Port of Spainist soovitan giid Ronniet, ta on intelligentne hea giidiharidusega noormees, kes teeb soodsa hinnaga Trinidadi ekskursioone, nii paaritunniseid kui ka päevaseid, pakub transporditeenust oma 7- kohalise autoga ja aitab kohapeal vajadusel asju ajada. Ise soovitan kindlasti võtta coron bird sanctuary paadireisi.
Kui otsite majutust, soovitan pigem pealinnast kaugemale võtta. Nädalavahetusel ühistransport ei sõida.
Giid Ronnie, tel 8687308018. Whats app on tal ka.
Fibin, eeldan, et käisid hiljuti Trinidad ja Tobagos? Kas saaksid muljeid ja mõtteid jagada? Jäid silma head lennupiletid järgmiseks aastaks ja jättes kõrvale kogu corona-times segaduse, oleks hea kuulda kellegi muljeid ja kogemusi Trinidad ja Tobago reisi kohta.
Kas äkki on veel keegi seal hiljuti käinud ja saaks kogemusi ja soovitusi anda?
Tänud!
Uurin soovitusi usaldusväärsete broneerimiskeskondade ja majutuste kohta. Mul on tunne, et enamik majutusi nt airbnb-s on võltsid, kas null kommentaari või kommentaarid ainult kohalikelt (ma ei näe küll põhjust, miks peaks kohalik inimene nii väikese saare puhul võtma endale pidevalt airbnbst majutust). Vahepeal lippab sisse ka mõni kommentaar, kus keegi ütleb, et seda majutust ei olegi. Ühesõnaga usaldusväärset majutust raske leida.
Samuti ehk on soovitusi autorendifirmade osas?
Võtsime 2023.a vastu Trinidad ja Tobagos. Algselt soetasime sinna piletid juba 2020.aastal, plaaniga minna 2021.a veebruaris. Paraku tookord Air Canada meid Trinidadi ei sõidutanud, vaid hoopis tühistas meie lennud ja õnneks saime automaatselt ka kogu raha tagasi.
Eelmisel aastal (2022.a) aga jäi silma KLM promo - nad avasid uue lennuliini Trinidad ja Tobago (T&T) pealinna, Port of Spain´i. Lennuajad olid väga head ja hinnad veelgi paremad - arvestades minu soovi reisida just jõuludeks ja aastavahetuseks. Nii saidki need piletid hangitud. Lend Port of Spain´i läheb Amsterdamist, peatusega Barbadosel (Trinidadi lendajad lennukist ei välju, peatus on ca 1h). Kuivõrd kaks nädalat ainult T&T-le tundus too much, otsustasime käia lisaks ka Grenada saarel - aga selle kohta siis eraldi.
T&T koosneb kahest suuremast saarest - Trinidad, kus asub pealinn Port of Spain, ja Tobago - mis oli kunagi Kuramaa hertsogiriigi (peaaegu nagu Läti!)kind of koloonia.
Immigratsioon: üks aeglasemaid, mida olen viimasel ajal kohanud (sellega võistleb Santo Domingo lennujaama immigratsioon...). Järjekord muudkui lookles ja lookles ja lookles. Valdav osa riiki sisenejaid ei ole turistid, vaid kas mõne konverentsi külalised, ärireisijad või tööle tulijad. Turiste on T&T-s ikka väga vähe, eriti Trinidadi saarel. Kui järjekord lõpuks meieni jõudis, huvitus piiriametnik väga meie reisikavast, soovis näha tagasilennupiletit, meid Trinidadi toonud lennu numbri jms. Meie vastustega jäi ta siiski rahule ja lõi meile ilusti T&T sisenemistempli passi.
KLM saabub Port of Spain´i üsna hilja õhtul, ja kuivõrd järgmisel päeval oli meil juba minek Grenadale, otsustasime esimese ää võtta lennujaamale võimalikult lähedal. Kõige lähemal ja mõistliku(ma) hinnaga oli Grand Diamond Hotell, kuhu on taksoga ca 7 min sõitu. Hotelli arvustused olid head. Hind oli ca 121 USD / öö.
