olid testid või vaktsiinipaberid olemas ja seal järjekorras sai kiirelt. Ilma testita järjekorras olid Rumeenia mustlased ja muud kaugema kandi mehed ja seal võis end lolliks oodata. Soomlaste kohapeal tehtud  test oli muteada ilma rahata kuid mul küll kunagi nii palju aega pole olnud et selle nimel seal poolteist tundi oodata. 

Tallinki laeval saab samuti  39 EUR eest testi teha ja üleüldiselt võiks see juba enne laeva  minekut olemas olla. Muidu sõidad Helsinkisse, ootad järjekorra ära ja võid täiesti juhuslikult saada positiivse tulemuse. Need kiirtestid näitavad nagunii suvalisi andmeid. Mul oli test alati varakult tehtud ja kui olekski positiivne olnud, oleks jõudnud mõnes teises kohas kordustesti teha. Mõni ikka oleks sobinud ja see siis tulebki näitamiseks kaasa võtta. 

Muidugi kui on vaja näidata. Kaks viimast nädalat on vähemalt autojärjekorras kontroll olnud vaid pisteline. Suurem osa lastakse ilma mingi kontrollita läbi ja mõnelt üksikult küsitaks pabereid.

Aitäh, nüüd on asi selgem. Kui sadamas ikkagi mingi pikem  järjekord, siis paistab olevat mõistlik linna testimispunkti aeg broneerida.

Mul sõit selgub alles suht viimasel hetkel, ei taha küll igaks juhuks testimise eest maksma hakata.

Sai ka mindud jalgsireisijana paar päeva tagasi Tallinkiga Tallinn - Helsingi. Mitte ühtegi paberit ei nõutud ei minult ega tundub ka, et mitte kelleltki. Küll aga oli üpris üllatav näha praktiliselt täis laeva Tallinn - Helsingi liinil, olles sõitnud covidi kõige hullemal ajal nii kümne - kahekümne inimesega Megastari peal.

Ma saan aru jah, et kontroll on pisteline, ma mõtlesin selle testi saabudes ära teha pigem selleks, et vastata kõigile reeglitele (mingi trahv on vist ka ette nähtud vahelejäämise puhuks). Ühepäevase Soome-reisi tarbeks ei tahaks nagu tõhustusdoosi ka tegema hakata, kuna korra juba olen läbi teinud selle, et kiire vaktsineerijana sattusin olukorda, kus tõhustusdoosi tegemise aeg saabus ootamatult vara. 

Ja henry086 kommentaari valguses on väga huvitav, et Vikingi laevadel on buffee suletud, kuna reisijaid on  nii vähe?

Piirivalve lehelt lugesin, et Tll-Hel laevaliiklus (päevakruiis) ei kuulu kruiisi alla.

Please note that regular ferry traffic between, for example, Helsinki and Tallinn or Turku and Stockholm is not regarded as cruise ship traffic. https://raja.fi/en/guidelines-for-border-traffic-during-pandemic#cruise-ship-traffic

St oluline on vahet teha kruiisireisijal ja lihtsalt alla 24 tunni riigis viibijal.

Ei ole vaja üle reageerida. "Regular traffic" mida laevadega tehakse ei ole päevakruiis ja see oli teema siis kui Soome pääsemiseks olid tõsised piirangud. Need on ammu lõpetatud ja pole enam piirikontrolligi. 

Ehk tehniliselt - mingi paar kuud tagasi oli esimene kontroll meedikud keda huvitas test või koroonatõend . Kui sealt läbi said siis järgmine oli piirivalve kes kontrollis et miks Soome tuldi. Sellest läbi oli kolmas liin toll ja politsei kellel olid oma huvid. 

Praegult on ainult meedikud kes enamuse ilma kontrollita läbi lasevad , piirivalvet polegi ja politsei/toll on nagu kogu aeg on olnud. Ehk nende hammaste vahele sattumiseks peab juba silma paistmas. 

Kui Soome reis on ühepāevane siis ei huvita see reisija suurt kedagi. Sedagi tasub tähele panna et koroonatõendid on Sotsiaal- ja tervishoiuameti vastutus ja mitte piirivalve asi.

FD62, ma lihtsalt juhtisin tähelepanu, et ka sinu lingitud materjalis on märgitud testimisest vabastatuks ainult alla 24 tunni riigis viibivad kruiisireisijad, mitte kõik inimesed, kes alla 24 tunni riigis viibivad. Ja see on täiesti kehtiv nõue, mitte mingi kuudetagune.

See, kas ja kuidas saab ilma testita, ei olnud tegelikult minu teemapüstitus - ma soovisin siiski reegleid järgida. Ilmselgelt on vahele jäämise võimalus väike, kui mitte olematu.

Minu lingitud materjalis on "viivitamatult või 24 tunni jooksul" . See võib tähendada seda et kui piiril kontrollitakse ja seal ka testimispunkt on tuleb test teha "viivitamatult" . Mis tähendab seda et saadetakse sealsamas järjekorda. Kui testimispunkti pole siis "24 tunni jooksul" . Päris igas Lõuna-Soome saabumispunktis nüüd ka neid teste ei kontrollita ja veel vähem võib seal olla testimispunkt. Hanko on üks suurem sadam kuhu Paldiskist laev tuleb, Vuosaari kuhu tuleb Muuga laev ja nii edasi. 

Sel juhul peaks reisija ise asja 24 tunni jooksul korda ajama. Kui ta enne 24 tunni möödumist riigist uuesti lahkub, testi tegemata,  pole ühegi reegli vastu eksitud. 

Ma pean tõenäoliseks et lauskontrolli puhul saadetakse sadamas testi tegema nagu oma esimeses postituses kirjutasin  ja kui keegi ei kontrolli siis ühepäevase reisi puhul pole ka karistamiseks alust.