Transport lennujaamast linna: bussi olemasolu ma ei tuvastanud. Kuigi ega ma väga ei otsinud ka, sest meie sabumine oli hilja. Võimalusi on siis kaks - kas rentida auto või võtta takso. Esialgu oli autot vaja üheks päevaks, ja mingil põhjusel ühelgi pakkujal polnud kas üldse autot pakkuda, või pakuti väga kalleid versioone. Seega otsustasime takso kasuks.
Takso hinnad on lennujaamast fikseeritud, vastav hinnakiri on lennujaama arrival hall´is olemas. Grand Diamond´i on sõit ca 5 min, ja maksab ca 13 USD. Port of Spain´i peaks takso maksma 30 USD päeval ja 40 USD õhtul, Hilton hotelli vastavalt 30 / 45 USD jne. Suur hinnatabel kajastab kõikvõimalikke sihtkohti Trinidadi saarel, ja enamiku suurematest hotellidest.
Grand Diamond hotell oli so and so. Puhas, väga lihtne. Hommikusöögiks kaks muna, viil tomatit ja kaks saiaviilu, klaas pakimahla ja tass kehva kohvi. Minu standardite järgi kindlasti ei küündiks see 120 USD-maksvaks hotelliks - aga see näitaski ilmekalt T&T üldist hinnataset. Meenutas eelõige USA keskpärast motelli. Suure üllatusena aga sattusin hotelli sisse check´ides teiste eestlaste peale, kes olid T&T-s transiidina. Paraku jutustada ei jõudnud, sest kõik olid väsinud ja kell oli palju.
Järgmise päeva õhtul oli meil lend Grenadale, kuid vahepeal terve päev aega ringi vaadata. Otsustasime külastada minna Yerette´i (http://www.yerettett.com/) - koolibrite koju. See on üks imeline koht. Omanik Theo on teadlane ja suurepärane fotograaf. Külastus hõlmab kerget lõunasööki ja koolibrite vaatlemist. Kõige suurem osa ajast aga kulub koolibrisid ja üldist ajalugu tutvustavale "loengule", mida Theo annab. Külastusepikkus on ametlikult 3h, kuid vabalt läheb aeg üle. Külastuse tuleks ette broneerida meili teel, ajad on kas kl 8 (hommikusöök), kl 11:30 (lõuna) või kl 3 (afternoon tea). Me tegime lõunase külastuse ja see maksis 420 TTD kahele (ca 57 eur). Yerette on üks T&T highlight´e, kindlasti soovitan. Ma sõitsime Yerette´s taksoga. Leppisime sõidu taksojuhiga, kellega "tutvusime" lennujaamast hotelli sõites. Kogu sõit (Grand Diamond Hotel > Yerette > Grand Diamond Hotel > lennujaam) maksis 80 USD. Kel huvi, saan jagada taksojuhi kontakti, väga tore ja muhe mees.
T&Tst äralennul ei ole passikontrolli, paberimajanduse teeb ära lennufirma - nad korjavad departure form´i. Seega lennujaamas läheb otse turvakontrolli, ilma immigratsiooni läbimata.
Grenadast naastes suundusime kõigepealt Tobago saarel. Meil olid igaks juhuks ostetud laevapiletid (https://www.ttitferry.com/), sest lennupileteid Trinidadilt Tobagole polnud soovitud päevadeks saada. Küll aga selgus, et esiteks ilmuvad piletid müüki suvalisel hetkel, ja teiseks, et piletit saab lennujaamas soovitud kellaaja vastu vabalt vahetada. Piletite hinnad on alati samad - 150 TTD suuna kohta (ca 20 eur) ja lende läheb päevas umbes iga tunni aja tagant, mõnikord tihedaminigi. Me saime piletid paar päeva enne soovitud kuupäeva, ja lennujaamas check-in letis saime need vahetatud varasemale väljumisele. Seega laevapiletid jäid meil kasutamata.
T&T lennufirma on Caribbean Airlines, mis vähemalt meie puhul toimis ideaalselt - tegime nendega kokku 4 lendu. Caribbean Airlines on piirkonna nn suurtegija, lennates väga paljudesse sihtkohtadesse Kariibidel, ja ka Gujaanasse.
Tobago saarele tahtsin minna nii nende huvitava ajaloo pärast (Läti "koloonia"!), paljukiidetud sukeldumise ja looduse pärast ning rannapuhkuseks. Pean tõdema, et minu jaoks Tobago didn´t live up to expectation.
Tobagole saabudes peatusime lennujaama lähedal Shepherd´s Inn hotellis (nn kallim tuba, ca 130 eur koos hommikusöögiga). Majutus oli OK, aga taaskord minu hinnangul saadava kvaliteedi eest liiga kallis. Tobagol broneerisime auto O´Neil Car Rental Tobago-st (https://rentalcartobago.com/). 3 päeva (+ 3 lisatundi) koos täiskindlustusega maksis ca 260 eur. Auto kättesaamine jms toimis kõik kiirelt ja tõhusalt. Negatiivse poole pealt ei ole kütus full-to-full, vaid tagastad sama kütuse tasemega, nagu võtad - ja seda on alati ju keeruline täpselt välja mõõta :) Aga laias laastus oli firma igati OK, soovitan neid kasutada.
Sõitsime kõigepealt mööda põhjarannikut Speyside linnakesse. Turism pole seal kandis pärast koroonat veel taastunud, ja kuigi ühelt poolt on see hea (vähem inimesi), siis teiselt poolt pole saada ka erilist kvaliteeti. Sukeldumist broneerisin Tobago Dive Experience´iga, see oli väga hea. Majutust võtsin Speyside Inn´is - mis oli küllaltki mahajäetud ja väga-väga basic, kuid maksis ca 120 usd/öö. Sain teada, et Speyside Inn´i omanikud (kes ise on sakslased) keskendusid peamiselt Saksa turismigruppidele - mida aga pole peale koroonat veel tagasi tekkinud (Condor´i esimene lend Tobagole tuli samal ajal kui ma saarel olin). Speyside Inn kõrval on väga hea AirBnB (https://www.instagram.com/mantasuites/?hl=en), miks maksis sama palju kui Speyside Inn (ca 120 USD), kuid mis on põhimõtteliselt uus, ilusti sisustatud tubadega majutus. Kahjuks oli see täisbronnitud, kui ma seal olin - aga sain tubasid näha ja julgen soovitada. Speyside Inn´i allkorrusel tegutseb väga hea söögikoht (mida peab sama perenaine, kellele kuulub Manta Suites) - seda pole paraku isegi Google Maps´il, kuid nende vöödilise tiibkala (lionfish) Fish&Chips on imehea! Sukeldumine oli tore, kuid ma ei ütleks, et mindblowing. Me veetsime Speyside´is ainult 1,5 päeva, kuid ma oleksin võinud ka ühels lisapäevaks jääda.
Speyside´ist sõitsime edasi mööda rannikut teisele poole, plaaniga peatuda Castara külas (lõuna rannikul). Sõites on ilusad vaated ja ilus loodus. Teed on kohati ulmelise nurga all ja väga kitsad, me jätsime osadesse paikadesse minemata, sest ma polnud kuigi kindel mu rendiauto vertikaalsõidu omadustes. Suur üllatus ootas ees Castaras, kus olin Expedia kaudu broneerinud toa Baywatch Apartments´is. Kohale jõudes selgus, et majutus on täis ja nad ei võta nn vahendussaitidelt broneeringuid. Samas oli majutus üleval nii Expedias kui Bookingus ja teistel saitidel. Omanik ei olnud sellise ülebroneerimise puhul sugugi üllatunud ja alguses soovitaski mul lihtsalt edasi sõita ja Expediaga suhelda. Kuivõrd majutus oli aga ette makstud, siis ma ei nõustunud lahkuma enne, kui omanik omalt poolt broneeringu tühistab ja ise raha vabastab. Ta võttis asja vabalt, tegeles vahepeal muude asjadega kui ma seal samas kõrval istusin ja ootasin, et ta siis Expediale kirjutaks. Ta väitis, et olla tahtnud ammu oma majutuse Expediast maha võtta, aga Expedia ei olevat teinud seda. Kogu see olukord tundus väga veider, ja meile jäi mulje, et tegemist ongi sellise skeemiga. Pika pinnimise peale ta siiski lõpuks tühistas mu broneeringu - see võttis tal aega täpselt paar minutit, aga enne seda passisin seal ja käisin talle sellega pinda pool tundi või enamgi. Tema algne nägemus asjast oli, et see on minu ja Expedia vaheline probleem ja teda see ei huvitavat. Huvitaval kombel on see majutusasutus jätkuvalt broneerimiseks avatud nii Bookingus kui Expedias jne.
Vahepeal oli kell juba hilisem ja bronnisime käigu pealt järgmise majutuse kõrvalkülas - Len & Leona Hideout. See oli samuti kõikidel saitidel pakkumiseks olemas. Kohale saabusime juba pimedas, ja kohalik noormees tunsid huvi, mida me sealt tänavalt otsime. Selgus, et kõnealune majutusasutus on juba üle aasta kinni. Käisime asja ka lähemalt vaatamas ja tõesti, maja oli pime ja mitte kui midagi seal ei toimunud. Kohaliku sõnul suri üks omanikest ära ja tema naine sõitis USAsse, kus ta juba üle aasta on olnud ja majutusasutusega keegi enam ammu ei tegele. Ka selle majutuse eest oli meil raha juba tasutud, nii et ees ootas siis põnev suhtlus Expediaga. Kohalikud juhendasid meid kahe hotellini, mis olid seal kandis avatud - Grafton Beach ja Grand Courland Beach Resort. Kuivõrd olime juba väsinud, bronnisime koha peal Grand Courland´i. See oli selline okei-ish majutus, kus toimisid ainult mõned toad ja muu oli kõik kinni. Kindlasti ei olnud see väärt 177 eurost hinda, mitte kuidagi võttes. Aga selleks ajaks tahtsime juba lihtsalt mingi majutuse saada. Bassein oli suur ja ilus, olin seal päeval uhkes üksinduses - see oli väga tore :)
Järgmiseks broneerisin otse omanikelt majutuse Top O´Tobago "hotellis" - see oli väga-väga hea. HInnaks 150 USD/öö, ilma hommikusöögita. Aga selle kohta ütleks, et oli väärt koht.
Lõunarannikul käisime vaatamas Kuramaa lahte (Courland Bay) ja lätlaste püstitatud monumendi, kahte väikest forti (Fort Bennett ja Fort James) ning koolibrisid ja linde Adventure Farm and Nature Reserve´is. Erinevalt Yerette´ist saab seal lihtsalt linde vaadelda - neile on pandud söögimajakesed ja saab omaette istuda ja lihsalt linde jälgida. Nägime paljusid kohalikke linde, ja suurt hulka erinevaid koolibrisid. Lõunarannikul on palju väga häid söögikohti - soovitaksin Z´s Grill Shack ja Fish Pot restosid.
Käisime ka paljukiidetud Pigeon Point Beach´il - sinna sisenemise eest tuleb maksta 20 TTD tasu (ca 3 USD). Ei tea, kas ma olen oma reisimistega juba nii "ära hellitatud", aga minule see rand üldse ei meeldinud. Väga-väga turistkas, lärmakas, ülerahvastatud. Jah, teoorias peaks seal olema ilus valge rannariba - aga seda polnud näha, nii palju rahvast / putkasid jms. Kindlasti polnud koht, kus ma oleks tahtnud oma aega veeta. Lisaks käisime Tobagol Buccoo Beach´il - see oli kena. Alguses on parajalt räämas kant ja palju rahvast, kuid veidi edasi jalutades saab seda "õiget" valge liivaga tühja randa. Ettevaatust, rannas kasvavad mürgised manchineel puud (eestikeelset vastet ei tea). Need on rannas enamasti küll märgistatud, kuid tasub siiski ettevaatlik ja tähelepanelik olla.
Viimaseks ööks jäime taas Shepherd´s Inn´i, sest lend Trinidadi läks varahommikul. Võtsime odavama toa (ca 110 eur) ja see oli minu meelest parem kui nö kallim tuba - see oli küll väiksem, aga see-eest hubasem. Shepherd´s Inn pakub tasuta lennujaama transfeeri nii saabudes kui lahkudes, nii et selles osas on see hea diil.
Tagasi Trinidadi saarele jõudsime varahommikul. Rentisime auto Alamost, 3 päeva koos täiskindlustusega maksis 324 USD. Sõitsime kohe alla, vaatama La Brea asfaldijärve (https://visittrinidad.tt/things-to-do/sites-attractions/la-brea-pitch-lake/). Seda soovitan väga - teistmoodi ja huvitav. Järve saab minna vaatama ise, ilma raha maksmata - või saab võtta kohapeal kohaliku giidi, kes räägib veidi järve ajaloost ja kasutusest jne. Me võtsime giidi, see maksis 30 TTD inimese kohta (ca 5 USD). Sai järvel jalutada, katsuda, vaadata jne. Huvitav, soovitan.
Sõitsime veidi saarel ringi ja ööseks suundusime Couva linna, kus huvi pärast võtsime odavama hinnaklassi majutuse (Metro Hotel Couva, hind ca 75 eur). See oli nagu miski 3* hotell Indias. Õige hind selle eest oleks ilmselt kuskil 20 eur kanti, aga nagu mainitud - T&T hinnatase on üle ootuste kõrge. Õhtusööki sõime Kazza restoranis - väga maitsev (halal, sh alkoholi ei pakuta). Kaks eelrooga, kaks pearooga, vesi ja kaks kohvi läks kokku maksma ca 72 eur.
Käisime vaatasime ära ka suure Hanuman´i templi. Sees ei käinud, vaatasime ainult kuju väljast. Suur ja värviline.
Port of Spain´is peatusime Mariott Brix hotellis - väga tore ja ilus. Hind hommikusöögiga ca 275 usd. Hommikusöök väga hea, kuigi võiks olla rohkem värsket kraami (puuvilju jne). Hommikusöök sisaldas ainult tavalist kohvi - nt cappuccino eest pidi lisaks tasuma. Aga tervikuna oli see ilus hotell ja hea valik. Port of Spain´is käisime ka kohalikus käsitööõlle resrotanis (Tommy´s Brewery) - toit oli OK, õlled head :)
Käisime ekskursioonil Caroni soos vaatamas T&T rashvuslindu - scarlet ibis (punaiibis). See oli kahtlemata üks väga vinge tuur. Tuur algab ca kl 4 õhtul ja kestab 2-2,5 tundi. Paadiga mööda mangroovisood, suundudes iibiste ööbimispaika. Imeline vaatemäng. Väga kahetsesin, et ei võtnud ikkagi suure objektiiviga kaamerat reisile kaasa. Üks neid elamusi, mida tahaks kunagi uuesti teha. Ma broneerisin meie tuuri Nanan´s Tours´ilt (https://www.nananecotours.com/) ja kõik sujus ilusti. Tuur maksab 20 USD inimese kohta. Kuigi soovitati võtta kaasa rohkesti sääsetõrjet, siis meil ilmselt vedas - ei kohanud ühtegi sääske :) Tuure korraldab veel ka teine ettevõte - Kalpoo´s Tours (https://kalpoos.com/) ja ilmselt kava jne on neil kõigil sama. Meie jäime Nanan´s korraldusega väga rahule, suhtlus oli meilitsi väga kiire jne. Maksmine sularahas kohapeal.
Kütus on T&Ts odav. Tobagol maksin kokku ca 10 eur kütuse eest (st kulutatud kütus, et teha saarele tiir peale ja enamgi veel). Liiklus on ok, vasakpoolne. Autod on automaatkäigukastiga. Üsna igal pool saab maksta kaardiga. Võtsin sularaha välja kohe saabudes T&T lennujaamas - Swedbanki Mastercard toimis kenasti ja T&T pangal oma teenustasu polnud. Sularaha kulus kõik ära (võtsin ca 350 eur ulatuses), kuid oleks saanud ka vähemaga hakkama, sest kaardimaksed peaaegu igal pool võimalikud. Osades kohtades hinnad USD´ides, kuid saab maksta ka kohalikus TTD-s.
Kokkuvõttes - T&T oli üle ootuste kallis, arvestades just hinna ja kvaliteedi suhet. Paljudel majutusasutustel, eriti just Tobago saarel, on kohustuslik miinimumpeatumine 2 ööd. Suhtlesin osade majutuskohtadega, kas nad oleks nõus ka üheks ööks meid majutama - kuid isegi kui toad olid vabad, hoiti rangelt kinni oma 2 night minimum policy´st. Reisi highlights: Caroni soo, La Brea järv, Yerette koolibrid. Söök oli väga hea, sai väga palju väga head kala ja mereande. Tobago jättis üsna tavapärase mulje - võibolla kui oleks rohkem ja põhjalikumalt planeerinud, oleks saanud parema kogemuse. Aga ütleks nii, et midagi erilist juskui nagu ei olnudki.